Ovacije za Slovence
Užice – Jugoslovenski pozorišni festival počeo je preksinoć na sjajan način: dugotrajnim aplauzima upućenim akterima predstave „Kad sam bio mrtav” Slovenskog narodnog gledališča iz Ljubljane. Igrajući samo mimikom i gestom, bez ijedne reči, Slovenci, koji prvi put učestvuju na ovoj pozorišnoj smotri, prikazali su svu čaroliju teatra i dobili ovacije publike kakve ne pamti užički festival.
Pre toga, smotru je zvanično otvorio ministar za kulturu u Vladi Srbije Predrag Marković, rekavši da je Užice, u vremenima koja su po mnogo čemu delovala nepristojno, došlo na izuzetno pristojnu ideju da organizuje ovakav festival.
– Ljudi u ovom gradu odlučili su da ga zovu jugoslovenskim, da stvari nazovu svojim imenom, a pri tome su napravili distancu, pa im čestitam i na jednom i na drugom. Ozbiljne države jezik nazivaju imenom jezika, a državu imenom teritorije. Kada nisu sigurne u državu ili jezik, onda poremete ovaj princip pa pribegavaju različitim međurešenjima. Zbog toga, sem ove istinski tačne i precizne jugoslovenski, ovaj festival ima još jednu odrednicu – bez prevoda. I sada, kad na ovom festivalu pored pozorišta iz Crne Gore, BiH, Hrvatske i Srbije imamo prvi put i jedno slovenačko pozorište, to je predstava u kojoj nema teksta, tako da i ona ispunjava uslov da je bez prevoda – rekao je ministar Marković.
Gradonačelnik Jovan Marković kazao je da Užice već godinama potvrđuje da ima potrebu da bude centar okupljanja ljudi koji se bave kulturom, mesto prijateljstva i saradnje među narodima.
Komedija iz Ljubljane „Kad sam bio mrtav”, inače, nastala je prema nemom filmu iz 1916. godine, tekstu Ernsta Lubiča, u režiji Dijega de Bree. Slovenački debi na festivalu publika je ispratila silnom podrškom i sjajnom ocenom – 4,76. Priča je svevremenska i jednostavna: u kući u kojoj tašta i ćerka vode glavnu reč, zeta izbacuju i on najavljuje svoju smrt, ali se onda vraća s lažnim identitetom i ponovo osvaja dotadašnju ženu. Četiri glumca igraju i muške i ženske uloge, a pijanista na sceni Jože Šalej neprekidno na klaviru svira arije s početka 20. veka, dajući vrednu muzičku podlogu svakoj radnji u komadu. Neobično teatarsko delo na osnovu prastarog filma koji nadograđuje, carstvo mimike, gesta i pokreta, suptilna režijska koncepcija.
– Dijego de Brea je reditelj s kojim volimo da sarađujemo, znamo da je „lud”, da možemo s njim svakakve predstave da radimo. Svetska premijera nemog filma, koji je pronađen u Sloveniji, bila je devedesetih godina u Ljubljani i reditelj je došao na ideju da bi od njega mogla da se napravi predstava. Najteže je bilo naći način na koji se igra, tu smo najviše vremena potrošili – ispričao je posle predstave glumac Jernej Šugman, koji je za ulogu tašte dobio najveći aplauz publike. Po rečima glumca Alojza Svetea, oni su ovaj komad sem u Sloveniji igrali i u Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu, Sarajevu, Italiji, Rumuniji, i svuda bili sjajno primljeni. Ali nigde nismo dobili ovoliko aplauza na otvorenoj sceni kao ovde, dodao je Svete.
Sinoć se užičkoj publici predstavio beogradski Atelje 212 predstavom „Gospoda Glembajevi”, u režiji Jagoša Markovića, sa sjajnom glumačkom ekipom. Večeras nastupa zagrebački „Kiklop” reditelja Ivice Buljana.
Branko Pejović
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


