Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ahlam sanja Nemačku

Ahlam sanja Nemačku
Ахлам и За­ки­ја са децом (Фо­тографије Ј. Т. Цр­но­го­рац)

Kanjiža – Po tmurnom i hladnom jutru ispred prihvatnog centra u Kanjiži grupe izbeglica spas od kiše koja je počela da pada traže ispod krošnji drveća. Neki od njih prenoćili su u kampu, drugi su ovde tek stigli i žele što pre da nastave dalji put ka željenom odredištu. Umorni su, promrzli. Prihvatni centar u kom boravi oko 700 izbeglica, upravo su napustili Zijad i njegova supruga Ahlam sa troje dece. Čekaju prevoznike koji će ih odvesti do granice.

– Najstariji sin ima sedam, ćerka šest, a najmlađa ćerka četiri godine. Umorni su i sada već uznemireni zbog dugog putovanja – kaže Ahlam na čijem licu se takođe ocrtava premor, ali i osmeh uz koji nam saopštava da njeno ime u prevodu znači„san”. A njen san je Nemačka u koju očekuje da će stići što pre.

Sirijac Fadi (38) je upravo stigao u Kanjižu. Putuje sa dvadesetčetvorodišnjim nećakom. Obojica imaju legalna dokumenta što će im, nadaju se, olakšati i ubrzati preostali put. I njihova željena destinacija je Nemačka. Na tečnom engleskom Fadi nam priča da je u Siriji radio kao dizajner. Njegov nećak je napustio završnu godinu studija ekonomije, jer ne želi u rat.

– U Srbiju smo došli pre dva dana. Na granici su bili veoma ljubazni prema nama i predusretljivi, zbog čega smo zahvalni. Ali u pojedinim hotelima u Beogradu nisu želeli da nas prime, govorili su nam da nema mesta, a videli smo da ga je bilo za Evropljane. Problem nam je bio i to što na autobuskoj stanici nisu želeli da prime evre, a taksisti su nam vožnju naplaćivali višestruko skuplje nego lokalnim stanovnicima – jada se Fadi. Čuo je da izbeglice nisu dobrodošle u susednoj Mađarskoj. Ipak, nada se da neće imati problema jer imaju važeća dokumenta. – Preplašen sam zbog situacije u Mađarskoj, ne znam zašto se tako ružno ophode prema izbeglicama. Nismo mi teroristi, samo želimo da ostavimo iza sebe rat i stradanja. Do pre nekoliko godina u Siriji nije bilo kao sada, kada je svaka porodica u opasnosti, sada je strašno, svakog dana stradaju nedužni – priča Fadi. Ljubazno prihvata našu molbu da nam bude prevodilac u razgovoru sa izbeglicama koje ispred kampa čekaju prevoz do granice. Među njima je i Zakija, sa jedanaestomesečnom bebom.

– U Siriji smo imali svoju prodavnicu. Zbog rata smo pre dve godine pobegli u Tursku. Imamo troje dece. Suprug je naporno radio po ceo dan, ali nam je u Turskoj zarada bila dovoljna samo za najosnovnije potrebe. Zato želimo u Nemačku – kaže nam Zakija.

Njen trogodišnji sin je na ivici suza. Pitamo šta se desilo. I on i drugi sin su umorni, a sada je uznemiren i što je izgubio igračku. Zakija reči hvale ima za Srbiju, ali i za Makedoniju u kojoj, priča, nisu imali nikakvih poteškoća. Na naš pomen situacije u Mađarskoj, odmahuje glavom.

– Ne znamo kako je u Mađarskoj. Nadamo se da će nas tamo sačekati Crveni krst, pomoći nam da nastavimo dalje – uverena je ova Sirijka. Fadi nam potvrđuje da mnoge izbeglice nisu čule za događaje u Mađarskoj. Očigledno da je među njima i grupica nasmejanih petnaestogodišnjaka ogrnutih ćebadima koje zatičemo kako napuštaju kamp. Zaputili su se, kažu, u Mađarsku. Pešice. Odmorili su se i jeli, pa mogu da nastave.

Kroz prihvatni centar u Kanjiži prođe dnevno oko 4.500 izbeglica. Najveći priliv je zabeležen u ponedeljak, skoro 5.000, saznajemo od predsednika Skupštine opštine Kanjiža Roberta Lacka.

– Brine nas dolazeća zima, ovde nema uslova za boravak ljudi po hladnom vremenu. Ovi šatori su predviđeni da se greju na čvrsto gorivo, a kako su stigle niže temperature, mnogi već sada pale vatru, što je opasno za njih i za okolinu, plašim se da će se zapaliti – zabrinut je Lacko.

Prema njegovim rečima, kroz prihvatni centar je u proteklih mesec dana prošlo 40.000 izbeglica. „Hladno im, raste nervoza. Za dve nedelje se očekuje još hladnije vreme, ne znam kako će to ovi ljudi podnositi. Očekujemo da državni organi i Komesarijat pronađu rešenje za njihov smeštaj. To bi trebalo da bude neki čvrst objekat sa odgovarajućim kapacitetom, a mi to ovde nemamo”, ukazuje Lacko.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.