Optuženička klupa u Zagrebu
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb, 6. oktobra – Priznavali to javno ili ne, ali halabuka i usijanje povodom nedavne haške presude "vukovarskoj trojci" u Hrvatskoj sve više ima politički i predizborni motiv. Samo dan posle kulminacije sukoba između predsednika i premijera oko toga ko će na Generalnoj skupštini UN predočiti hrvatski stav u vezi sa tribunalom i spornom presudom predsednik Mesić je u Splitu javno predložio da se Hrvatska založi kako bi se suđenje trojici hrvatskih generala iz Haga prebacilo domaćem pravosuđu u Zagrebu. "Imamo puno pravo da to tražimo, nema razloga da se ne krene u takvu akciju, ali kroz nadležne državne organe, jednako kao što i postupak protiv vukovarske trojke treba nastaviti pred našim sudovima", rekao je Mesić, koji je uveren da je "naše pravosuđe danas sposobno da vodi najsloženije slučajeve, to se pokazalo do sada, a posebno u procesu Norcu i Ademiju".
Ovakav predlog Mesić je izneo govoreći o – kako je svi redom u Hrvatskoj nazivaju – "skandaloznoj presudi" Mrkšiću, Šljivančaninu i Radiću, ali je tvrdio da njegova inicijativa "nema ništa sa eventualnim gubitkom poverenja u haški sud".
Sve hrvatske parlamentarne stranke podržavaju ovu inicijativu, ali su se u HDZ-u pomalo i uvredili, jer – kako je izneo član predsedništva te stranke Andrija Hebrang – "vlada već tri godine pokušava da lobira i pregovara o prebacivanju tog suđenja, a svako izletanje s preuranjenim zahtevom moglo bi se vratiti Hrvatskoj kao bumerang". To objašnjava time da im je "sugerisano da pričekaju s konačnom inicijativom dok hrvatsko pravosuđe ne dobije i pozitivne ocene od EU, jer bi tada zahtev bio čvršći i verodostojniji":
Čelnica HNS-a Vesna Pusić smatra da su "inicijative za prebacivanje suđenja Gotovini, Čermaku i Markaču u neku ruku razumljive, jer je posle ovakve presude za Ovčaru, tribunal doveo u pitanje svoju verodostojnost". Mesićevu inicijativu podržava i SDP, čiji predsednik Zoran Milanović o tome kaže: "Mesić uživa ugled u inostranstvu, bio je dosledan u politici prema Hagu i ima najviše izgleda da u tome uspe. Bićemo partneri u tom nastojanju."
Podržavaju to iz svojih motiva i desničarski "pravaši", ali im je krivo što je to javno pokrenuo upravo Mesić kojem odavno zameraju što je bio haški svedok (u početku zaštićenog identiteta) čiji podaci su delom i utrli put haškoj optužnici protiv "hrvatskih heroja". Zato Đapić povodom ove inicijative kaže: "Iz Mesićevih usta to zvuči neverodostojno. Reč je o nastavku predizbornog takmičenja sa Sanaderom na temu ko je veći u Hrvatskoj."
U odmeravanju šansi da ovaj Mesićev predlog uspe domaći analitičari među pozitivne navode da "Hag nema vremena, jer do 2008. mora da završi sva suđenja", a među negativne ubrajaju dve činjenice: da je to jedini postupak koji Hag vodi protiv Hrvata za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, kao i da je SB UN odredio da Hag treba da sudi najvišim rangiranim optuženicima. S obzirom na to što su oni najviši poput Franje Tuđmana, Gojka Šuška i generala Janka Bobetka preminuli, dodajmo, preostaju ovi generali, što im veoma smanjuje šanse da ih Hag prepusti hrvatskom pravosuđu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


