Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Četnici sa šećernom vunom

Četnici sa šećernom vunom
Вашарска атмосфера на Равној Гори (Фото Фонет)

U proteklih pet dana četiri različita pokreta (grupe građana, stranke...) svako za svoj groš, obeležili su početak ravnogorskog ustanka, tumačeći istorijske činjenice kako kome odgovara. Nešto nalik "ožalošćenoj familiji" koja se otima o bogato nasleđe...

Nekada, pod kapom Srpskog pokreta obnove, objedinjena svetkovina, ove godine se i po trajanju i po atmosferi opasno približila novogodišnjem vašaru.

Šatre. Pod šatrama sparina, a usred sparine četovođe. Tri puta su se evo opijanili i rastreznili zarad majčice Srbije i opet će, samo ako ona ište.

– Dražo, majstoreeeee – zaurlaju tu i tamo, ko da im je čovek bio auto-mehaničar.

– Dražooooo – sad smo već u nedoumici da se kojim slučajem možda konobar ne zove tako, kad "vojvoda" toliko zaurlava. Ili to, ili ga je neko, istoimeni, krvnički nagazio po prstima...

Auto-delovi za raznorodna vozila od ove godine su primljeni u punopravno članstvo četničke ikonografije, pa su, shodno tome, našli svoje mesto na jednom od usputnih štandova. Pravo na izuzetan popust, pri kupovini filtera za vazduh i ulje, dobija svako ko tačno odgovori na tri elementarna pitanja o istoriji četničkog pokreta u Srbiji. Za lamelu već mora da pokaže zavidno znanje. Doduše, na raspolaganju su mu: "pomoć pijanog prijatelja", "naruči publici piće" i "pola vino – pola voda".

– Najbolje plaćam evro, najbolje plaćam evro, najbolje... – čovek pred nama je školski primer, kako se savršeno može spojiti posao i zadovoljstvo. Ideal i princip tržišnog poslovanja, što se ono kaže.

Na čelu kokarda, u džepu evrići a na nogama "najk" patike. To je ono čemu vlada godinama teži: evroatlantske integracije, u slici i reči.

Naravno, ovo je tek zanemarljiv delić, inače prebogate i inventivne ponude preduzimljivih "maloprivrednika" u Otvorenom tržnom centru "Ravna gora". Nije nimalo redak prizor videti mrkog (po)četnika s kamom o pojasu, kako se junački nosi s kletom šećernom vunom, što mu je kukavički spopala bradu.

Crkva Svetog Đorđa je i ovog puta bila idealna hladovina za one "najpravovernije", koji se eto, silom prilika, neko vreme nisu čuli s Bogom, pa da mu se jave kad su već tu. Sudeći po tragovima karmina na ikoni, izgleda da su neke "ravnogorke" dremale na njoj. Biće posla za restauratore da svecu nanovo vrate lik.

Sve u svemu, na jednome se mora odati priznanje Bulajićevim "statistima". Satima, na vrelini, izdržati pod šubarom, u čojanoj uniformi i sa ljutitom grimasom na pubertetskim licima – e to je "patriotizam". Što se đenerala tiče, verovatno bi većini "pobrao uši", samo kad bi na minut vaskrsao, ali...

Daleko od toga da nije bilo i onih koji su ovoj ideji srcem posvećeni, koliko se god to nekome sviđalo ili ne. Nažalost, zbog onih, prvih, koji se jednostavno nude beležnici i objektivu, sve ovo polako gubi smisao i niko osim njih ne ostane upamćen.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.