Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

I piloti su ljudi

I piloti su ljudi
Капетан Завиша Вељовић Фото Лична документација

Gospodari neba, piloti. Fotografija muškarca u kožnoj jakni sa letačkim oznakama, kožnom kapuljačom na glavi i naočarima iznad čela od nastanka avijacije uzbuđivala je ženska srca. Kada su kasnije dobili plave uniforme i kapuljaču zamenili šapkom, oreol moćnog i stamenog muškarca opet je okruživao svakog pilota. Nije se moglo pobeći od pomisli da su to neka nadljudska bića. A tek ono, kad u toku leta avionom Jata čujete da taj i taj kapetan poziva tog i tog putnika da dođe u pilotsku kabinu, u svakome od nas bi tada proradila zavist. Ko li je sad pa taj čova, kome je ukazana najviša čast da bude primljen u audijenciju kod kapetana, kao kod šefa države. O onome što su okruženi najlepšim ženama sveta, stjuardesama, ne smem ni da pomislim.

Zato se obradujem kada čujem da je neko od tih "nadljudi", pored tih, ali i onih istinskih opasnosti, doživeo penziju. Tako mi se prošle nedelje ukazala prilika da upoznam Zavišu Veljovića, kapetana Jata, koji je, pre odlaska u penziju 1989, punih 40 godina pilotirao bombarderima JNA, ali od 1964. i civilnim avionima DC-3, "konverom", DC-9, "boingom-727", DC-10 i tako navršio 14.500 sati leta.

Noć uoči dogovorenog susreta javio mi se telefonom i rekao: "Ali, ja imam tremu". Šta sam mogao drugo da kažem sem: "Evo čoveka!" Ih, štete. Tako se i pre našeg viđenja raspršila slika o natčoveku, a ja sam sutradan, u piceriji "Atos" u Novom Beogradu, sedeo ispred šarmantnog, običnog muškarca.

– Naravno, mi piloti nismo nadljudi. Ali, kad nad Atlantikom, ili iznad Indonezije naiđemo na kumulonimbus koji zbog velike turbulencije baca avion kao od šale gore-dole i do 50 metara, onda zaista imamo natčovečansku borbu da letelicu što pre izvučemo iz tog olujnog oblaka veličine planine. Tada isključujemo automatski pilot i kapetan preuzima komandu nad vazduhoplovom. Iskustvo pilota u takvim situacijama mnogo pomaže. To traje tri do četiri minuta koja se putnicima sigurno učine kao večnost – seća se kapetan Zaviša događaja koji su obeležili njegov letački staž.

Neprijatnom putovanju, ponekad, na dalekim linijama ne doprinose samo kumulonimbusi. Kapetan Veljović tako pominje jedan let avionom DC-10 početkom osamdesetih godina na liniji Singapur – Dubai. Uzleteli su normalno, stajni trap je uvučen, ali je žuta lampica na instrument-tabli ukazivala da, ipak, nešto nije u redu. Do Dubaija se letelo sedam sati. Kad su se već digli na 10.000 metara, stjuard je javio flajteru, inženjeru leta, da je prilikom uzletanja čuo dva jaka udarca u trup aviona. U međuvremenu se i žuta lampica ugasila.

– U takvim situacijama prisebnost kapetana je odlučujuća. Na aerodrom u Dubaiju "desetku" sam lako spustio, iako smo u avionu imali i 20 tona jagnjetine koju smo iz Melburna prevozili za Arape, pa se gotovo nije ni osetilo kada smo dodirnuli tle. Žuta lampica je opet zasvetlela, ali se potom i ugasila. Švajcarci, koji su servisirali naše avione i u Dubaiju, odmah su rekli da nam je "mašina slomljena". Kako slomljena, upitao sam. Prilikom uzletanja u Singapuru, sa dva točka su se otcepila poveća parčad gume i zarila u oplatu, rekli su. Zbog toga su hidraulične cevi bile priklještene i zato se žuta lampica palila. Imali smo veliku sreću – priča kapetan Zaviša.

Nevolje su stvarali i putnici. Jednom se, u vreme kad je Jat besplatno delio pivo i šljivovicu, napio neki Nemac, koji je hteo po svaku cenu da iskoči iz aviona, kroz prozor ili da mu se otvore vrata. Smirili su ga tek u pilotskoj kabini.

Bilo je i lažnih dojava o postavljenoj bombi u avionu. Tako im je, takođe početkom osamdesetih godina, na liniji Njujork – Čikago – Njujork, u povratku na aerodrom "Dž. F. Kenedi" naređeno da rulaju do najudaljenije piste. Nad Njujorkom je bila provala oblaka.

– Nismo znali šta se dešava. Još u toku leta iz Čikaga su zvali da nas pitaju koliko nam je goriva preostalo. To nam je bilo čudno. U avionu je bilo naših, ali i drugih ljudi raznih nacionalnosti. Bilo je i dosta dece. Kad sam na toj najudaljenijoj pisti ugasio motore "desetke", iz kontrole leta su rekli da odmah napustimo avion. Autobusi neće stići do nas, nego moramo svi, i putnici i posada, po najvećoj kiši više stotina metara da pređemo do aerodromske zgrade. Ako treba i tobogane upotrebiti. Ja sam, međutim, uporno tražio autobuse, najviše zbog dece, i nisam dozvolio da bilo ko napušta letelicu. Računao sam, ako je u avionu bila postavljena bomba, ona je morala da eksplodira dok smo još bili u vazduhu, a ne sada kada smo na zemlji. Jer, cilj terorista je da svi stradaju i avion bude uništen u toku leta. Na kraju, stigli su autobusi i sve je ispalo kako treba. Utvrđeno je da je dojava u Čikagu o postavljenoj bombi bila lažna – izbija letačko iskustvo iz kapetana Zaviše Veljovića.

I onda obrt. U očekivanju da kapetan nastavi da govori o uzbudljivim letovima na svim meridijanima, on okreće priču na svoj najveći uspeh. Pa, zar to nije onih 14.500 sati provedenih u vazduhu, doživeti penziju?...

– U redu je to, ali ja sam kao direktor Letačke operative uspeo da, koristeći uspešno poslovanje ovog dela Jata, uzmem bankarske kredite i obezbedim 108 stanova za kapetane, 36 za kopilote, 33 za flajtere, 57 za stjuarde i stjuardese i 57 stanova za "zemaljce". Time se ponosim, sa tih 15.000 kvadrata stambenog prostora. Ti ljudi su dobili krov nad glavom, ej bre! – kaže kapetan Veljović, dodajući da je on bio menadžer i u ono vreme samoupravljanja. Paf, puče još jedan mehur sa slike pilota, natčoveka.

Tuguje Zaviša za mlađim bratom Jugoslavom o kome ništa ne zna već 40 godina. Jugoslav je pobegao iz Jugoslavije 1957. godine. Napustio je Evropu i postao američki državljanin. Poslali su ga da ratuje u Vijetnamu. Tamo je bio godinu dana. Srećom, preživeo je. Bio je angažovan u sanitetu. Poslednji put ga je video u Manhajmu, u američkoj bazi. Od tada mu se gubi svaki trag.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dušan
Neka mu je večna Slava!Zauvek nas je napustio dojen naše avijacije i otišao na svoj večni nebeski let!!!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.