Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Australija na „Evrosongu” u Beču

Australija na „Evrosongu” u Beču
Представница ОРФ-а: Јулија Цангерл Фото Т. Јањић

Radovi na postavljanju bine 60. „Pesme Evrovizije” u Beču, u obliku oka, široke 44 i visoke 14,3 metra, sa LED ekranima po podu i u dubini scene, završeni su juče u bečkoj „Štathale”, gde će se od 18. do 23. maja održati popularno muzičko takmičenje.

Kako za „Politiku” kaže Julija Cangerl, zamenik šefa odeljenja za medije državne austrijske televizije ORF, direktan prenos obavljaće se sa 26 kamera. Takmičenje će uživo biti prenošeno ne samo u zemljama učesnicama ovog TV šou programa već i u onima koje pokazuju interesovanje za najveći muzički događaj na Starom kontinentu (više od 200 miliona gledalaca) poput Kanade i Kine. U godini kada je domaćin Austrija, prvi put će na „Evrosongu” nastupiti predstavnik Australije, gostujuće zemlje. U zemlji kengura od sredine sedamdesetih godina 20. veka i popularnosti grupe ABBA vlada veliko interesovanje za „Pesmu Evrovizije” .

– TV prenos će ići direktno i za Australiju. Fascinantno je kako tamošnji gledaoci navijaju budilnike da bi pratili takmičenje u ranim jutarnjim časovima – ističe Julija Cangerl i dodaje da će ove godine Australijanci moći i da glasaju u oba polufinala. I, naravno, finalne večeri.

 

Bojana Stamenov sa momcima iz benda „Mejkmejks” Foto T. Janjić 

Boraveći u mini-delegaciji sa trojicom muzičara, članovima austrijskog benda „Mejkmejks” u Beogradu, predstavnica ORF-a kaže u razgovoru za naš list da je ono što će, kako se nadaju, ostati posle njihove organizacije takmičenja biti – visoka ekološka svest učesnika.

– Potrudili smo se da kroz različite segmente muzički događaj bude u standardu sa zaštitom životne sredine. Od keteringa, hotela u kome će biti smeštene delegacije, a koji su ekološki nastrojeni, preko reciklaže do mobilnosti. Takođe, ove godine biće prevoda na gestovni jezik kako bi i gluvonemi mogli da prate događaj – pojašnjava naša sagovornica.

Glavni organizator, austrijska državna televizija ORF, u saradnji sa gradom Bečom, očekuje više od 100.000 posetilaca samo u „Štathaleu”. Uz dva polufinala i finale tamo će biti organizovano još devet muzičkih programa. Na centralnom gradskom trgu, ispred bečke gradske kuće, u evrovizijskom selu, očekuje se još oko 10.000 posetilaca na pratećim manifestacijama.

A. C.

-----------------------------------------

Srpska delegacija broji 18 članova i nada se finalu

Srpska delegacija u Beč odlazi 11. maja, a brojaće 18 članova. Bojana Stamenov izvešće pesmu „Beauty Never Lies” u prvoj polufinalnoj večeri 19. maja. Naša predstavnica kaže da se tim Srbije žestoko priprema i da je, nedavno boraveći u Amsterdamu na koncertu koji su organizovali evrovizijski fanovi, konačno osetila atmosferu ovog takmičenja.

– Jedva čekam da otputujem u Beč i nadam se pozitivnom ishodu – iskrena je pevačica vrsnog glasa.

Pesma rečima Draga Ilića, šefa delegacije RTS-a, uz pevačicu će na bini biti i četiri prateća vokala sa igračkim umećem kako bi se postigao dobar mizanscen.

– Ambicije su nam velike. Ne želimo samo da uđemo u finale već i da osvojimo značajan plasman – rekao je Ilić.

-----------------------------------------

Pevamo na engleskom da svi razumeju našu poruku

Momci iz trija „Mejkmejks” u Beogradu borave prvi put, a kako je rekao vođa benda Dominik Murer, uspeli su da vide Kalemegdan, probaju odličnu hranu i da se lično uvere u ono što su čuli – da su ovde žene vrlo lepe. Na pitanje koliko će im se razlikovati nastup od onog na nacionalnom takmičenju, kada su pobedili osvojivši 78 odsto glasova, Murer je rekao:

– Još razmišljamo, ali želimo da naša muzika bude u prvom planu. Nećemo imati igrače niti koreografiju, ali će na bini biti prateći vokali koji su na neki način postali deo benda.

Ovi momci izvode baladu „I am Yorus”, koja će se naći i na njihovom novom albumu koji izlazi u maju. Pevaju na engleskom, a kako je pojasnio Dominik Murer, to je iz želje da svi razumeju njihovu poruku.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.