Ponedeljak, 08.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Prednost jačanju privatnog sektora

Prednost jačanju privatnog sektora
Матео Патроне (Фото ЕБРД)

Strategija Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Srbiju u naredne četiri godine biće prvenstveno usmerena na privatni sektor. Želimo da se poveća, njegova konkurentnost poboljša, kao i da se ojača korporativno upravljanje u privatnim preduzećima. Radi postizanja ovih ciljeva i finansijski sektor treba da se poboljša i da se infrastrukturni nedostaci u zemlji premoste – kaže u intervjuu za naš list Mateo Patrone, direktor za Srbiju ove specifične međunarodne finansijske institucije čiji je Odbor direktora prošle sedmice usvojio novu četvorogodišnju strategiju za našu zemlju.

– Podržaćemo i lokalne firme, pre svega, mala i srednja preduzeća koja predstavljaju kičmu srpske privrede i oni će biti ključni za naše investicije. Nastojaćemo i da podržimo strane investicije, naročito u sektoru agrobiznisa. Istovremeno banka će proširiti programe dugoročnog finansiranja prema poslovnim bankama i drugim finansijskim institucijama. Finansijski ćemo podržati Agenciju za osiguranje depozita što je deo zajedničkih napora MMF-a, Svetske banke i Međunarodne finansijske organizacije.

Koje projekte ćete podržati?

Voljni smo da investiramo u bilo koji projekat od milion do 200 miliona evra, osim onih u koje ne investiramo poput oružja, alkohola ili kockanja, a u koje možemo da privučemo i druge da investiraju i koji imaju jak tranzicioni uticaj.

Kakva su Vaša predviđanja za Srbiju?

Očekujemo da će oporavak u evrozoni imati pozitivne efekte na ukupno stanje srpske privrede od koje se očekuje rast od 1,3 odsto BDP. Ova projekcija se, međutim, može promeniti ukoliko izvoz ostane glavni pokretač rasta i ukoliko unutrašnja potrošnja ostane zauzdana.

Kako ocenjujete našu ekonomsku situaciju?

Postoje ozbiljni ekonomski izazovi kao što je usitnjenost privatnog sektora, uključujući i bankarski. Neophodno je da se poveća učinak u lancu vrednosti agrobiznisa, velika je evroizacija, visoka stopa nezaposlenosti, mnogo je loših zajmova, gotovo da ne postoji tražnja za kreditima. Sve ovo je udruženo s fiskalnom konsolidacijom koja će nužno imati kratkoročni negativan uticaj na rast. Verujemo da će nova vlada preduzeti neophodne mere u reformama. Sa naše strane, spremni smo da podržimo vlast i to ne samo finansiranjem projekata, već i inicijativama. Na primer, sarađujemo na temu finansiranja u lokalnoj valuti ili u agrobiznisu.

Kako ocenjujete nivo reformi?

Iako je Srbija već prošla kroz velike reforme trebalo bi da se usredsredite na dalje strukturne reforme za podsticanje razvoja privatnog sektora. Takođe, infrastruktura i energetika traže sveobuhvatne reforme kao što je uvođenje tarifa koštanja, a u mnogim sektorima potrebno je razdvojiti usluge. Drago mi je što postoji namera da zakonske reforme, koje se tiču rada, privatizacije, stečaja i izgradnje, budu usvojene već do juna.

Da li neka preduzeća kojima ste dali kredite imaju, zbog krize, problema u otplati?

Većina naših projekta bila je prilično uspešna. Mi preuzimamo rizik i ponekad završimo s problematičnim transakcijama. Ali generalno, nivo loših i kredita s problemom u otplati znatno je niži od proseka finansijske industrije u zemlji.

Koliko novca ste do sada uložili u Srbiju?

Od početka poslovanja 2001. godine uložili smo 3,5 milijardi evra u 176 projekata. Trenutni portfolio nam je 2,5 milijardi evra uloženih u 130 projekata. Prošla 2013, godina bila je veoma uspešna, jer smo uložili više od 420 miliona evra u 24 projekta u finansijskom sektoru, trgovini, industriji, agrobiznisu, infrastrukturi od kojih je samo jedan sa državnim garancijama.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.