Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Glancanje Zemunskog keja

Glancanje Zemunskog keja
Кеј на Дунаву био је и остао Мека за пецароше (Фото Р. Крстинић)

Zemunci i sugrađani koji rado dolaze u taj deo prestonice polako se navikavaju na novi izgled obaloutvrde i šetališta na tamošnjem dunavskom keju. Dok jedni sa oduševljenjem komentarišu što će i uz ovaj deo obale pristajati luksuzni kruzeri i jahte, ima i onih koji imaju zamerke na grandioznost građevinskog zahvata.    

– Tek sada će prilaz Dunavu biti otežan, da ne kažem nemoguć. I pre je bila gužva i problem sa vozilima koja ovamo dolaze, kao i sa načičkanim prodajno-ugostiteljskim objektima, a kada budu počeli da se sidre i veliki putnički brodovi, mogu da zamislim kako će sve to da izgleda. Čujem da to sa pristaništem i nije dobra ideja jer će, zbog raznog krupnog otpada koji voda nanese, uplovljavanje biti prilično složeno – kaže Zemunac Mića Bojanić.

Miloš Milovanović, direktor Javnog vodoprivrednog preduzeća „Beogradvode”, jednog od investitora radova na keju, objašnjava da se uz pomoć posebne tehnologije uspelo da se uzvodno od budućeg pristaništa spreči da bilo kakvi nanosi krenu prema obali. Sve se preusmerava na plovni put, iza Velikog ratnog ostrva.

– Pristanište može da funkcioniše potpuno bezbedno, baš kao što je to nekada i bilo. Radovi na zaštiti od poplava su završeni, a sada se bavimo ulepšavanjem i sređivanjem – kaže Milovanović i dodaje da je angažovanje teške mehanizacije okončano još 30. aprila.

Buduće pristanište sa popločanim šetalištem prostiraće se u dužini od 450 metara, na potezu između restorana „Šaran” i „Venecija”, a građani će donje šetalište moći da koriste u toku čitave godine jer se prilikom izgradnje vodilo računa o prosečnom vodostaju Dunava. Izgradnja obaloutvrde najvažniji je infrastrukturni projekat Zemuna, a plod je zajedničkog ulaganja opštine Zemun, Sekretarijata za komunalne i stambene poslove Beograda i JVP „Beogradvode”. Planirano je da radovi budu okončani do kraja ove godine.

----------------------------------------------

Bedem u brojkama

17.000 kubika kamena je sipano u vodu, kako bi se stabilizovao čitav kej

450 metara je dužina nasipa

20.000 kubnih metara peska, tucanika i kamena upotrebljeno je za izgradnju nove obaloutvrde

250 miliona dinara je vrednost čitavog projekta

----------------------------------------------

„Venecija” ubuduće na suvom

Najčešća opaska koja se može čuti je da se u „redizajniranu” ambijentalnu celinu više ne uklapa restoran „Venecija”, koji se više ne uzdiže nad rekom, već je „debelo na suvom”.

– „Veneciju” su nekako „posadili” iznad betona. Ne mogu da se otmem utisku da nekako štrči, kao da joj tu nije mesto – primećuje zemunski čamdžija Dragan Sinđelić, dodajući da isto misle gotovo svi „rečni vukovi” sa kojima je o tome razgovarao.

Ali, tako je moralo da bude, jer popularna kafana više nije bila bezbedna – stubovi na kojima je građevina postavljena su dotrajali. Koliko je to potencijalno rizično, najbolje je moglo da se sagleda minule zime, kada su dunavske sante lomile sve pred sobom.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.