Sreda, 15.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Molekuli iz Trepče na proveri u Hamburgu

Molekuli iz Trepče na proveri u Hamburgu
Московљанке гошће Атомске бање (Фото: Г. Оташевић)

Gornja Trepča – Dejstvo termomineralne vode iz Atomske banje u Gornjoj Trepči predmet je nedavno otpočetog naučnog izučavanja, koje vode Medicinski fakultet iz Beograda i Institut za molekularna istraživanja „Etendorf” iz Hamburga. Projekat će trajati tri godine a prvi rezultati očekuju se već do kraja ove.

– Deo tog istraživanja jeste i ogled tokom kojeg će delovanju vode iz naše banje biti izloženi pacovi kojima je prethodno povređena kičmena moždina. To je prvi slučaj u svetu da se eksperimentalne životinje podvrgavaju dejstvu termomineralne vode. Institut iz Nemačke je, inače, izuzetno renomirana ustanova koja se bavi isključivo naučnim istraživanjima – kaže za „Politiku” dr Lidija Obradović Bursać, direktor Specijalne bolnice.

Lekovita svojstva termomineralne vode, čija je temperatura od 27 do 31 stepen Celzijusa, u Gornjoj Trepči sistematski se koriste još od 1890. godine, kad je meštanin Tanasije Nikitović kamenom ozidao bazen od dva metra. Voda sadrži, pored ostalog, i retke elemente – cezijum, litijum i rubidijum u najboljoj srazmeri, po čemu joj je slična samo još jedna banja, u Japanu. Iz starina potiče i predanje o blagotvornosti trepčanske vode na ljude i životinje.

Sada će i molekularnim istraživanjima biti dokumentovana njena vrednost. Ove godine upravo u Hamburgu, na RIMS konferenciji, banja iz podnožja Vujna i Bukovika predstavila je svoj naučni rad o rehabilitaciji obolelih od multiple skleroze. Banja je i ove godine bila jedini rehabilitacioni centar na Zimskoj evropskoj konferenciji multiple skleroze, održanoj u Pragu 24. i 25. novembra.

– Na poziv EMSP-a, Evropske platforme za multiplu sklerozu, predstavnici naše kuće imali su priliku da u Češkoj prikažu metode rada Specijalne bolnice, opremljenost, kadrove i učinke rehabilitacije od pomenute bolesti. Učesnici skupa visoko su ocenili poboljšanja kod obolelih koji su lečeni kod nas, a posebnu pažnju izazvalo je predstavljanje efekata rehabilitacije grupe obolelih iz Norveške, koji su u banji boravili prošlog oktobra. Njihovo testiranje sprovedeno je u Centru za multiplu sklerozu u Hakadalu pokraj Osla, pre odlaska u Atomsku banju i nakon tronedeljnog oporavka. Po statističkom izveštaju, došlo je do značajnog poboljšanja testiranih funkcija – navodi naša sagovornica.

Lečilište u Gornjoj Trepči je prva privatizovana banja u Srbiji (2008) i njen vlasnik je Borivoj Jakovljević iz Vladimiraca.

– Kao i prethodnih, i ove godine oboreni su rekordi u poslovanju. Broj posetilaca biće oko 11.500 ili za četvrtinu više nego lani, dok su ukupan prihod i broj noćenja veći 20 procenata. Ovim rezultatima doprinelo je i otvaranje novog objekta Specijalne bolnice koji je nazvan „Vujan“. Reč je o najsavremenijoj građevini sa 120 ležaja, koja je koštala tri miliona evra, u kojoj je zaposleno 30 radnika – navodi lekarka.

U „Vujan“ su prvi posetioci primljeni proletos, među kojima je i 50 gostiju iz Poljske i grupa Norvežana. U ovoj godini zabeležen je rast stranih posetilaca, posebno iz Rusije i Skandinavije. Saradnja sa MS centrom u Norveškoj, nakon posete državljana te zemlje i najviših ocena koje je banja dobila, otvorila je vrata tog tržišta. Boreći se za posetioce, Atomska banja je tokom godine bila predstavljena na sajmovima turizma u Beogradu, Oslu, Geteborgu, Moskvi, Bukureštu, Parizu i Novom Sadu.

– Ove godine sklopljeni su ugovori sa Fondom PIO Srbije, sindikatima „Kolubare“ i NIS-a, kao i sa Fondom zdravstva Republike Srpske, sa kojim su indikacije za rehabilitaciju proširene i na reumatske bolesti. Ovih dana, očekuje se i potpisivanje ugovora sa najvećim ruskim zdravstvenim fondom „Sogaz“, gde smo jedina srpska banja u velikoj konkurenciji evropskih lečilišta – veli dr Lidija Obradović Bursać.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.