Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vozovi stali u podne

Vozovi stali u podne
Штрајк упозорења или општа обустава рада

Sindikat železničara Srbije (SŽS) i Nezavisni sindikat železničara Srbije, dva od tri reprezentativna sindikata, juče su, od 12 do 13 sati, održali drugi štrajk upozorenja. Kao i u ponedeljak 30. aprila, tokom prvog jednočasovnog štrajka upozorenja, prema informacijama ovih sindikata,  između 12 i 13 časova nisu saobraćala 72 voza. U to vreme, po rečima Miroslava Jeremića, predsednika SŽS-a, zabeleženi su polasci samo tri kompozicije u Lapovu i Nišu.
– Bez obzira na polaske vozova uprkos štrajku upozorenja, ubedljiva većina železničara podržava naše zahteve za poboljšanje materijalnog položaja i isporuke ličnih zaštitnih sredstava. Jer, prosečna martovska zarada na železnici bila je za 13,72 odsto manja od proseka primanja u privredi, a prošle godine je isporučeno samo 26 odsto predviđenih sredstava za ličnu zaštitu na radu – objašnjava Jeremić.

Zahtev za poboljšanje materijalnog statusa železničara, kaže on, proistekao je iz činjenice da "Železnice Srbije" već više godina zaredom beleže povećanje obima posla. Taj trend, ističe predsednik Sindikata železničara Srbije, ne odražava se na primanja železničara koja su, istina, u decembru uvećana za oko tri odsto.

– Štrajkovi upozorenja uredno su najavljeni 27. aprila, međutim do danas nije uspostavljena zvanična komunikacija sa rukovodstvom "Železnica Srbije" ili odgovornima iz nadležnog Ministarstva za kapitalne investicije. Ukoliko se tako nastavi, i izostane dijalog, uslediće radikalizacija sindikalnih aktivnosti.  A ako na naše članstvo budu vršeni pritisci, predsedništva Sindikata železničara Srbije i Nezavisnog sindikata železničara Srbije automatski će stupiti u štrajk glađu – govori Miroslav Jeremić.

Međutim, aktivnosti tih sindikata ne podržava preostalih sedam sindikata železničara. Oni,  u zajedničkom saopštenju poručuju da se takođe zalažu za poboljšanje standarda zaposlenih na železnici, ali da štrajkovi upozorenja i obustave rada neće doneti ništa dobro. Zbog toga, članstvo tih sindikata će redovno obavljati svoje radne dužnosti i tokom štrajkova upozorenja.

Sindikat železničara Srbije i Nezavisni sindikat železničara Srbije odlučiće o daljim aktivnostima, odnosno da li će nastaviti sa štrajkovima upozorenja ili će pozvati svoje članove na opštu obustavu rada.

M. Lakić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.