Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pljačka ambulante u Kotežu

Pljačka ambulante u Kotežu
На удару лопова била и здравствена станица (Фото Б. Педовић)

Ambulanta u Kotežu Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” našla se u noći između utorka i srede na udaru lopova koji su iz objekta odneli sve što im se našlo pod rukom. Iz ormara sa lekovima nestale su kutije „bensedina” i „trodona”, a iz lekarskih ordinacija aparati za pritisak, priznanice za obavljene usluge, kompjuter i nešto novca. Razbojnici očigledno nisu bili zadovoljni plenom, pa su prevrnuli sve ormare, pobacali papire i napravili nered u prostorijama.

Ovakvo stanje je u 6.30 sati zatekla čistačica ambulante, koja je odmah obavestila nadležne organe. Međutim, već sada se pretpostavlja da je pljačku izvela grupa narkomana, jer ovo nije prvi put da zdravstvena stanica u Kotežu bude na udaru onih koji su u stanju sve da učine da bi se dokopali psihoaktivnih supstanci. Zbog ovog događaja ambulanta nije radila četiri sata, a pacijenti su slati u objekat u Krnjači.

Prim. dr Jasminka Jelić, direktorka Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” na Paliluli, kaže da je strašno što je nestao računar, jer su se u njemu nalazili podaci o 6.000 pacijenata, tako da zdravstvene radnike ove ustanove očekuje da ponovo iz kartona ubacuju lične generalije i istorije bolesti pacijenata.

– Lopovi su odneli sve ono što su mogli da prodaju. Pre godinu i po dana iz ove ambulante su uzeli aparate za gašenje požara i napunili su ordinacije penom. Trudimo se da postavljamo rešetke i sigurnosne sisteme, ali je problem što se stalno vrtimo u krug i što trpe uvek isti pacijenti. Kradljivci nikako da shvate da je ova ustanova i njihova, da samo sebi prave lošu uslugu – istakla je dr Jelić.

Dom zdravlja na Paliluli obuhvata 24 ambulante, a meta pljačkaša najčešće su zdravstvene stanice u Višnjičkoj banji, Borči tri, Ovči i Kotežu. „Specijalnost” lopova montažnog objekta u Višnjičkoj banji je da uzmu šibice i prave rupe u stiroporu, tako da probiju zid, a u Padinskoj skeli da na zidovima ispisuju grafite, čudne krstove i razne neprimerene poruke čim se objekat okreči. Pre tri godine dogodilo se i to da je grupa mladića ušla u jedan objekat, a kad ništa interesantno nisu našli što bi mogli da ponesu kao suvenir, na nove pločice u čekaonici bacili su bele lekarske mantile i po njima prosuli crno mastilo.

– Tužno je to što neki ljudi vide one koji obijaju ambulante, a ne žele to da prijave. Fizičko obezbeđenje puno košta i ne možemo to da priuštimo, pa zato molimo naše pacijente da malo više obrate pažnju i čuvaju imovinu koja i njima pripada – dodala je naša sagovornica.

I u drugim prestoničkim domovima zdravlja kažu da ne mogu stignu da postave nove stvari, koliko se iste kradu. Kad nema željenih medikamenata, prestupnici uzimaju igle, špriceve, telefone, česme, kao i požarno crevo ili stare pisaće mašine. Pre nekoliko godina u barajevskoj zdravstvenoj ustanovi ukrali su 15 kvadratnih metara keramičkih pločica, u zemunskoj sijalice, a ujednoj prigradskoj su čak presekli kablove EKG aparata. Boreći se sa kradljivcima, rukovodioci domova zdravlja se dovijaju na svoj način. Neki su uveli kamere, drugi su postavili alarme, a pojedinci su unajmili ljude koji imaju zadatak da 24 sata brinu o bezbednosti objekata.

Dr Zorica Jovanović, direktorka Doma zdravlja „Rakovica”, objašnjava da im je rak-rana objekat na Labudovom brdu, koji je dosad dva puta obijan.

– Koliko se sećam, lopovi su uzeli jedan računar. Zbog toga gotovo svi naši objekti imaju noćnog čuvara, a radimo na tome da obezbedimo i video-nadzor – rekla je dr Jovanović.

Da bi se stalo na put kradljivcima, dr Vladan Šubarević, član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, kaže da gradske vlasti mogu da pomognu domovima zdravlja tako što će im pomoći u nabavci kamera, sigurnosnih vrata i alarmnih uređaja. On smatra da je veoma skupo u svim objektima uvesti fizičko obezbeđenje, jer bi tada po ambulanti trebalo zaposliti troje ljudi koji će raditi u smenama i da bi to koštalo mesečno minimum 90.000 dinara.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.