Astor najveći „problem” vozačima u gradskom prevozu
Beograđanku Vesnu Nestorović, predsednicu udruženja slepih „Beli štap”, i njenog psa vodiča Astora u roku od 24 sata vozači su dva puta pokušali da izbace iz vozila GSP-a. Strogoću nad njima prekjuče u popodnevnim satima trenirao je vozač autobusa na liniji 25P, a juče u podne njegov kolega u tramvaju sa oznakom 14.
– Pas nema korpu ni brnjicu. Zamislite da ga neko zgazi na rep pa da ujede putnika – argumenti su koje su koristila obojica šofera.
Vozač autobusa 25P odbio je da pokrene autobus sa stanice kod Kalenić pijace dok mu neko ne javi da sme da vozi slepu ženu i njenog psa vodiča, a „četrnaestica” je stajala na Autokomandi dok nisu stigle saobraćajna, obična i komunalna policija koje su pokušale da razreše nesporazum. Uzaludna su bila Vesnina objašnjenja da za specijalno obučenog psa vodiča ne važe ista pravila kao za obične pse ljubimce. Ubeđivanje je trajalo i trajalo, ali očigledno neinformisani šoferi nisu popuštali. Putnici u „dvadeset petici” nisu pokazali razumevanje za psa vodiča u vozilu javnog saobraćaja i u krcatom autobusu samo su dve žene bile na Vesninoj strani i skočile su u njenu odbranu. U tramvaju su putnici bili nestrpljivi u svojoj žurbi, a pomalo im je i dosadilo da često, kako kaže Vesna, slušaju ista ubeđivanja. Jer ona najčešće koristi ove linije i neki od Beograđana je već poznaju.
Posle incidenta od ponedeljka reagovao je i predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović.
U članu 40 Odluke o javnom prevozu stoji da je u vozilo zabranjeno unošenje prtljaga, stvari i životinja, osim specijalno dresiranih pasa vodiča slepih lica. U Odluci se ne navodi da je potrebno da takav pas ima zaštitnu korpu.
– To nije samo kršenje zakona po kome slepe osobe mogu u pratnji psa vodiča ulaziti u vozila javnog prevoza. To je pre svega nehumano. Kakvi smo to ljudi postali kada se ovako ponašaju zaposleni u javnom sektoru i to prema teško hendikepiranoj osobi – upitao je Omerović i zatražio da se GSP izvini i organizuje obuku zaposlenih na temu poštovanja ljudskih prava i zakona.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podsetila je da je Skupština Srbije 20. marta ove godine donela Zakon o kretanju uz pomoć psa vodiča u kome se navodi da „osoba koja se kreće uz pomoć psa vodiča ima pravo na korišćenje svih prevoznih sredstava u javnom prevozu, uključujući i zadržavanje na svim prostorima koji su predviđeni za putnike”.
GSP se u ime zaposlenih izvinio Vesni Nestorović i priznao da šoferi nemaju pravo da iz vozila udalje slepu osobu sa psom vodičem.
– Vozač koji je upravljao autobusom na liniji 25P počinio je veliki propust jer je tražio od putnice da napusti vozilo. Kasnije je izjavio da je to učinio jer je vozilo bilo prepuno putnika i da se brinuo za njihovu bezbednost pošto pas nije imao zaštitnu korpu. Kako putnica, s pravom, nije želela da napusti vozilo, vozač je isključio motor i o ovom događaju obavestio Direkciju za javni prevoz koja je poslala komunalnu policiju. Oni su konstatovali o čemu se radi i naložili vozaču da nastavi vožnju sa putnicom i psom i da uredno prima putnike duž trase linije – objasnili su u GSP-u i dodali da će vozač autobusa 25P snositi disciplinsku odgovornost.
Komentar povodom jučerašnjeg incidenta u „četrnaestici” nije stigao. Ali, ako se dokaže da je i vozač tramvaja 14 napravio identičan propust kao i njegov kolega dan ranije, neosporno je da će i on biti kažnjen.
-----------------------------------------
Pravilnik na doradi
Željko Milković, direktor GSP-a, ukazao je nedavno da je pravilnik ovog preduzeća detaljan i vrlo jasan. Priznao je, ipak, da postoje odredbe u njemu koje nisu najsrećnije formulisane zbog čega će morati da ide na doradu. Raspravu o ovom pravilniku pre nekoliko nedelja izazvao je vozač koji nije omogućio osobi u invalidskim kolicima da uđe u autobus. Tada se postavilo pitanje da li i pod kojim uslovima vozač ima pravo da ustane sa svog mesta i pomogne osobi u invalidskim kolicima i shvatilo se da odredba koja to reguliše nije najjasnije definisana.
-----------------------------------------
Reagovalo Ministarstvo za rad
Povodom propusta vozača, sinoć je reagovalo i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Ovo ministarstvo osudilo je incident u vozilima GSP-a.
– Ovakvo ponašanje vozača predstavlja narušavanje osnovnog prava osoba sa invaliditetom – prava na slobodno kretanje. Ministarstvo podseća sve organizacije, pravna i fizička lica da su po Zakonu o kretanju uz pomoć psa vodiča obavezni da usaglase odluke i način rada sa odredbama ovog zakona i na taj način omoguće nesmetano kretanje i boravak lica koja se kreću uz pomoć psa vodiča, kao i da su propisane i kazne za onemogućavanje ostvarivanja utvrđenih prava – napominje se u reagovanju ministarstva.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


