Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Iz Bugarske na rad u Šumadiju

Iz Bugarske na rad u Šumadiju
Димитар и његова екипа у њиви Живојина Видојевића у Катрзи (Фото Г. Оташевић)

Mrčajevci – U hektarskoj njivi Živojina Vidojevića (81) u Katrzi rodilo je pet vagona krompira i to je, po prilici, najbolja parcela Šumadije u sušnoj godini. Tako veli i Dimitar Marinčev (36), glava nadničarske družine iz Evropske unije.

– Ovo je sigurno vodeća njiva u ovom delu Srbije. U boljoj nismo bili ove jeseni – kaže Marinčev za „Politiku”.

Zatekli smo ga prekjuče popodne u ovom krompirištu uz obalu Zapadne Morave, u selu koje se međi sa Mrčajevcima. Nema vremena da skida rukavice i briše orošeno čelo, i ne dangubi dok razgovaramo. Podiže napunjene kante i, uz reč, istovara u traktorsku prikolicu koja uvek beži neki metar ispred.

Spremno dočekuje pitanje: Kako je u EU?

– Nema veze što smo u Evropskoj uniji, nama je isti đavo. Kod kuće nema posla. I da ima, cene su nemačke a plate bugarske. Da mi je dobro, ne bih dolazio u Mrčajevce da vadim krompir – priča Bugarin na veoma dobrom srpskom.

Ovamo, u nadnicu, prvi put je došao još za vreme sankcija, 1995. godine, čim je postao punoletan i dobio pasoš u Plovdivu.

– Od tada svake godine, evo 18 leta, dolazim u Srbiju na rad. Pet godina vadio sam krompir na njivama „Solanuma” iz Guče, pa za Đekića, išao sam i u Sjenicu, na Pešter.

Vidi se da poznaje sve krompiraše u čačanskom kraju, i održava te poslovne veze. Veli da se u njegovoj postojbini ništa nije promenilo nabolje od 2007. godine kad je Bugarska postala članica EU, a on pripadnik velike evropske porodice naroda. Dimitar je ostao što je i bio: građevinski majstor bez zaposlenja, sa samo hektarom zemlje u rodnom kraju.

– Selo mi je u ravnici, rađaju paprika i paradajz, ali nemam kome da prodam, ili nemam računicu da gajim. Kad u proleće posejem lubenice, na leto dovezu iz Grčke i Turske u Plovdiv i prodaju za pet dinara.

Malo Konare je u Pazardžijskoj oblasti, 28 kilometara od Plovdiva u južnoj Bugarskoj, i Dimitar je prekaljeni putovođa za svoje zemljake nadničare. Ova ekipa, koji smo zatekli u Katrzi, ima deset glava na čelu sa njim. Tu su mu supruga, sin, zet, šurak, rođaci...

– Spavamo godinama kod istih ljudi, u Zablaću, na drugoj obali Zapadne Morave, i radimo svuda gde nas pozovu. Tako trideset, četrdeset dana, dok ne počnu kiše. Letos je pritegla suša, pa nije ni bilo posla.

Kad počnu kiše, Bugari će kući, u zavičaj. Ovde rade deset sati na dan za 15 evra, tri obroka, cigarete i pivo, i osim što plate konačište, uštede sve drugo.

– Uskoro ćemo u Monte Karlo. Tako ja zovem svoje selo, nekako mi dođe lepše.

Bugarin nije propustio priliku da u krompirištu zagrli Radovana Bogosavljevića (53) iz Mrčajevaca.

– To mi je gazda, kao braća smo. Bugari i Srbi su isti narod, samo u dve države – tvrdi nadničar iz Pazardžika.

Upravo je Bogosavljević ove godine obradio ovu njivu, uzevši je u zakup od ostarelog vlasnika Vidojevića. Jutrom putuje u Zablaće da bi dovezao bugarske radnike.

– Posejao sam sorte „karera” i „kondor” veoma rano, 15. marta, i otuda je prinos ovako dobar jer je izbegnuta suša. Zalivao sam ga tri puta iz bazena tu u blizini, tretirao sedam puta, sve sam. Došlo je vreme da se vadi, naših radnika niti ima niti hoće u njivu, pa sam uzeo nadničare iz Evropske unije – priča Bogosavljević.

U ovakvoj godini prinos od 50.000 kilograma je vrhunski, ali zakupcu ni to ne bi značilo ništa da se cene nisu promenile.

– Pre nekoliko meseci cena je bila samo 15 dinara, što je ispod računice, ali sad je 35 dinara, i to je sasvim dobro. Ipak, odlučio sam da ga ne prodajem odmah, zadržaću ga u magacinu neko vreme.

Ostavili smo težake, celog dana povijene u pasu, da prebiraju po zahvalnoj pomoravskoj zemlji, i maštaju o povratku u svoje Malo Konare, sa ušteđevinom od nekoliko stotina evra u džepu. Putuju svi zajedno, kombijem, benzin od Zablaća do njihovog sela košta ih 120 evra.

– Čim dođem u Bugarsku otvoriću Internet da vidim šta ste napisali, a videćemo se i dogodine – reče nam Dimitar Marinčev uz pozdrav. 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.