Utorak, 14.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Odluka o Boru za dve nedelje

Odluka o Boru za dve nedelje
Млађан Динкић, Предраг Бубало и Мирко Цветковић јуче на конференцији за новинаре (Фото Танјуг)

Privatizacija RTB Bor biće nastavljena, ali na koji način – pregovorima sa drugoplasiranim ponuđačem ili raspisivanjem novog tendera moglo bi da se zna tek za 15 dana. Jer, iako je na jučerašnjem vladinom zasedanju Bor, kako je i najavljeno, bio jedna od tema razgovora, konačna odluka je odložena za dve nedelje.

Kako je novinarima saopštio ministar trgovine i usluga Predrag Bubalo, inače zagovornik raspisivanja novog tendera, vlada je, nakon  intenzivnih razgovora nekoliko ministara proteklih dana i informacije koju je na samom zasedanju podneo ministar ekonomije i regionalnog razvoja zaključila da se još jednom sagledaju ekonomski, pravni i ekološki aspekti i pre konačne, vladine odluke svoje odluke donese i Strateški savet za privatizaciju RTB.

Međutim, da konačna odluka juče nije doneta zbog tvrdokornosti u različitim stavovima članova vlade posve je jasno posle detaljnijeg obrazloženja  koje je, odgovarajući na  novinarsko pitanje, dao ministar Mlađan Dinkić, inače zastupnik stava da privatizaciju Bora treba nastaviti pregovorima sa drugoplasiranim ponuđačem na prvom tenderu:

– Predočio sam vladi informaciju o dosadašnjem toku privatizacije RTB Bor, činjenicu da ni posle nekoliko sastanaka Komisije za restrukturisanje nije bilo konačne odluke kako dalje sa privatizacijom, kao i stav Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja  da treba  nastaviti pregovore  sa drugoplasiranim ponuđačem jer je to ekonomski opravdano. Međutim, iako Agencija za privatizaciju kaže da je to pravno moguće, neki članovi vlade su tražili da se to proveri i u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo. Takođe, osim pravne postojala je i dilema oko ekoloških kriterijuma za Topionicu jer novoformirano Ministarstvo ekologije nije uspelo da završi taj posao. Neki ministri su tražili rok od dve nedelje da se sve ekološke i pravne okolnosti provere pre donošenja konačne odluke, objasnio je Dinkić razloge odlaganja, napominjući da nema dileme da će privatizacija RTB Bor biti nastavljena.

Pismo rusko kompanije i pitanje da li njeno uključivanje može da dovede i do obaranja minimalne cene, Dinkić nije želeo da komentariše, jer je kako kaže njegov stav kristalno jasan. A što se tiče ekoloških kriterijuma, Dinkić kaže da ni on ni ministar ekologije ne žele da se ponovi Timok. 

Pošto po mišljenju Dinkića, vreme curi, pre godišnjih odmora trebalo bi doneti i odluke o privatizaciji javnih preduzeća za koje su strategije usvojene u prethodnom vladinom sastavu, kao i onih javnih preduzeća o čijoj privatizaciji postoji politički konsenzus. To podrazumeva da se sastane Komisije za javna preduzeća koju vodi potpredsednik Đelić, čije je hitno sazivanje Dinkić i zahtevao prilikom jučerašnjeg usvajanja Programa poslovanja Jata za ovu godinu, tražeći da se donese odluka o ulasku ovog javnog preduzeća u privatizaciju izborom privatizacionog savetnika.

Inače, vlada je juče usvojila i završni račun budžeta za 2006. godinu koji  će naknadno proći reviziju državnog revizorskog tela nakon njegovog formiranja, ali i  predlog memoranduma o budžetu i ekonomskoj politici za 2008. sa projekcijama za 2009. i 2010. godinu.

– Po projekcijama iz Memoranduma BDP bi ove godine trebalo da naraste na 2.400 milijardi dinara, iduće na 2.724, odnosno na 3.066 u 2009. i 3.416 milijardi dinara u 2010. godini. To bi značilo da bi BDP do 2010. porastao na 5.342 evra  po stanovniku. Procene su da će inflacija sa ovogodišnjih 6,5, iduće godine pasti na šest, a u naredne dve za po jedan odsto da bi 2010. iznosila četiri odsto. Takođe, konsolidovani budžetski rashodi, kako je predviđeno Memorandumom, iznosiće 41,4 odsto u ovoj, u sledećoj 39,7, a u 2009. godini 39,2 odsto BDP-a, podaci su koje je izneo ministar finansija Mirko Cvetković.

Osnovne fiskalne mere u narednoj godini, po Cvetkovićevoj najavi, biće: zamrzavanje fonda plata budžetskih  korisnika na nivou koji se dostigne u novembru ove godine, nakon već dogovorenih povećanja za ovu godinu na bazi potpisanih protokola, smanjenje rashoda za robu i usluge budžeta Republike za 10 odsto u odnosu na predviđene ovogodišnje, smanjenje  subvencija za pet odsto i smanjenje javnih investicija za oko 20 odsto u odnosu na planirana sredstva budžetom za 2007. godinu.

--------------------------------------------------------------------------

Krediti za zapošljavanje mladih

Država će ove godine za sedam programa podsticanja zapošljavanja i regionalnog razvoja izdvojiti 14.457.928.000 dinara, najavio je Mlađan Dinkić.

Od septembra počeće dodela i to mladima startap kredita bez hipoteke na pet godina za koje je predviđena milijarda dinara, uz jednoprocentnu kamatu i godinu dana počeka, uz ručnu zalogu na opremu koja se bude kupovala iz kredita. Oglas će biti raspisan u trećoj nedelji jula i trajaće do 15. septembra. 

Još milijarda dinara biće izdvojena za mikrokredite za samozapošljavanje ljudi sa spiska Nacionalne službe za zapošljavanje, zatim 1,3 milijarde za razvoj malih i srednjih preduzeća u nerazvijenim opštinama i to sa rokom do sedam godina, 1,9 milijardi za aktivne mere zapošljavanja, sedam milijardi za tranzicioni fond i prvi put – 200 miliona za podsticaj inovatorstvu. Subvencije  privredi biće manje – dve milijarde dinara.

--------------------------------------------------------------------------

Dug za akcije Agrobanke

Potraživanja države od Agrobanke po osnovu zajma IBRD-a, vredna 43,5 miliona evra, kako je vlada juče odlučila, biće pretvorena u kapital ove banke, odnosno državne akcije. Kako je objasnio ministar  finansija Mirko Cvetković, država će na ime ove konverzije dobiti između 12 i 13 odsto akcija Agrobanke, čime će ukupan državni udeo povećati na oko 20 odsto. 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.