Zaštita baštine i duhovnog nasleđa
Manifestacija Vidovdanski dani održana je ove godine po treći put u organizaciji Ministarstva za dijasporu u saradnji sa Privrednom komorom Srbije. Novi tim Ministarstva na čelu sa ministarkom Milicom Čubrilo, u veoma kratkom vremenskom periodu posle stupanja na dužnost, preuzeo je na sebe organizaciju ovog velikog skupa, u izmenjenoj sadržajnoj i ogranizacionoj koncepciji rada. Težište je stavljeno na uviđanje brojnih i raznovrsnih problema koji se tiču naših ljudi koji žive u rasejanju i uspostavljanja brže i produktivnije ekonomske, kulturne i naučne saradnje.
U komentaru Nikole Janića, predsednika Srpskog sabora u Švedskoj, koji je objavila "Politika" 12. jula, iznosi se netačna informacija da je Ministarstvo za dijasporu promenilo dnevni red i tri dana pre manifestacije o tome selektivno obavestilo učesnike Sabora. Ministarstvo je, naime, zbog efikasnosti rada skupa pozvalo pripadanike dijaspore da prijave svoje radove u elektronskoj formi, a prispeli radovi su bili podeljeni učecnicima skupa i kasnije objavljeni na sajtu Ministarstva.
Na Saboru su kroz definisane panel diskusije pokrenute mnoge bitne teme kao što su ekonomska saradnja sa dijasporom, ekspertsko povezivanje, učenje srpskog jezika, kulturna saradnja... Veliki broj učesnika, pogotovu predstavnika drugih ministarstava, izneo je svoje mišljenje i predloge kako da se povrati poverenje i stvori partnerski odnos između matice i dijaspore, kako da se prevaziđu problemi vezani za statusna pitanja kao i nedovoljna komunikacija između matice i dijaspore. Upravo iz tog razloga prvi panel je bio posvećen novim vidovima komunikacije kroz internet i mogućnostima stvaranja informacione mreže, gde bi se povezali mediji u zemlji i svetu koji se bave pitanjima dijaspore. Informacija koja je izneta na skupu da 40-50 % poseta, našem najposećenijem sajtu B 92, dolazi van Srbije, dovoljno govori o važnosti ove teme koja se nikako ne može nazvati "nekonstruktivnom" i "ponižavajućom" kako se navodi u komentaru Nikole Janića.
Sumirajući utiske i analizirajući rad i efekte proteklog Sabora Ministarstvo smatra da je neophodno nastaviti u pravcu ogranizovanja ovakvih skupova, na kojima bi se na sadržajan i konstruktivan način diskutovalo o velikom dijapazonu veoma značajnih tema.
Pozitivni i ohrabrujući komentari u javnosti uveravaju nas da da je veliki deo dijaspore prepoznao u Ministarstvu instituciju koja će biti na usluzi svim našim ljudima koji žive van domovine, a komentar Nikole Janića koji je prenela "Politika" uzimamo kao pojedinačno mišljenje, a ne stav Srpskog saveza u Švedskoj ili čitave tamošnje dijaspore.
Upravo zbog što efikasnijeg povezivanja s dijasporom, u saradnji sa agencijom "Stratedžik marketing" sprovedena je anketa među učesnicima skupa Vidovdanski dani, da bi se utvrdili njihovi stavovi. Anketa je obuhvatila niz pitanja iz oblasti kao što su državljanstvo i izbori, akutni problemi, informisanost, saradnja dijaspore i matice, vojna obaveza i dr.
Kao najvažniji problem dijaspore učesnici Vidovdanskog sabora vide nedovoljnu ekonomsku saradnju sa maticom. Razlog neučestvovanja na izborima kod najvećeg broja anketiranih je to što nisu upisani u birački spisak, ali im je veoma važno da učestvuju u izbornom procesu. Čak 96, 8 % ispitanika oduševljeno je prihvatilo ideju o pokretanju novog sajta Ministarstva putem kojeg bi informisali naše građane u inostranstvu. Ispitanici su mišljenja da na tom sajtu ne bi trebalo da se nađu isključivo "tehničke informacije" već i širok dijapazon relevantnih informacija iz oblasti politike, ekonomije, privrede, nauke, kulture...
Pitanje Kosova i Metohije nije bilo pojedinačna tema Sabora na panelima jer samo Ministarstvo za dijasporu nije nadležno za institucionalno rešavanje ovog gorućeg problema. S obzirom da je formirano i Ministarstvo za Kosovo i Metohiju koje se bavi ovim pitanjem, organizatori skupa su smatrali da o ovoj važnoj temi treba da bude diskutovano na skupu, ali sa drugog aspekta.
Naime na Saboru se govorilo o značajnom pitanju očuvanja kulturne i istorijske baštine u srpskoj pokrajini, kao i očuvanju duhovnog nasleđa i nacionalnog identiteta.
Takođe, ovih dana prilikom posete ministarke Milice Čubrilo i njenih saradnika Kosovu i Metohiji započete su konkretne akcije i projekti vezani za aktivnosti revitalizacije područja Orahovca, Velike Hoče, Zočišta i Retimlja. Projekti se odnose na povratak zadužbinarstva, stvaranje pravnih okvira za ulaganje matice u ekonomske tokove kao i razvoj vinogradarstva u području oko Velike Hoče. Ministarstvo za dijasporu će u okviru svojih nadležnosti nastaviti započete aktivnosti, s obzirom na veoma teško stanje i okolnosti u kome se naši sunarodnici na Kosovu i Metohiji nalaze.Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


