Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

"Depo" protiv uličnih tezgi

"Depo" protiv uličnih tezgi
Непоштена конкуренција за предузетнике (Фото Ж. Јовановић)

Ulične tezge na Bulevaru kralja Aleksandra za mnoge prolaznike su mesto na kome mogu jevtino da se obuku. Za neke one su samo obične kartonske kutije o koje se sapliću dok šetaju najdužom prestoničkom ulicom. Međutim, oko gomile kartonskih paketa na kojim je izložena roba u poselednje vreme "sudaraju" se dva potpuno suprotna interesa. Dok za njihove "vlasnike" one predstavljaju jedini izvor prihoda, za prodavce u "Depou" oni su samo nepoštena konkurencija.

Prema rečima predstavnika Udruženja preduzetnika ovog tržnog centra, to što posluju po zakonu i plaćaju zakup i poreze dovelo ih je u situaciju da sede skrštenih ruku i priželjkuju kupce koji će sa ulice "skrenuti" i do njih.

– Iako i mi i oni prodajemo istu robu, naša garderoba je skuplja za 20 do 50 odsto. Ili za najmanje 18 procenata koliko iznosi porez na dodatu vrednost. Nismo u mogućnosti da se takmičimo sa njima, jer moramo da platimo i mesečnu zakupninu od 200 evra. Iz nedelje u nedelju promet opada, ljudi koji su tu godinama radili hoće da dignu ruke od posla – ističu i dodaju da ne žele poimenice da se predstavljaju.

Napominju i da će ukoliko se opštinari ozbiljnije ne pozabave njihovim problemom zaustaviti saobraćaj i možda krenutu u proteste. Kažu da nemaju ništa protiv njihovih kolega koji žive od ulične prodaje, jer su i oni tako počeli. Objašnjavaju da žele da se i za njih nađe neko razumno rešenje. Opremanje trećeg dela "Depoa" zasad je jedina opcija.

Dragica Stojimanović, predsednica konkurentskog Udruženja uličnih prodavaca, ističe da bi i oni voleli da promene svoja radna mesta i da jednom znaju na čemu su. A ne da po vrućini ili zimi budu na ulici.

– Nije mi jasno zašto se bune. Isti ti koji prodaju robu u "Depou" prodaju je i na ulici. Kako mogu sami sebi da budu nelojalna konkurencija? Ne samo da su počeli od ulice, kao i mi već i sad rade sa nama. Mi se protiv njih nikada nismo bunili. Niti nam smetaju. Svako ko može – neka radi –  objasnila je Dragica Stojimanović.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.