Da li Toplica izumire
Prokuplje – Oduvek su ljudi svoja staništa birali kraj velikih voda. I Nemanja je, na sastavu triju reka – Toplice, Kosanice i Banjske – sazidao čak dva manastira – Sv. Bogorodice i Sv. Nikole. Nazvao je taj grad Bele Crkve, dok je nama ostalo tursko ime – Kuršumlija.
Toplica je vekovima je bila prava čarobnica. Sem što je napajala polja i stoku, na svakom pristupnom mestu od Kopaonika do Južne Morave na njoj su preko leta osveženje nalazili mladi i stari. Još je mnogo Prokupčana koji se sećaju bistre i brze reke koja u velikom luku opasuje brdo Hisar sa starom tvrđavom na vrhu. Ona tu pravi epigeniju, odnosno teče uzbrdo, što je jedinstven slučaj u Evropi. Nekad su ljudi jednostavno dolazili do reke, u pesku kopali mali vir, sačekali da se voda izbistri i pili kao sa najboljeg izvora.
Na žalost, sve su ovo sada priče koje sve više liče na bajke. Danas je ovo reka sa četvrtim stepenom zagađenosti, kaže Miodrag Damnjanović, dugogodišnji predsednik ekološkog društva. Dragan Stamenković, jedan od najpoznatijih sportskih ribolovaca ovog kraja, priča da više u Toplici nema školjki, rakova i vretenara a sve je manje i autohtonih riba: klenova, krkuša, mrena. To je posledica zatrovanosti vode u kojoj nema crva i drugih insekata, glavne hrane ovih vrsta riba.
Veliki pomor riba koji se početkom protekle nedelje dogodio u gornjem toku Toplice i dalje je tema dana u ovom kraju. Dva dana su ribočuvari sakupljali uginulu ribu, a bilo je i onih građana koji su je džakovima nosili kući, ne hajući za opasnost. Kako se nezvanično saznaje, reč je o nekoliko stotina kilograma uginule ribe, iz za sada nepoznatih razloga. U inspekcijskim službama Topličkog okruga rekli su nam da su sve nadležne službe reagovale odmah u skladu sa obavezama i ovlašćenjima. Vodoprivredna inspekcija je izvršila detaljan pregled mogućih izvora zagađenja i vodotoka reka Banjske i Toplice. U skladu sa zakonom Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) izvršio je uzorkovanje vode a veterinarska inspekcija je uzela uzorke uginulih riba. Dok ne stignu ovi nalazi, niko pouzdano ne može da tvrdi zbog čega je došlo do pomora riba.
Za "Politiku" Dragoslav Đorđević, republički vodoprivredni inspektor, kaže, na osnovu informacija iz RHMZ, da je ovih dana bilo veoma toplo i da je temperatura vode iznosila više od 22 stepena, a da su vodostaji u stagnaciji i opadanju. I to, verovatno, može da bude uzrok pomora ribe, a ne samo kanalizacione i industrijske otpadne vode. Vodoprivredna inspekcija nastavlja sa pojačanom kontrolom mogućih zagađivača.
Dragan Čvorović, predsednik društva sportskih ribolovaca "Toplica", koji je i potpredsednik saveza "Južna Morava", kaže za naš list da će ribolovci, ako se utvrdi ko je zagadio reke, podneti odštetni zahtev. Do sada su, kaže, dobili nekoliko sudskih sporova sa ŠIK "Kopaonik" u Kuršumliji, ali izvršna rešenja nisu uspeli i da ostvare. Slična je situacija i sa prokupačkom Fabrikom obojenih metala, sa kojom više godina vode sporove po sudovima. On napominje da ovo, na žalost, nije jedina ekološka šteta u ovom kraju. Pre pet godina došlo je do prave katastrofe u Toplici kada je stradalo na više tona riba.
Nigde, kako tvrde u nadležnim službama Topličkog okruga, u ovom kraju nema uređaja za prečišćavanje otpadnih voda iz gradskih kanalizacija. Šik "Kopaonik" je svojevremeno bio najveći zagađivač, ali je nabavljena savremena oprema za prečišćavanje, samo je pitanje kako i koliko ona radi. Direktor Slaviša Ristić je inspektorima izjavio da se sve čini da ovi uređaji funkcionišu kako treba. Da li će tako i biti, ostaje da se vidi, kao što će se, verovatno, otkriti pravi uzroci pomora ribe.
Upravo je u petak Dušan Dobričić, koordinator za poslove vodoprivredne inspekcije Republičke direkcije za vode Srbije, naložio da se pojača kontrola svih zagađivača, da se izvrši kontrola uređaja za prečišćavanje i da se poštuje vodni režim.Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


