Subota, 11.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poslanička pitanja o ratnim zločinima

Poslanička pitanja o ratnim zločinima
Милан Мартић у судници Фото Ројтерс

Vlada Srbije nedavno je prosledila republičkom parlamentu odgovore na više poslaničkih pitanja u vezi sa sudskim procesima koji se odnose na ratne zločine. Za ove teme su, čini se, najviše zainteresovani poslanici Srpske radikalne stranke.

Radikala Jadranka Vukovića interesovalo je "da li je i kada će biti pokrenut postupak za razrešenje tužioca za ratne zločine, gospodina Vladimira Vukčevića"? U odgovoru vlade na ovo pitanje navedeno je samo da Narodna skupština Srbije bira tužioca za ratne zločine, pa je samim tim nadležna i za njegovo razrešenje.

Vuković je pitao i šta je Vladimir Vukčević uradio "po predmetima ubistava vojnika JNA u Sarajevu i u Tuzli?" U opširnom vladinom odgovoru, navedeno je sve što je do sada urađeno, a, kako piše, u toku istrage ubistva vojnika u Tuzli "prikupljeni su brojni dokazi, posebno oni koji se odnose na broj poginulih pripadnika JNA, i, do sada je saslušano 50 svedoka, od čega najveći broj nema prebivalište na teritoriji Srbije". Vlada navodi i da je 11. maja ove godine na aerodromu u Beogradu uhapšen jedan od okrivljenih Ilija Jurišić iz Tuzle, kome se stavlja na teret da je naredio otvaranje paljbe na kolonu vozila pripadnika JNA. Vlada piše i da se "na osnovu ovlašćenja iz Sporazuma između Tužilaštva za ratne zločine u Beogradu Tužilaštva BiH preduzimaju aktivnosti da se u pokrenutoj istrazi u Beogradu prikupe i ostali dokazi, te da i Tužilaštvo BiH pokrene krivični postupak protiv drugih lica za koje postoji osnovana sumnja da su počinili predmetno krivično delo, a nisu dostupni organima Srbije". Ovaj postupak je, tvrdi vlada, u toku.

Što se tiče ubistva vojnika u Sarajevu, takođe, je opširno navedeno sve što je urađeno do sada, te i to da je "nakon okončanja istražnog postupka vojni tužilac iz Beograda dao predlog za prekid istrage, zato što su svi okrivljeni strani državljani i nisu dostupni našim organima". Istraga je prekinuta 30. juna 2004. godine, a ovaj predmet je dostavljen tužilaštvu za ratne zločine. U odgovoru se navodi da su u drugoj polovini prošle i u prvoj polovini ove godine razmenjene informacije između tužilaštva za ratne zločine u Beogradu i Tužilaštva BiH, "pri čemu je tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu pružilo pravnu pomoć onome u BiH u pokretanju krivičnog postupka protiv određenih lica, državljana BiH, za koje postoji osnova sumnja da su naredili i učestvovali u napadu na pripadnike JNA u Sarajevu". Vlada piše da je "postupak u BiH u fazi prethodne istrage".

Milorad Buha (SRS) pitao je vladu "na osnovu čega je nadležni organ preduzeo sprovođenje istražnih radnji nad 12 civila koji su, navodno, počinili zločin u mestu Lovas kod Vukovara u toku 1991. godine i šta je naša država učinila da prikupi dokumentaciju o stravičnim zločinima nad Srbima u Hrvatskoj?".

U vladinom odgovoru se navodi da je "tužilaštvo za ratne zločine u fazi pretkrivičnog postupka skoro dve godine prikupljalo informacije i dokaze, a prikupljeni su putem pravne pomoći od hrvatskih vlasti, Haškog tribunala i drugih, a na osnovu toga je doneto rešenje o sprovođenju istrage protiv 12 lica osumnjičenih da su počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom u mestu Lovas kod Vukovara u oktobru i novembru 1991. godine". Što se tiče zločina nad Srbima u Hrvatskoj, vlada navodi da tužilaštvo za ratne zločine u sadašnjoj fazi pribavlja informacije i dokazni materijal za pojedine slučajeve, kao što su ubistvo tročlane porodice u Karlovcu, ubistvo civila na lokaciji Mali Alan na Velebitu, granatiranje sa hrvatske teritorije ciljeva u Šidu... Vlada navodi i da će prikupljeni materijal biti, takođe, ustupljen nadležnim organima u Hrvatskoj radi procesuiranja.

Nikola Žutić (SRS) pitao je "šta će vlada uraditi povodom skandalozne presude, koju je Haški tribunal izrekao Milanu Martiću i da li će preduzeti kontramere". Vlada je odgovorila da je to jedna od najtežih izrečenih presuda, ali da je ona prvostepena. Takođe, u odgovoru se kaže da je vlada, preko nadležnih organa, izlazila u susret zahtevima Martićeve odbrane u "pogledu prikupljanja dokumentacije potrebne za pripremu odbrane, ali i u pružanju materijalne pomoći Martiću i članovima njegove porodice". Vlada će, navodi se u odgovoru, "navedene vrste pomoći pružati odbrani optuženog i u eventualnom žalbenom postupku pred Haškim tribunalom".

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.