Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dan kada je oteto Kosovo

Dan kada je oteto Kosovo

Srbija je juče sa suzdržanim gnevom dočekala jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, poručujući da nikada neće priznati nezavisnost Kosova i da će njena Skupština u najskorije vreme poništiti protivpravne akte kosovskog parlamenta. Uprkos upadljivom naporu vlasti da se protesti zbog vesti iz Prištine zadrže u mirnim i dostojanstvenim okvirima, u nemirima u Beogradu, gde se posebno žučno protestovalo ispred zgrade ambasade SAD u Ulici kneza Miloša, bilo je povređenih i među demonstrantima i među čuvarima reda.

„Neka današnji dan bude novi početak”, rekao je kosovski premijer Hašim Tači prilikom usvajanja deklaracija o nezavisnosti Kosova, aludirajući valjda na početak života samoproglašene države, ali oni koji su ga u svetu slušali protumačili su to na način na koji zvanični Beograd i Moskva već mesecima upozoravaju.

Separatistički regioni u Gruziji – Abhazija i Južna Osetija – najavili su da će slediti primer Kosova i Metohije i odmah nagovestili da će tražiti priznavanje nezavisnosti od Ujedinjenih nacija i Rusije. I politički predstavnici Mađara u Rumuniji pažljivo su slušali vest o novom početku, pa je poslanik Demokratskog saveza Mađara u rumunskom parlamentu Antal Arpad odmah izjavio da predstavnici mađarske zajednice iz Rumunije treba da „koriste presedan”, odnosno činjenicu će zemlje Evropske unije i SAD priznati nezavisnost pokrajine Kosovo i da izraze želju za autonomijom i zatraže podršku EU i Vašingtona. Treba li reći i da su i baskijske regionalne vlasti ocenile da je proglašenje deklaracije o nezavisnosti Kosova, kojoj se protive španske vlasti, lekcija iz koje bi trebalo izvući poruku.

Mediji su juče objavili i da se u opštinama na jugu Srbije, naseljenim pretežno Albancima, moglo čuti da bi trebalo menjati tu oblast za sever Kosova, u kome većinu čine Srbi. A do redakcije „Politike” stigli su i predlozi pojedinih stranaka, istina vanparlamentarnih, da bi Srbija trebalo odmah da pristupi ujedinjenju s Republikom Srpskom.

Jučerašnji dan svakako će biti novi početak, ali u ovom trenutku niko ne može tačno da proceni čega. Naročito ne kako će jučerašnje proglašenje nezavisnosti Kosova uticati na stabilnost u regionu.

Američki predsednik Džordž Buš, koji se nalazi na putu po Africi, nastojao je juče da američku podršku kosovskoj nezavisnosti opravda brigom za „stabilnost Balkana”. Sjedinjene Države su juče samo „primile k znanju” kosovsku deklaraciju, ali javna je tajna da se Amerika sprema da u najskorijem roku prizna Kosovo kao nezavisnu državu, odmah posle evropskih članica Kontakt grupe Velike Britanije, Francuske, Italije i Nemačke, kao i da je Amerika najupornije gurala ideju da se status Kosova „reši” ustupkom Albancima, pa makar i mimo volje Saveta bezbednosti UN.

Komentari97
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.