Biskup: Tito kao Hitler
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb, 16. avgusta – Jučerašnji versko-državni praznik Velike Gospe po zapadnom kalendaru u Hrvatskoj bio je u znaku brojnih istupa domaćih biskupa na euharistijskim slavljima, čije poruke danas prenose svi dnevni listovi u RH. Uz ukazivanja na negativne društvene pojave ("plave koverte su protiv Boga", sve veći jaz između bogatih i siromašnih itd.) uočeni su i pokušaji revidiranja nekih već "opštih mesta" iz ne tako daleke prošlosti.
Najdalje u tome je otišao biskup s Krka Valter Župan, koji je u svojoj propovedi izjednačio Tita s Hitlerom, dok mu je komunizam po "rezultatima", kako ih on predstavlja, znatno "crnji" od fašizma, što inače nije novost za deo rimokatoličkog crkvenog klera u Hrvatskoj.
Kritikujući domaću sredinu da je "opterećena ateističkim mentalitetom prema kome je poniznost nešto što je degradirajuće i ponižavajuće" biskup Župan je naveo da "na početku borbe protiv Boga, pa zato i onoga što je za čoveka dobro, stoji umišljenost i oholost". Da bi to valjda konkretno potkrepio naveo je da "statistike pokazuju da je komunizam urodio sa 100 miliona mrtvih, Hitler sa 20,9 miliona mrtvih, a ni Tito nije daleko od toga sa 1.129.000 mrtvih".
Ostaje naravno pitanje zašto pod ovom poslednjom brojkom nije, na primer, naveden ustaški poglavnik Ante Pavelić (jer u njoj su evidentno najvećim delom žrtve fašističkog terora), već upravo onaj koji je predvodio oslobodilačku borbu protiv fašističkih okupatora i kvislinga, ili zašto u ovakvim "statistikama" nikada nema i podatka o broju mrtvih koje je prouzrokovala, na primer, rimokatolička crkva u onom dugom periodu kada je ognjem i mačem "čistila" i širila svoje područje uticaja i kontrole.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


