"Kapija Evrope" ili slika Srbije
Horgoš – Granični prelaz na Horgošu prema Mađarskoj, koji je izgrađen donacijom Evropske agencije za rekonstrukciju od deset miliona evra i koji predstavlja našu najfrekventniju vezu sa Evropom – nema ko da čisti. Na putničkom prelazu, zahvaljujući dobroj volji privatne firme koja je donedavno bila zadužena za održavanje higijene, otvoren je jedan toalet, dok su na teretnom prelazu svi zatvoreni.
Vozači kamiona koji satima čekaju na carinsku proceduru, ono što bi trebalo u toaletu, obavljaju u njivi uz sam granični prelaz.
Pre mesec dana, republička Uprava za zajedničke poslove otkazala je ugovor sa kanjiškim komunalnim preduzećem "Komunalac", koje je održavalo čistoću na ovom graničnom prelazu. "Komunalac" je od avgusta prošle godine, kada je prelaz i otvoren, sklopio privremeni ugovor sa Upravom. Pošto "Komunalac" održava samo spoljni prostor na granici i odnosi smeće, angažovao je privatnu firmu "Ruzmarin" koja je održavala higijenu u prostorijama i za sve te poslove ukupan mesečni račun je bio oko 900.000 dinara. Međutim, Uprava je ovaj iznos prestala da uplaćuje "Komunalcu" od 1. januara ove godine, da bi krajem marta i jednostrano, bez otkaznog roka, raskinula ugovor.
– Pošto je bilo vreme uskršnjih praznika, i gomilalo se smeće na granici, mi smo ipak poslove čišćenja nastavili da radimo i tokom aprila, jer bi bilo sramota da ulazak u zemlju bude zasut gomilama smeća– kaže Zoltan Kanjo, direktor "Komunalca", male opštinske firme koja je tako u aprilu "izdržavala" državu da se ne sramoti pred putnicima!
Međutim, država sa graničnog prelaza Horgoš ubire znatne prihode. Svakog meseca, samo od 14 špedicija, na ime zakupnina kasiraju oko 75.000 evra. Vesna Majkić, predsednik Udruženja graničnih špeditera, kaže za naš list da, osim ovog iznosa, posebno uplaćuju Direkciji za imovinu Republike Srbije i troškove za održavanje higijene ne prelazu.
– Smatramo da se Direkcija ne ponaša domaćinski jer iako su više puta obavešteni o ovom problemu, ništa ne preduzimaju – kaže Majkić.
Udruženje graničnih špeditera je zbog toga uputilo zvaničan dopis Direkciji, u kome traži da se ovaj problem hitno reši – pre nego što naša "kapija Evrope" postane leglo zaraze. – Ukoliko nekome nije jasno da ljudi koji 12 časova rade na prelazu, ili vozači kamiona koji satima čekaju u koloni, za to dugo vreme imaju određene potrebe, meni je veoma neprijatno da takve stvari treba da objašnjavamo nadležnima – kaže Ilija Maravić, sekretar Udruženja.
Pogranična policija je još sredinom meseca, kako "Politika" nezvanično saznaje, obavestila svoje nadređene u Beogradu o ovom problemu. Na poziv špeditera, reagovalo je i kanjiško odeljenje republičke sanitarne inspekcije. Ljudi koji rade na graničnom prelazu Horgoš smatraju da bi zbog ovakve situacije sanitarna inspekcija gotovo mogla da zabrani rad na prelazu jer nije prihvatljiva situacija da na mestu kroz koje prođe na hiljadu ljudi niko ne održava osnovne higijenske uslove.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


