Država priznala privatnike
U Vladi Srbije prekjuče je potpisan Kodeks saradnje i profesionalne etike između Nacionalne službe zapošljavanja (NSZ) i privatnih agencija za zapošljavanje, kojih je kod nas sve više. Ovim činom
vlasti su u našoj zemlji, zapravo, prvi put priznale da postoje i firme ovakvog profila, kao i nužnost njihovog angažovanja u zapošljavanju 77.000 radnika kod njih prijavljenih.
Obraćajući se velikom broju prisutnih predstavnika agencija i novinarima, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Slobodan Lalović rekao je da u zemlji vlada "naopaka logika po kojoj sve što je državno ničemu ne služi i ne treba da postoji. A čak 26 agencija, koje imaju uredne dozvole, uspelo je da proteklih godina zaposli čak – 13.000 radnika.
"Brojni kadrovi zadržavaju se najviše pet godina u firmama. Prošla su vremena stalnog radnog mesta, pa čak i oni koji traže posao moraju na početku karijere biti fleksibilni", tvrdi, recimo, mr Miša Dedović, vlasnik "Sitera", prve privatne agencije za zapošljavanje u Vojvodini: "Veterinar će, ukoliko želi posao, radno mesto potražiti i u nekom selu, a ne samo u Beogradu. Ali za sve fleksibilne kadrove država mora da obezbedi adekvatan smeštaj i solidnu platu".
Na pitanje kako da veterinara odvojimo od njegovog stana, supruge, dece koja možda idu u školu, na poslednjem skupu u Vladi Srbije, posvećenom novim etičkim kodeksima u zapošljavanju, zvaničnici nisu imali odgovor, ali Dedović ima: "Hoćete da napredujete? E, onda nešto morate i da žrtvujete".
Agencija "Siter" je, inače, od 2004. godine zaposlila je 3.441 radnika na neodređeno vreme, 795 na određeno, 24 Roma i 10 invalida. Kada je reč o programima za inostranstvo, ova agencija je za veliki broj vozača našla stalni posao u Kanadi. Proletos su se preselile 43 porodice, pre desetak dana pet porodica je otputovalo za Vinipek, pred Novu godinu još jedna porodica. Odmah posle praznika papire će dobiti još četiri vozača, a do marta će otići još 25 porodica.
Ali Dragan Čandrlić, vlasnik "Hil internešenela" kaže da poslodavci još uvek slabo čuju privatne agencije.
– Mi smo još uvek velika nepoznanica za njih. I umesto da nas pozovu i konsultuju, pet puta zaredom daju oglas tražeći neki profil, radnika, kojeg ja imam u mojoj agenciji. Ima puno mešetara u ovom poslu. Vlasti ih čiste, ali to ne ide brzo. Sve se mahom završava "dogovorom": "Prijavi svoje radnike da te ne bismo kaznili..."
Kako nam je rekla Radmila Bukumirić-Katić, pomoćnik ministra, "najveći broj agencija se bavi posredovanjem u zapošljavanju, pogotovu kada je u pitanju pronalaženje posla za naše ljude u inostranstvu. I upravo one su u minulom periodu ispoljile svoju fleksibilnost – u pronalaženju slobodnih radnih mesta za nezaposlene s jedne i odgovarajućeg profila radnika u vrlo kratkom roku za poslodavce s druge strane".
Usvojeni kodeks je inače rezultat višemesečnog zajedničkog rada i konsultacija NSZ i privatnih agencija, ističe Radovan Ristanović, direktor NSZ-a.
– Ovaj dokument sadrži principe demonopolizacije i dobrovoljnosti i uređuje ključna pitanja saradnje, razmene podataka i zajedničkog rada NSZ i agencija. Jer, svaka agencija ga može potpisati ali to nije obaveza. Agencije će proceniti same da li im principi kodeksa odgovaraju ili ne.
– NSZ ne želi da bude monopolista u zapošljavanju radnika. Svima je u interesu da ljudi koji traže posao koriste i usluge privatnih firmi, ali ne onih koje "navodno" sklapaju turističke aranžmane a zapravo zapošljavaju naše ljude u inostranstvu – ističe Ristanović. On pri tom primećuje da, nažalost, stručni profil trećine nezaposlenih lica ne odgovara potrebama poslodavaca.Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


