Nedelja, 21.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Duga lista sumnjivih

Duga lista sumnjivih
Стотине хиљада људи под будним оком Федералног истражног бироа (Фото Ројтерс)

Od našeg stalnog dopisnika

Vašington – Na „listi za prismotru” Federalnog istražnog biroa (Ef-Bi-Aj) nalazi se 420.000 ljudi, među kojima je 8.000 Amerikanaca. Svi oni, kao potencijalni teroristi, predmet su specijalnog tretmana na granicama, kod izdavanja pasoša ili dobijanja viza, prelaska granice, ulaska u avion, pa čak i prilikom rutinskog legitimisanja u saobraćaju.

Ove podatke iznosi „Njujork tajms”, pošto ih je dobio od nevladinog Informacionog centra za elektronsku privatnost, koji je do detaljne dokumentacije o ovome došao na osnovu ovdašnjeg zakona o dostupnosti informacija. Ti dokumenti su sada objavljeni na sajtu. Pisani pravničko-birokratskim jezikom, kriterijumi zbog kojih neko može da dospe na listu navedeni su detaljno, a pada u oči da su mnogi delovi cenzurisani kao strogo poverljive tajne nacionalne bezbednosti.

Pošto je pomenuta broj od 420.000 „sumnjivih” u opticaju bio i ranije, fokus članka „Njujork tajmsa” jeste na činjenici da na toj listi ostaju i oni koji su sudski dokazali da nemaju veze sa terorizmom i da bi zbog toga, po logici prava, trebalo da sa spiska budu izbrisani. Zadržavanje nekoga u statusu „za nadzor” je diskreciono pravo agenata Ef-Bi-Aja i drugih, ovde zaista mnogobrojnih bezbednosnih agencija, u svim slučajevima kad imaju „osnovanu sumnju” da bi ta osoba mogla da ipak ima neke veze sa terorizmom. To znači da su mnogi u statusu „rizika za nacionalnu bezbednost”, iako nisu predmet bilo kakve istrage.

„U Americi, generalna pretpostavka je da ste nevini, ali u ovom slučaju pretpostavka je da ste krivi, čak i kad pred sudom dokažete da ste čisti”, citira „Tajms” Džindžera Mekala, savetnika Centra za elektronsku privatnost.

Ova lista Ef-Bi-Aja je u specijalnoj bazi podataka koju dele mnoge bezbednosne agencije, uključujući tu i aerodromske kontrole i lokalne policijske stanice.

Kad se prilikom kompjuterske provere upali crvena lampica pored nečijeg imena, pojavljuje se i određene šifre koje određuju njegov dalji tretman. Da li će, na primer, biti uhapšen, sprečen da uđe u avion ili biti samo detaljnije pretresan i propitivan.

Zabranu letenja ima oko 16.000 ljudi, od kojih su oko 500 Amerikanci. Procedura nalaže da se osobi sa spiska ne saopštavaju razlozi za „specijalni tretman”.

Ono što je u ovom slučaju, prema oceni zaštitnika ljudskih prava, najspornije jeste to da nema načina da neko ospori to što je na „listi za nadzor” i dovede u pitanje razloge za to. Jednom osumnjičeni, to ostaje do kraja života.

Mnogi se međutim žale Departmentu (ministarstvu) za domovinsku bezbednost – dosad je to učinilo oko 200.000 ljudi, tvrdeći da su neopravdano na listi, ali se tvrdi da je samo jedan odsto ovih podnosilaca žalbi zaista u ovakvom statusu.

Lista je rezultat znatno pooštrenog nadzora posle 11. septembra 2001. Na primedbe da je cena na ovaj način povećane bezbednosti sužavanje građanskih prava i sloboda, iz Ef-Bi-Aja odgovaraju da vlasti u svim slučajevima spisak sačinjavaju na osnovu pažljivog, višeslojnog procesa, pri čemu se vodi računa i da se oni za koje nema više razloga da budu na spisku sa njega brišu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.