Subota, 18.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Boemska četvrt ponovo otvara vrata

Boemska četvrt ponovo otvara vrata
"Авенија" доброг кафанског провода и романтике

Kada danas u podne dramski umetnik Aljoša Vučković podigne zastavu Skadarlije, počeće još jedna sezona u prestoničkoj boemskoj četvrti. Različite manifestacije uz šaroliku ugostiteljsku ponudu biće i ove godine na usluzi sugrađanima i gostima Beograda.

Odmah po početku sezone ustaliće se i prva turistička manifestacija: svakog petka od 20 časova biće održavane folklorne večeri u restoranu „Mali vrabac” („Le Petit Piaf”). Uz večeru i paket sa suvenirima, posetiocima će biti dočarana domaćinska atmosfera uz nastup Kulturno-umetničkog ansambla „Talija”.

Na leto će uslediti i tradicionalni „Skadarlija fest”, dvodnevna smotra umetnosti, vina i kulinarstva, u čijem programu učestvuju pesnici, novinari, muzičari, gastronomski magovi... Tada će biti dodeljeno i priznanje „Zaštitnik Skadarlije”. Nagradu oročenu jednogodišnjim mandatom dobiće osoba za koju stručni žiri oceni da je doprinela afirmaciji „boemske četvrti”.


Stara Skadarlija: kuća na uglu sa Zadarskom ulicom postoji i danas

Od redovne ponude u 34 objekta – mahom restorana – tu je nadaleko čuven dobar zalogaj i podjednako dobra kapljica, uz zvuke starogradskih tamburaških orkestara. U skladu sa savremenom epohom, Skadarlija je poslednjih godina dopunila asortiman, pa tako u ovom ugostiteljskom stecištu postoje, osim restorana, i okupljališta mlađih noćobdija poput „Šikarice”, „Red bara” ili „Familije”, i hoteli kao što je „Le Petit Piaf”. Steg umetnosti, osim odavno poznate Kuće Đure Jakšića, odnedavno brani i Galerija „Studio Fine Art Dex”.

Time je obogaćena prvobitna kafanska ponuda, koja je na ovom mestu začeta 1901. Od te godine, posle rušenja poznate kafane „Dardaneli”, stalni gosti tog ugostiteljskog svetilišta sele se na kaldrmu Skadarske ulice. Tako počinje istorija Skadarlije, koja je u toku prošlosti duže od veka bila inspiracija i druga – možda i prva – kuća boemima, književnicima, glumcima, slikarima, novinarima... U Skadarliji je živeo i umro poznati srpski pesnik i slikar Đura Jakšić. Celina koju čine, osim Skadarske, i Zetska, Simina i Jevremova ulica revitalizovana je 1968. godine, pod nadzorom arhitekte Uglješe Bogunovića, čime joj je udahnut novi život. Godinu dana ranije, utemeljena je tradicija otvaranja sezone, kako bi tim činom beogradska boemska četvrt parirala kulturnim kvartovima u drugim evropskim metropolama – pariskom Monmartru, rimskom Tivoliju ili atinskoj Plaki.

Od pre dve decenije ustanovljeno je i tradicionalno podizanje barjaka, kada je ispred restorana „Zlatni bokal” postavljen jarbol. Od tada je običaj da se na ovoj svečanosti na kaldrmi Skadarske ulice okupe poznate ličnosti poput glumaca, operskih pevača, slikara, muzičara i drugih umetnika. Do sada su, između ostalih, u velikoj prolećnoj fešti učestvovali Momo Kapor, Milić od Mačve, Dragan Malešević Tapi, Milovan Ilić Minimaks, Klaudio del Monako...


Živopisni kostimi gostiju iz belgijske opštine Igo Sakre (Foto Z. Anastasijević)

------------------------------------------------------

Obnova stogodišnjeg prijateljstva sa Briselom

Kada se boemski barjak prošle godine zavijorio, pored njega se na jarbolu našla i zastava specijalnog gosta i prijatelja – belgijske opštine Ilo Sakre, čiji su predstavnici uz poslenike grada Brisela i diplomatski kor Belgije u Srbiji posetili feštu. Na taj način oživljena su sećanja na staro prijateljstvo, jer su veze dve prestonice i njihovih kulturnih četvrti uspostavljene još pre jednog veka. Tada je nastupila i belgijska trupa „Les Chinels deFosses-la Ville”, čiji su se članovi pojavili u bogato dekorisanim kostimima, a briselska i beogradska kulturna delegacija razmenile su darove.

------------------------------------------------------

Današnji program

12.00 – 12.40Skadarlijska česma

*Aljoša Vučković podiže zastavu

*Duvački policijski orkestar sviraće pesme o Beogradu

*Glumac Lazar Jovanov će kao dobošar čitati Kodeks o ponašanju u Skadarliji

*Ljiljana Jakšić će recitovati kao skadarlijska dama

*Marčela Frančesko, u ulozi Đurine Mile, u pratnji Skadarlijskog seksteta pevaće jednu od Đurinih pesama

*Program će voditi Milan Milosavljević u ulozi Branislava Nušića

12.40 – 13.10 ispred Kuće Đure Jakšića

*Skeč „Instruktori boemije”

*Pevanje starogradskih pesama

13.15 – 14.00 Sebilj česma

*Otvaranje Skadarlijskog bazara

*Fijaker sa belim konjima će voziti goste

*Splet nacionalnih igara u izvođenju KUD „Talija”

14.00 – 14.20 ispred restorana „Dva jelena”

*Predstavljanje manifestacije „Dečja svadba” u organizaciji Galerije „Babka” iz Kovačice

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.