Pacijenti u očajanju
Domovi zdravlja "Savski venac" i "Vračar" ukinuli su savetovališta za dijabetes, što je primoralo obolele od šećerne bolesti da čekaju satima ispred ordinacija opšte prakse, objasnila je Stela Prgomelja, predsednik Društva za borbu protiv šećerne bolesti. Ona je naglasila da je nezvanično saznala da su odluku doneli Ministarstvo zdravlja i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, koji neće da plaća rad ovih savetovališta, zbog čega su te ordinacije "izbrisane" sa spiska specifikacija radnih mesta.
– Ne shvatamo na osnovu čega je ta odluka doneta, ali smo sigurni da će ovo izazvati veliki "udar" na bolnice. Mnogi ne znaju da u Beogradu ima mnogo ljudi koji žive sa ovom bolešću, a samo na području opštine Stari grad leči se 6.000 dijabetičara. Lekari koji rade u savetovalištima su prošli obuke i seminare, imaju kompjutere na kojima vode evidencije pacijenata, a na osnovu tih podataka će biti formiran nacionalni registar o broju obolelih. Treba imati na umu da će od 1. januara sledeće godine lekari opšte prakse imati samo sedam minuta za razgovor sa pacijentom, a za tako malo vremena bolesnik ne može da stigne da objasni sve zdravstvene probleme – rekla je Prgomelja.
Ona je naglasila da su pacijenti prezadovoljni tretmanom u domovima zdravlja u Starom gradu, Čukarici, Paliluli i Novom Beogradu, kao i da je savetovalište u DZ "Savski venac" bilo odlično dok ga nisu "ugasili".
– U svetu je ovakav način rada dobro prihvaćen i nije nam jasno zbog čega mi uvek kopiramo druge, umesto da nekome poslužimo kao model rada. Lekari koji rade u savetovalištima obavljaju najteži deo posla. Najteže će biti onima kod kojih se otkrije oboljenje ili bolesnicima koje otpuste iz bolnice, jer ne znaju kome mogu da se obrate. Oni u savetovalište dolaze po savet, ali i da se obuče za korišćenje tehničkih pomagala, kao i kako da se ponašaju u novonastaloj situaciji. Mi se zalažemo za to da se formira primarni medicinski centar za šećernu bolest, da se ojača tim lekara, a ne da se raspušta ovakvim potezima – naglasila je naša sagovornica.
Dr Vesna Tešić, direktorka Doma zdravlja "Vračar", kaže da dijabetičari mogu da dolaze kod izabranih lekara i da neće dobiti ništa manju uslugu od dosadašnje.
– Dom zdravlja nije neko ko čeka pacijente, već ko nameće nove stilove života i uvodi kvalitet zaštite zdravlja. Mi ovde treba da napravimo timove ljudi koji će da rade na prevenciji, pa tek onda na lečenju – kaže Tešićeva.
Dr Vladan Šubarević, član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, naglašava da je tek prošle nedelje čuo za odluku o ukidanju savetovališta za dijabetes i da je ta odluka u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.
– Razumem da je pacijentima teško, ali mi ćemo se potruditi da se posredstvom preventivnog centra zbrinjavaju i ovi bolesnici. Ovakve centre otvorićemo uskoro u svim domovima zdravlja gde ih još nema – istakao je dr Šubarević.
Međutim, dok se sve ove odluke ne usaglase, na gubitku su oboleli od dijabetesa. Pored brige o tome kad koju terapiju treba da sprovedu, moraju da se naoružaju strpljenjem i sačekaju svoj red kod lekara opšte prakse, moleći se da usput "ne pokupe" neki virus koji će im pogoršati zdravstveno stanje.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


