Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Jermenska Asala oglasila se posle dve decenije

Jermenska Asala oglasila se posle dve decenije
Јерменске избеглице 1915: читав век тензије између Јермена и Турака

Posle više od dve decenije ćutanja, preteći Turskoj ponovo se oglasila Jermenska tajna armija za oslobođenje Jermenije, Asala.

„Preduzećemo konkretne akcije protiv Ankare ukoliko nastavi zavereničku i neprijateljsku politiku u Siriji i ugrozi, direktno ili indirektno, bezbednost jermenske zajednice u toj zemlji”, ističe se u saopštenju Asale koje prenose mediji u Istanbulu.

U Siriji živi više od 60.000 Jermena koji nisu pošteđeni sukoba snaga režima Bašara Asada i pobunjenika koje podržava Turska. Oko 2.000 Jermena već je bilo prisiljeno da pobegnu iz Sirije.

Asala je 1979. i 1980. bila jedna od najaktivnijih militantnih grupa iz regiona. Imala je samo jedan cilj: osvetu Turskoj zbog genocida koji je izvršen nad pripadnicima tog naroda u vreme raspada osmanskog carstva 1915. godine.

Kako se tvrdi u Jerevanu, tada je na prostorima Anadolije za kratko vreme likvidirano 1,5 miliona Jermena, što Turska uporno demantuje smanjujući broj žrtava i poričući bilo kakav genocid.

Asala je tada preuzela odgovornost za atentate na više od trideset turskih diplomata širom sveta. Njeni pripadnici su 9. marta 1983. u Beogradu ubili turskog ambasadora Galipa Balkara.

Asala se poslednje dve decenije, sve do sada, nije oglašavala i verovalo se da je rasformirana. U međuvremenu je brisana i sa liste terorističkih grupa.

U ovom času nije jasno da li Asala ponovo diže glavu, ili je sve samo propagandni potez jermenskih nacionalista koji se protive turskom angažovanju u Siriji.

„Vlada u Ankari podstiče snove o oživljavanju krvavog otomanskog režima. Direktna vojna intervencija u dramatičnoj krizi u Siriji, agresivna politika prema integritetu Iraka, stalna pretnja Kipru i Grčkoj i nastavljanje 20-godišnje blokade Jermenije, pretvorili su Tursku u opasni centar koji ugrožava stabilnost u regionu”, citiraju turski mediji saopštenje Asale koje se pojavilo na jednom sajtu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.