Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Specijalni režim u srpskom "Alkatrazu"

Specijalni režim u srpskom "Alkatrazu"
Ходник са ћелијама "специјалног затвора" (Фото Министарство правде)

Požarevac – Ministarstvo pravde uskoro će Vladi Srbije dostaviti nacrt predloga Zakona o specijalnom zatvorskom režimu, koji će se odnositi na osobe pravosnažno osuđene pred specijalnim sudovima za ratne zločine i organizovani kriminal. Čim ovaj predlog prođe raspravu u vladi i bude usvojen od strane republičkog parlamenta, započeće prebacivanje najokorelijih srpskih kriminalaca u objekat građen upravo u ovu svrhu, paviljon specijalne namene Kazneno-popravnog doma "Zabela" u Požarevcu, koji je već prozvan "srpskim Alkatrazom".

Prema rečima Bore Marića, zamenika načelnika Uprave za izvršenje zavodskih sankcija, predlog zakona rađen je prema italijanskom modelu.

– Smatramo da će poseban režim izdržavanja zatvorskih sankcija kakav postoji u Italiji biti najbolje rešenje za Srbiju. Njime su prava osuđenika koji kaznu izdržavaju u ovakvom tretmanu znatno sužena, što i odgovara počiniocima najtežih krivičnih dela. Naravno, pre upućivanja osuđenika u zabelski objekat posebne namene potrebno je da njihove presude pred specijalnim sudovima postanu pravosnažne – rekao je Marić za "Politiku".

Kada je u pitanju trajanje boravka osuđenika u paviljonu specijalne namene, poslednju reč imaće specijalni sudovi za organizovani kriminal i ratne zločine. Kako je za "Politiku" rekao Dragoljub Brajović, upravnik Kazneno-popravnog doma "Zabela", paviljon specijalne namene je potpuno spreman za prijem osuđenika.

– Čekamo donošenje zakona i odluke specijalnih sudova o upućivanju osuđenika u novi deo zatvora. Od 1.300 osuđenika, koliko ih je u "Zabeli" danas, njih četrdesetak već ispunjava uslove za izdržavanje kazne po posebnom režimu – kazao je Brajović. "Kandidati" za prelazak u specijalni paviljon koji kaznu već izdržavaju u "Zabeli" su nekadašnji komandant JSO Dušan Maričić Gumar, kao i vođa "kruševačke grupe" Zoran Jotić Jotka, pripadnici "veterničkog klana" braća Zličići, Mlađan Mićić Pacov i mnogi drugi. Ipak, nagađa se da bi među prvima u "Alkatraz" mogli da stignu Milorad Ulemek Legija i Rade Marković, pravosnažno osuđeni za zločin na Ibarskoj magistrali, kao i pripadnici paravojne formacije "Škorpioni".

Objekat specijalne namene Kazneno-popravnog doma "Zabela" u Požarevcu opasan je debelim zidinama visokim šest metara, pokriven je sa više od 100 sigurnosnih kamera i ima zasebni kuhinju, prostoriju za posete, trpezariju, vešeraj i bolnicu, tako da najpoznatiji srpski kriminalci neće imati nikakvog kontakta sa ostalim osuđenicima.

U sobi za posete, zatvorenici i posetioci biće razdvojeni neprobojnim staklom, a komunikacija će se obavljati telefonom. Kapija na ulasku u objekat biće opremljena rendgenom, detektorom za metal i platformom za proveru vozila, a prilikom projektovanja ovog objekta vodilo se računa o bezbednosti stražara, tako da straža na svakom spratu u slučaju pobune može neprobojnim vratima da se potpuno izoluje i sačeka pojačanje.

Specijalni paviljon je površine oko 2.200 kvadratnih metara i u njemu će moći da bude smešteno oko 120 osuđenika. Sagrađen je od bele fasadne cigle i ima dva krila koja su povezana polukružnim delom, predviđenim za dnevni boravak zatvorenika. U ćelijama se nalaze krevet, radni sto i mokri čvor. Osuđenici će moći da prate TV program ukoliko televizore donesu od kuće, a postoje i uslovi da iz ćelija putem video-linka svedoče u procesima koji se vode pred specijalnim sudovima.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.