Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Imućna Aničića kuća sa trinaestoro čeljadi

Imućna Aničića kuća sa trinaestoro čeljadi
Тринаесторо Аничића из Копривна (Фото С. Јовичић)

Koprivna kod Brodareva – S mukom se, propalim krivudavim putem uz šumovite strane, penje u planinu od reke Lim i Brodareva ka visokom Jadovniku. A gore u nevelikom selu Koprivni, na 1.375 metara nadmorske visine gde oštar planinski vazduh seče, još ima poneka domaćinska kuća vrednih stočara.

Jeste li čuli za složnu i radnu porodicu Aničić?, pitaju nas seljani, misleći na poslednju porodičnu zadrugu u celom ovom kraju. U njoj je, vele, ukupno trinaestoro čeljadi, tri generacije žive pod istim krovom. I to domaćinski: puno rade, ne smiruju se, ali su i stekli.

Retkost je, uistinu, u ovo vreme videti imućne stočare u zabačenim selima, a pogotovo mnogočlana domaćinstva, jer je većina planinskih sela opustela i žitelji u njima ostareli. No Aničići su nešto posebno: ima ih puna kuća, žive na dedovini, poseduju 80 hektara pod pašnjacima, livadama i šumom, gaje 20 krava, desetak junica, osam konja, 120 ovaca, 30 koza, imaju pedesetak košnica, a godišnje oko pet tona sira proizvedu i prodaju.

Glava te porodice, čija se reč sluša, jeste 70-godišnji Marko Aničić sa suprugom Malinom. Tu su, s porodicama, i njihova dva sina Josif i Veselin. Josifova supruga je Ljiljana, a deca školarci Jela, Danijela, Violeta i Marko (školuju se u Prijepolju, pa vikendom kući dolaze). Veselin sa svojom Snežanom ima Miladina, Milanku i Milicu koji za školu još nisu stasali.

Kad se Malinom oženio domaćin Marko imao je svega pet-šest ovaca, par volova, dve krave i konja, a vredno je ovim bespućima rabadžijao, pa porodicu i imetak proširivao. No sve se značajno unapredilo kad je, pre 40 godina, njegov brat Nićifor otišao na rad u Južnoafričku Republiku. Tamo je Nićifor lepo stekao, pa počeo nesebično da pomaže celoj svojoj familiji (on i Marko imaju i tri sestre) u zavičaju.

Mlađi Markov sin Veselin Aničić, nekad šumar koji se pre sedam godina domaćinstvu uz oca i brata sasvim posvetio, kazuje nam da su, uz Nićiforovu bratsku pomoć, ovde u Koprivni napravili novu kuću 1998. godine, podigli veliku štalu (55 sa 12 metara), sagradili niz pratećih objekata, uz svojih 40 hektara imanja dokupili još toliko, proširili stada...

– Pre tri godine, opet uz njegovu pomoć, napravili smo još jednu veliku kuću, trospratnu. Imamo i svu potrebnu mehanizaciju: tri traktora, muzilice, kosačicu, balirku, vozimo „džipa“ i „ladu nivu“. Radimo dosta, a prodajemo jagnjeće i teleće meso na području Sjenice i Prijepolja, te kravlji sir na beogradskom tržištu. Ali na stečenom se ne zaustavljamo, nameravamo da deci još bolje uslove za život stvorimo. A lepo i složno živimo, dogovorom sve završavamo. Nikad se u kući ružna reč ne čuje. Otac, brat i ja radimo teže poslove, naša majka oko dece, a supruge stižu svuda: čas nama pomažu, čas su u mlekaru ili u štali s muzilicom, čas u kujni jela spremaju – kazuje Veselin s kojim smo juče razgovarali pošto se po nenadanom prolećnom snegu vratio motornim sankama iz šume.

Aničićima je put glavna nevolja. Stalno im zbog poslova valja putovati ka Brodarevu i dalje kroz prijepoljski kraj, a truckanje makadamom im je dozlogrdilo. Od Brodareva ka njihovoj Koprivni ima samo kilometar asfalta, pa je 11 kilometara loš makadam, a onda na seoskoj visoravni ima pola kilometra asfaltnog puta koji je svojim novcem Nićifor Aničić napravio. – Jedva se makadamom probijamo, ali ni opština ni država neće ni da ga naspu, a kamoli asfaltiraju. Taj put zimi sami pročišćavamo, svi su ga zaboravili. Izgleda da čekaju da mi sami tih 11 kilometara asfaltiramo – žali se Veselin Aničić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.