Traže i mrtvog Životu Panića
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb, 5. oktobra – Euforija oko haške presude "vukovarskoj trojci" toliko se razmahala u Hrvatskoj da već i pojedini njeni mediji uočavaju njene paradoksalne domete. Tako su zagrebačke elektronske novine "Indeks.hr" povodom raspisivanja poternice za Radićem danas objavile da bi "svi političari poternicu za Panićem, a niko ne zna da je umro".
Na takvu anketu su se odlučili, jer – kako navode – "poznato je da hrvatski političari vole biti u trendu, a kako je presuda vukovarskoj trojci, koju su svi odreda ocenili kao ’skandaloznu’, trenutno ’in’ tema, usuđujemo se reći za sakupljanje političkih bodova, proverili smo koliko naši političari zaista znaju o onome o čemu pričaju".
Rezultat je bio zanimljiv: niko od onih koji su se ovih dana posebno istakli negativnim komentarima haške presude Mrkšiću, Šljivančaninu i Radiću i energično tražio raspisivanje poternica i suđenje tadašnjem vrhu JNA nije znao – ili je već zaboravio – da je general Života Panić posle teške bolesti umro još 2003. godine. Premijer Ivo Sanader je, na primer, u protekla tri dana čak dva puta najavio poternicu i protiv Panića, iako on više nije među živima. Preminuli Panić je još i na optužnici koja je u postupku pred sudom u Osijeku.
Dok čelnica Demokratskog centra i bivša ministarka pravosuđa u Sanaderovoj vladi Vesna Škare-Ožbolt nije tačno ni znala ko je bio Života Panić, a pogotovo da je umro, predsednica HNS-a Vesna Pusić jedina je potvrdila da je znala da je Panić preminuo, ali je napomenula da bi ipak i za njim trebalo raspisati poternicu: "Da, da, treba pokrenuti poternicu i za Panića. Nema veze što je umro ako je u optužnici" – napominje ona.
Funkcioner i saborski zastupnik Istarskog demokratskog sabora Damir Kajin takođe nije znao da je Panić preminuo još pre četiri godine i smatrao je da treba za njim raspisati poternicu, ali kada mu je rečeno da ga više nema priznao je da bi "bilo smešno goniti preminulog čoveka".Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


