Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

"Депо" против уличних тезги

"Депо" против уличних тезги
Непоштена конкуренција за предузетнике (Фото Ж. Јовановић)

Уличне тезге на Булевару краља Александра за многе пролазнике су место на коме могу јевтино да се обуку. За неке оне су само обичне картонске кутије о које се саплићу док шетају најдужом престоничком улицом. Међутим, око гомиле картонских пакета на којим је изложена роба у поселедње време "сударају" се два потпуно супротна интереса. Док за њихове "власнике" оне представљају једини извор прихода, за продавце у "Депоу" они су само непоштена конкуренција.

Према речима представника Удружења предузетника овог тржног центра, то што послују по закону и плаћају закуп и порезе довело их је у ситуацију да седе скрштених руку и прижељкују купце који ће са улице "скренути" и до њих.

– Иако и ми и они продајемо исту робу, наша гардероба је скупља за 20 до 50 одсто. Или за најмање 18 процената колико износи порез на додату вредност. Нисмо у могућности да се такмичимо са њима, јер морамо да платимо и месечну закупнину од 200 евра. Из недеље у недељу промет опада, људи који су ту годинама радили хоће да дигну руке од посла – истичу и додају да не желе поименице да се представљају.

Напомињу и да ће уколико се општинари озбиљније не позабаве њиховим проблемом зауставити саобраћај и можда кренуту у протесте. Кажу да немају ништа против њихових колега који живе од уличне продаје, јер су и они тако почели. Објашњавају да желе да се и за њих нађе неко разумно решење. Опремање трећег дела "Депоа" засад је једина опција.

Драгица Стојимановић, председница конкурентског Удружења уличних продаваца, истиче да би и они волели да промене своја радна места и да једном знају на чему су. А не да по врућини или зими буду на улици.

– Није ми јасно зашто се буне. Исти ти који продају робу у "Депоу" продају је и на улици. Како могу сами себи да буду нелојална конкуренција? Не само да су почели од улице, као и ми већ и сад раде са нама. Ми се против њих никада нисмо бунили. Нити нам сметају. Свако ко може – нека ради –  објаснила је Драгица Стојимановић.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.