Ljubav i drugi zločini
Završeno je snimanje novog domaćeg filma "Ljubav i drugi zločini", igranog debija mladog beogradskog reditelja Stefana Arsenijevića, koji je realizovan po scenariju reditelja, njegovog kolege Bojana Vuletića, i scenariste i reditelja Srđana Koljevića.
Za film "(A)torzija", Arsenijević je osvojio berlinskog "Zlatnog medveda", nagradu Evropske filmske akademije i nominaciju za nagradu "Oskar" za najbolji kratki igrani film. Sve ove nagrade, između ostalog, omogućile su mu da dođe do igranog filma koji realizuje u srpsko–nemačko–slovenačko–austrijskoj koprodukciji i u okviru budžeta od 1.350.000 evra.
Uz domaćeg producenta "Art & Popcorn", koproducenti filma su: "Ajkon film" iz Nemačke, "Amour Fou" iz Austrije i "Studio Arkadena" iz Slovenije. Film su podržali evropski filmski fond "Eurimaž", Hubert Bals fond Roterdamskog festivala, Mreža kinematografija jugoistočne Evrope, slovenački i bečki filmski fondovi, a Arsenijević je dobio i sredstva na prošlogodišnjem konkursu Filmskog centra Srbije za unapređenje proizvodnje domaćih igranih filmova.
– Teško je doći do debitantskog igranog filma, ubediti producente i fondove da ulože baš u vaš film. Kratki filmovi i nagrade koje sam osvojio sigurno su pomogli, a kada pomenete nominaciju za "Oskara", svi su zainteresovani da vas dalje slušaju i sarađuju sa vama – ističe Arsenijević, koji je za film angažovao nekoliko stranih autora.
– Razmišljajući o Novom Beogradu u kojem sam odrastao, školovao se i snimio većinu kratkih filmova, shvatio sam da sam vremenom prestao da ga "vidim". Navikao sam na njega i ne mogu da ga sagledam objektivno u svoj njegovoj kompleksnosti i uzbudljivosti.
Odlučio sam da u sklopu rediteljskog koncepta za direktora fotografije i scenografa izaberem autore koji nisu odavde i koji će moći da sagledaju Novi Beograd objektivno, i da zajedno sa mnom izgrade poetiku ovog filma. Tako se nužnost koprodukcije pokazala kao kreativna vrlina, kaže Stefan Arsenijević.
– Imao sam sreću da rad na ovom filmu prihvate Simon Tanšek, slovenački direktor fotografije koji je radio dobar deo slovenačkog novog talasa veoma prisutnog na svetskim festivalima poslednjih godina, od filma "U leru" do "Od groba do groba", i scenograf Folker Šefer koji je radio i na filmu "Čudesna sudbina Amelije Pulen". Uz njih sam ponovo otkrio Novi Beograd. Dešavalo se da dođem na lokaciju pored koje sam godinama prolazio i kažem – pa ovo je potpuno neverovatno – ističe mladi beogradski reditelj. On dodaje da je osnova njegove nove melodrame balans između komedije i tragedije. "Ljubav i drugi zločini" je, istovremeno, i socijalna drama i poetična tragikomedija, ali i krimi-priča u kojoj svi junaci govore o ljubavi.
Arsenijević slika život beogradske žene u kasnim tridesetim godinama, nezadovoljne svojim životom, koja odlučuje da ukrade određeni novac i zauvek napusti Srbiju. Film je prati u jednom danu, od jutra do večeri, u kojem se oprašta sa osobama koje voli, čini sitne osvete o kojima je maštala, govori ono što je oduvek želela i poklanja stvari koje ne može da ponese sa sobom. Njena zamisao ide po planu sve dok joj mladić iz susedstva, deset godina mlađi od nje, ne izjavi ljubav. I to baš u danu njenog odlaska...
– Film se bavi i pitanjem emigracije kao i time koliko je teško i kompleksno napustiti sve što je činilo vaš život i otpočeti novi negde drugde. Tu je i pitanje o životu danas, i ovde, koji je između dva sveta, u vakuumu zvanom tranzicija. Sve ovo sam pokušao da odslikam kroz ljubavnu priču čiji su osnovni tonovi nostalgija i melanholija. Iznad svega, ovo je priča o ljudima – podvlači reditelj i koscenarista filma "Ljubav i drugi zločini".
Glavnu žensku ulogu Arsenijević je dodelio Anici Dobri, a glavnu mušku ulogu Vuku Kostiću. Pored njih dvoje, u filmu igraju nemačka glumica Hana Švanborn, Feđa Stojanović, Ljubomir Bandović, Anita Mančić, Boris Komnenić, Dušica Žegarac, Josif Tatić, Ivan Jevtović, Boro Stjepanović i Milena Dravić koja je krasila i ranije Arsenijevićeve filmove – "Mala jutarnja priča" i "Jednog popodneva, iznenada", priču u okviru omnibusa "Izgubljeno-nađeno".
Arsenijević dodaje da je reč o ansambl-filmu sa više od dvadeset uloga koje je pisao, imajući u vidu sve ove glumce koji su pristali da sarađuju sa njim.
Ekipu filma "Ljubav i drugi zločini" sada očekuju montaža i završne obrade, a premijera se može očekivati početkom naredne godine.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


