Evropskom nagradom do evropske postavke
Prijepolje – Neveliko Prijepolje pročulo se minulog vikenda u Evropi. Na svečanosti u portugalskom gradu Penafijelu, predgrađu Porta, prijepoljski muzej je, kako smo javili, dobio specijalnu nagradu Evropskog muzejskog foruma za ostvarene rezultate i projekte. Najmanji i najmlađi muzej u Srbiji, sa samo šestoro zaposlenih, stigao je do samih vrhova kontinenta u struci kao jedan od svega sedam nagrađenih u konkurenciji 60 muzeja iz gradova širom Evrope. Ovo je prvo učešće jednog našeg muzeja za 35 godina ovog izbora i – odmah nagrada.
– Još su samo slovenački muzeji sa prostora bivše Jugoslavije do sada dobijali nagradu Evropskog muzejskog foruma. Ovo je zaista izuzetan uspeh i to zasnovan isključivo na našem radu, istraživanjima, projektima, standardima, multietničkom pristupu na višenacionalnom prostoru u teškim vremenima – sumira za „Politiku” po povratku iz Portugalije predsednik IKOM-a za Srbiju Slavoljub Bato Pušica, direktor prijepoljskog muzeja na čijim plećima su svi projekti te ustanove, pa i najveći, višegodišnji „Na svetim vodama Lima”.
On je na toj svečanosti, u prisustvu više stotina vodećih muzejskih stručnjaka iz Evrope, kao i uticajnih ljudi koji finansiraju muzejske projekte, primio priznanje pozdravljen aplauzima.
– Bila je to tročasovna ceremonija u muzeju svetskog nivoa u Penafijelu, medijski izuzetno praćena, nalik onima u Holivudu. Mnogi su nagradu priželjkivali i za nju lobirali, mnogočlane delegacije na svečanost poveli, ali je presudio rad i rezultati, pa smo i mi ušli među nagrađene, jedna od četiri specijalne nagrade je pripala prijepoljskom muzeju. Glavnu nagradu, zvanje Evropskog muzeja godine, dobio je blistavi muzej iz Španije u koji je ta država milione evra uložila – kaže naš sagovornik, pa ističe da ga stotine ljudi zovu i čestitaju na dobijenoj nagradi, a čestitao je i ministar kulture Srbije Predrag Marković.
Na pitanje šta će doneti prijepoljskom muzeju ova nagrada? Slavoljub Pušica odgovara:
– Ovim je muzej u Prijepolju dobio takvu referencu da nam se sa evropskom nagradom otvaraju vrata svih fondova kulture u Evropi, pa i svetu. Ona je dokaz naše sposobnosti, svetskih standarda u radu, odgovornosti. Svakom ko u naše projekte ulaže jasno je da će oni biti na pravi način ostvareni.
Njegova ideja je da, upravo kroz ta otvorena vrata, dobar glas o ustanovi kojom rukovodi vrlo brzo pretoči u korist za našu kulturu i celu jugozapadnu Srbiju.
– Prvo što pripremam, zahvaljujući novim poznanstvima iz Penafijela, je okupljanje muzejskih eksperata iz evropskih muzeja na zajedničkom projektu muzeja iz Prijepolja. Napravićemo internacionalni tim stručnjaka, već tokom leta, koji će raditi na jednoj izuzetnoj muzejskoj postavci, modernoj, nesvakidašnjoj, da u malo Prijepolje zbog te postavke dolaze turisti iz sveta. Dosta nam je klasičnih i dosadnih projekata, nećemo više ono „od noja do Avnoja”, pravimo nešto izuzetno što će izazvati pažnju Evrope. O tom će se tek pisati i pričati – najavljuje energični i uporni Slavoljub Pušica.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


