Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

S druge strane daljinskog

S druge strane daljinskog
(Фото Р. Крстинић)

U tekstu „Izbeglice na daljinski”, novinar „Politike” Boško Jakšić, s kojim se, inače, često ne slažem, rekao je gotovo sve što se, u racionalnom smislu, na ovu temu ima reći.

Posle tačne Jakšićeve analize motiva onih koji današnjim svetom vladaju preko daljinskog upravljača, dajući sebi pravo da odlučuju o sudbinama ljudi na svim stranama zemljinog šara, a ne preuzimajući obavezu da za posledice svojih odluka snose odgovornost, nego tu odgovornost prebacujući na leđa onih koji u njihovom odlučivanju ili nisu ravnopravno učestvovali, ili u celoj stvari nisu ni luk jeli, ni luk mirisali – pošto su i ti drugi, i treći, i četvrti samo figure u krvavoj video-igrici – ostaje pokušaj da se kaže nešto o tome kako najnovija katastrofa izgleda sa druge strane daljinskog.

Kako je u Siriji i u Iraku, kako po izbegličkim kampovima u Turskoj, a kako u pretrpanim čamcima u kojima nevoljnici plutaju Mediteranom – teško je i naslutiti.

Nije lako naslutiti ni šta se događa u dušama ljudi koji su, isterani iz svojih kuća, stigli do Beograda i koji u manjim i većim grupama špartaju između SUP-a u Savskoj, gde muče „administrativne” muke i parkova kod Autobuske stanice i Ekonomskog fakulteta, gde spavaju pod vedrim nebom, u hladnijim noćima utočište tražeći po haustorima okolnih zgrada i terajući naprasno agilne predsednike kućnih saveta da menjaju davno pokvarene brave.

Na samo nekoliko desetina metara od pomenutog parka u kojem veliki broj tih ljudi taljiga svoje beogradske dane, međutim, počinje aktuelni centar beogradskog noćnog života „Mikserlend”, nastao po uzoru na londonske kvartove namenjene provodu koji niču po budžacima u kojima su do juče živeli beskućnici ili houmlesi, koji su, da bi stvar delovala više kul, unapređeni u skvotere.

Kada se u skvoterski kraj uloži kinta, skvotere smenjuju hipsteri.

E sad – u beogradskoj Savamali skvotera nije bilo, a vonabi hipsteri su tu nakalemljeni u sklopu radne akcije prilagođavanja „evropskim standardima”.

No, kako bilo, ugostiteljstvo cveta i lokalni hipsteri se sa hipsterima-turistima iz razvijenih delova sveta baš lepo provode, s tim što su turisti cenama provoda zadovoljni, a lokalci su zadovoljni što, uprkos svemu, pa i zdravom razumu, strance u plaćanju nekako uspevaju da prate.

I tako, jedni do drugih, noći provode hipsteri i migranti, kao dokaz da je Beograd konačno postao „deo Evrope i sveta”.

A kada se umore od noćnog provoda, vonabi levičari među domaćim hipsterima – a gde ste videli hipstera koji nije „levičar” – sednu u svoj automobil ili taksi i prolete pored azilanata – koji se, ponekad, takođe voze taksijima, ali na znatno duži put. Pa, pošto, za razliku od azilanata, stignu kući, mirno utonu u blažen san, zadovoljni što konačno mogu da opljunu po „fašistima” iz regiona, koji bi zbog ljudi iz parka da grade zidove, a koje godinama nisu smeli da opljunu zbog pljuvanja po Srbima jer nije kul i nije korektno protiviti se pljuvanju po Srbima.

I – da ne grešim dušu – ne znam da li NATO lobistkinja Jelena Milić sebe smatra hipsterkom, ali da je „levičarka”, tu nema dileme. Za razliku od pomenutih „levičara”, međutim, ona pored parkova u kojima žive migranti nije proletela, nego se zaustavila i jednu migrantsku porodicu odvela kući.

Zli jezici pitaju zbog čega taj gest humanosti nije zadržala u privatnosti, nego ga je rastelalila na sva usta. Jelenini branitelji im odgovaraju kako je to učinila da bi apelovala na javnost da se povede za njenim primerom.

Moguće. Samo – nešto nisam siguran da će ni njen apel ni njen gest rešiti problem. Zbog toga u tekstu koji sam napisao za nedeljnik „Nedeljnik” apelujem na Jelenu da uputi javni apel onima koji diriguju daljinskim, a za koje radi, da reše posledice katastrofe koju su izazvali, a koje samo oni rešiti mogu.

Pošto sam malo razmislio – neka mi oproste kolege iz „Nedeljnika” – korigovao sam stav.

Kada bi učinila takvo nešto, Jelena Milić bi ostala bez posla. A ona porodica koju je primila – bez hleba.

Odustajem od apela.

Pisac

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.