Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bez para ni u manastir

Bez para ni u manastir
Саборна црква у Београду Фото: Алекса Алексић

Domaća religijska i biznis javnost ušla je u polemiku sa nekim turističkim zvaničnicima povodom moralnog problema naplaćivanja ulaznica u hramovima Srpske pravoslavne crkve. Tema naivna – bura velika.

Naime, jedan pisani medij je objavio da se u Sabornom hramu u Beogradu, memorijalnom kompleksu dinastije Karađorđević na Oplencu i manastiru Manasija karte za grupne posete naplaćuju po ceni od 100 do 150 dinara! Neobično, jer do sada je bilo obrnuto: u ateističkoj državi crkve su bile prazne pa nije ni bilo mogućnosti da se bilo kome naplaćuju ulaznice.

Takođe, uvidom u izletničku ponudu, zapažamo i da obilazak Vladičanskog dvora u Vršcu košta skromnih 50 dinara, ali košta! Mediji najavljuju i da mnogi manastiri, pritisnuti stotinama posetilaca, pre svega školskih ekskurzija, planiraju da uvedu režim ulaznica.

Na ovaj novi manir Crkve prvi su reagovali zvaničnici iz turističkih organizacija – osudom: smatraju ga neprimerenim. Jasno i glasno: Crkva nema pravo da naplaćuje ulaznice.

Vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije stidljivo je odgovorio da održavanje manastira košta i da bi, ako nema ulaznica, onda država trebalo da plaća za njihovo održavanje.

Da li se negde u svetu naplaćuju ulaznice u živim svetilištima? Da, i te kako. Na Meteorima, u severnoj Grčkoj, ulazak u svaki, treba li reći, pravoslavni manastir naplaćuje se dva evra. Ulazak u katakombe manastira Sv. Petra u Salcburgu jedan evro, u istom gradu ulazak u riznicu Katedrale na Domplacu košta celih pet evra. Beli redovnici cisterciti iz samostana Stična u Sloveniji naplaćuju dva dolara ulaz, a deci i grupama 1,3, dok kartuzijanci iz Pleterja bez razlike – 1,4 dolara. Ulaznica za crkve u Belgiji i Holandiji nivelisana je na 1,5 evro. Najskuplja je Gaudijeva Sagrada familija u Barseloni gde ulaz košta osam evra!

Da ne bude zabune, potpisnik ovih redova se bez griže savesti zalaže da manastiri u Srbiji naplaćuju ulaznicu po ceni od jednog evra. Iz dva razloga. Prvo, što je manastirima potreban novac za održavanje ne samo freski i ikona nego i redovničkog načina života; nema razloga da manastiri samo čekaju na pomoć države. A drugi razlog je načelne prirode i tiče se suštine poslovnog morala. U biznisu je moralno sve ono sa čime se dobrovoljno saglase primalac i davalac usluge-dobra a što nije zabranjeno zakonom. Zašto bi iguman nekog manastira bio grešan pred Bogom ako naplati ulaznicu u porti crkve?

Složićemo se bez mnogo ubeđivanja da su fruškogorski manastiri Hopovo i Grgeteg riznice srednjovekovnog slikarstva i đotovskih radova Uroša Predića koje svako treba da vidi, kao što svaki pismeni Srbin treba da obiđe Narodni muzej. Oni koji smatraju da je normalno da se za ulazak u muzej plati ulaznica a za srednjovekovni manastir ne – vrednuju duplim standardima. Jer u poštenom poslu nema greha.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.