Mitropolit Amfilohije: Hram je pomirenje Crne Gore
Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica – Osveštanje Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici prilika je za pomirenje naroda ali i za oprost, poručio je, po drugi put, juče mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Radović uz pojašnjenje da se nakon što je Crna Gora proglašena za nezavisnu državu šalio kada je rekao da je to „fildžan avnojevska tvorevina”.
„Kako narod izglasa to je za mene svetinja, ja to poštujem, i svemu dobrome što je tu ja ću da služim, i u ovom trenutku ja idem, dolazim iz Crne Gore, kao mitropolit predstavljam svoju nezavisnu Crnu Goru, to je moje, kao što su bili moji prethodnici i tome nema nikakvog sprečavanja. Neka nam bude živa i večna Crna Gora”, rekao je za crnogorsku televiziju mitropolit Amfilohije odgovarajući na pitanje da li je obnovljena crnogorska nezavisnost i međunarodni subjektivitet za njega završena priča.
Mitropolit je dodao da je njemu tesna vasiona, te da se šalio kada je Crnu Goru nazvao „fildžan avnojevskom tvorevinom”, dok je osveštanje Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici, po njegovim rečima, prilika za pomirenje, ali i prilika da i on traži oprost.
„Biće to prilika da i ja zatražim oprost”, kazao je mitropolit. „U svakom trenutku sam spreman. Ja ne bih bio hrišćanin, a još manje naslednik Svetog Petra da ne tražim oproštaj. Ovaj hram je moj oproštaj, moje praštanje i u isto vreme poziv da mi oproste svi, od hrama, svi se oprostimo, zagrlimo, zabratimo oko svetinje božje, oko hrama.”
Mitropolit Amfilohije saopštio je da će na osveštenju Hrama Hristovog vaskrsenja, 7. oktobra, u Podgorici pored skoro svih pravoslavnih patrijarha, od zvaničnika iz vrha crnogorske vlasti biti prisutni predsednik države Filip Vujanović, a očekuje se da će premijer Milo Đukanović prirediti prijem za prisutne.
„Samim tim što je osnovan počasni odbor i što je na njenom čelu predsednik države i uključeni su ministri zajedno sa gradonačelnikom, to pokazuje da je država u potpunosti podržala i prihvatila ovaj događaj kao svoj”, kazao je Amfilohije.
Upitan da li je predviđeno isticanje crnogorske zastave tokom osveštanja Sabornog hrama, mitropolit je odgovorio: „Nije uobičajeno da se u ovakvim prilikama stavljaju zastave. Sam hram je po sebi zastava. Koliko znam, samo je predviđen jedan natpis ’1700-godišnjica’, gore na pirgovima.”
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


