Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dečje vapaje niko nije čuo

Niš – Psihički utučen četrnaestogodišnjak Aleksa Janković je, posle dobijenih teških batina od vršnjaka, izvršio samoubistvo, 12. maja ove godine. Skočio je kroz prozor stana u kojem je živeo sa majkom, sestrom i babom. Pre tog tragičnog događaja, prošle zime i proleća, malo je ko verovao Aleksi, učeniku sedmog razreda Osnovne škole „Sreten Mladenović Mika” u Nišu, da je pod teškom psihičkom i fizičkom torturom, da ga trojica vršnjaka proganjaju, maltretiraju i tuku. Žalio se dečak roditeljima, žalio nastavnicima u školi, ali...

Njegovi vapaji da mu se pomogne i da bude zaštićen ostajali su dugo, čini se predugo bez odgovora. To što su vršnjaci danima i mesecima šikanirali Aleksu svuda gde su mogli – i u školi i, još više, u školskom dvorištu, na ulici i pred zgradom u kojoj stanuje, nije bio dovoljan signal da se zaustavi teror golobradih, koji su sebi dali za pravo da primenjuju neke svoje zakone i silu.

Kada su stariji, i u školi i u policiji, očigledno i u porodici shvatili da je vrag odneo šalu, već je, nažalost, bilo kasno.

Danas, šest meseci nakon tragičnog događaja, protiv trojice maloletnika i vršnjaka Aleksinih, završen je istražni postupak. U Palati pravde rečeno nam je da je sve spremno za početak pripremnog ročišta.

– Po prijavi Službe za suzbijanje maloletničke delikvencije niške Policijske uprave, a na zahtev Višeg tužilaštva u Nišu, pokrenut je postupak protiv trojice maloletnih lica zbog povreda nanetih vršnjaku. Reč je o povredama koje je dečak zadobio prilikom poslednjeg fizičkog nasrtaja vršnjaka na njega kada su mu slomljene naočari i kada je dobio batine, a posledice bile vidljive i teške – podlivi, modrice i potres mozga. Suđenje će biti zatvoreno za javnost zbog specifičnosti slučaja i ne zna se koliko će trajati – kažu u Višem sudu u Nišu.

U niškoj OŠ „Sreten Mladenović Mika” direktorka Suzana Popović-Ickovski rekla je da će se o svemu preduzetom u samoj školi među nastavnicima i u Školskom odboru, kao i u Školskoj upravi Nišavskog okruga, oglasiti zvaničnim saopštenjem Ministarstvo prosvete. U međuvremenu, istakla je direktorka, dogovor je da niko izjavama i komentarima ne istupa u javnosti.

Za ovu školu se u Nišu govori sve u superlativu – od dobre organizacije, velikog broja nagrada i priznanja, čak i na međunarodnoj sceni do posebnih i značajnih uspeha u negovanju osnovnih principa prihvatanja različitosti i toleranciji, po čemu je jedinstvena ne samo u niškom kraju, već u celoj Srbiji. Na ovome se posebno potencira, jer školu, od ukupnog broja učenika pohađa čak 20 odsto pripadnika romske nacionalnosti.

O Aleksi u školi takođe se iznose samo lepe stvari. I svi žale za njim.

O trojici učenika, koji su proletos završili osnovno obrazovanje i otišli iz ove škole i sada su u nekoj od srednjoškolskih ustanova, kaže se „da nisu bili konfliktne ličnosti”, kao „i da se ne zna da su nekoga u školi i školskom dvorištu maltretirali”. O njima se, takođe, govori „da nisu bili loši đaci i da nisu imali ni neopravdane časove”.

O tragičnom događaju, neformalno, u školi kažu „da veruju da će pre biti posledica nečega što se događalo van školskih prostorija i dvorišta i da je to možda posledica nesređenih odnosa u porodici tragično preminulog dečaka”...

Rukovodstvo škole je, saznali smo, posle brojnih žalbi roditelja i malog Alekse da ga vršnjaci šikaniraju i tuku, ipak na predlog psihologa u ustanovi Slađane Golubović odredilo jednog od svojih nastavnika da stalno bude uz njega i dečaku bude neka vrsta zaštite. Ali, samo dok je bio u školi i u dvorištu. To zaduženje pripalo je nastavniku pripravniku Vladislavu Petkoviću koji, međutim, nije više u ovoj obrazovnoj ustanovi. Sada, saznajemo, radi u jednom obližnjem selu.

Posle svega što je bilo prošlog proleća, a što je uzrokovalo samoubistvo četrnaestogodišnjaka Alekse Jankovića, ali i nakon najnovijih događaja ovih dana pred početak suđenja maloletnicima osumnjičenim za maltretiranje dečaka, koji su ponovo obeleženi pretnjama, što je svakako jedna vrsta nasilja, u Nišu se čeka na to šta će sud reći.

Svakako i da li će, konačno, biti preduzeto nešto konkretno da se ovakvi tragični događaji ne ponove – nikada.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.