Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gospodari turističkog čarobnog prstena

Gospodari turističkog čarobnog prstena
Лежерно: део атрактивног програма већ је у понуди иностраних тур-оператора (Фотодокументација ТО регије западна Србија)

Užice – Dok turistički „ćira“ već odavno klopara „osmicom“ preko Šargana, obnova uske pruge uveliko je prešla državnu među, kročila u Republiku Srpsku i spustila se na Drinu. Valja, kako doznajemo, još dovršiti obnovu svega kilometar-dva trase u samom Višegradu, čime bi se ideja o „čarobnom turističkom prstenu“ sasvim približila ostvarenju.

„Čarobni turistički prsten“ naziv je atraktivnog programa, jedinstvenog kod nas, koji spaja vožnju turističkom železnicom, plovidbu brodom i izlet u planinu – kao zajedničko delo poslenika turizma u Srbiji i Republici Srpskoj. Kreće se „ćirom“ od Šargana i Mokre Gore, pored manastira Dobrun, ka Višegradu. Tu se iz voza prelazi u brodiće, te od ćuprije na Drini, koja je posebna atrakcija pod zaštitom Uneska, kanjonom plovi ka Perućcu. Po pristajanju na tom jezeru, terenskim vozilom put vodi ka planini Tari, a iz njenih nedara ka Drvengradu Emira Kusturice, opet u Mokru Goru iz koje se krenulo. Sve objedinjeno u jednom danu, na deonici dugoj oko 130 kilometara, kao mamac za ljubitelje raznovrsnog i sadržajnog odmora u prelepim područjima očuvane prirode.

Direktor TO regije zapadna Srbija Miroslav Rađen za „Politiku“ kaže da su turistički radnici ovih krajeva spremni da ožive ovaj program, koji ima podršku vlada Srbije i Republike Srpske, kao i šansu da bude podržan od evropskih fondova. A da bi se to ostvarilo važno je ne samo završiti prugu do Višegrada, već i rešiti pitanje slobodnog protoka turista između dve države.

– Međudržavnim sporazumom treba rešiti da turisti bez problema mogu ploviti čitavim kanjonom Drine, da se ne opterećuju pograničnom kontrolom na tom području. To je najbitnije u ovom izuzetnom atraktivnom poduhvatu, čije ostvarenje ne zahteva prevelika ulaganja – naglašava Rađen.

Da već sada slični programi nailaze na posebnu znatiželju stranih turista, svedoči najnoviji aranžman, napravljen za predstojeće leto. Kako nas obaveštava Rađen, sličan turistički krug u ovom kraju – poseta Mokroj Gori, pa kraća plovidba delom kanjona Drine i obilazak planine Tare – postoji na turističkom tržištu. Tako je agencija „Maestral“ iz Splita (s kojom regija zapadna Srbija sarađuje), koja radi za nemačko tržište, već ugovorila program posete grupa turista iz Nemačke ovom krugu tokom juna. Sve će to, naravno, biti još atraktivnije i primamljivije za strance kad i Višegrad bude obuhvaćen ponudom.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.