Čupko – šmeker iz kraja
„Gde si, Čupko, bio ceo dan?”
„Ne pitaj, ova beogradska patrola naporna je rabota... ali ne žalim truda – Beograd je moj dom!”
„Šta jedemo danas?”
„Koske, kao što znaš, malo teže varim, ali zato pašteta... mmm...”
I dok razmišljam o čemu li je Čupko razmišljao dok nas je čekao shvatam da ova priča ne može da počne iz sredine. Nije novinarski. Kad je tačno sve počelo ne znam, ali dnevnu rutinu našeg Čupka, koji je odnedavno naš komšija, znam jer ga viđam svaki dan. Jutrom prvo proviri da proveri da li se razdanilo, onda obiđe komšiluk da protegne noge, pozdravi potom tokom dana bar nekoliko hiljada dvonožnih sugrađana, dočeka ponekog četvoronožnog druga raspoloženog za igru, a nekima od nas baš se obraduje – zna nas već neko vreme, sa njim delimo svoje obroke, svoje vreme i svoje srce. Čupko je pravi gradski šmeker – pametan, bistrog pogleda, vedar i raspoložen, vrcavog duha, ponosnog držanja, kao da je svestan da je lep. A lep je! Poseban.
Čupkovi podaci poznati su redakciji - [email protected]
Kao i svaki gradski pas bez stalne adrese, novajlija je bio povučen, mršav, tužan. Osvajao je, međutim, polako svoju teritoriju i našu pažnju. Gotovo neprimetno, ali uporno. Mora da je napravio usput jasan plan. Jer, misija koju ima nije laka – uklopiti se u surovo gradsko okruženje u kojem mnogi, nažalost, misle da on i njemu slični nemaju nikakva prava. Nije on zbog toga ljut, naprotiv. Prihvatili smo mi njega, ali i on je nas. Uostalom, sve boje Beograda očituju se na njemu: i nedopustiva tragedija evropske metropole u kojoj u 21. veku još postoje ljudi bez toplog doma i životinje lutalice, ali i neuništiv duh onih (i ljudi i životinja) koji uprkos surovom životu na ulici ne gube prisustvo duha. Naša je dužnost da im pružimo ruku, ljudima i životinjama bez razlike. Možemo mi to. Migranti su nas podsetili da možemo.
I baš zato, dok za Čupka ne nađemo trajno rešenje, nekog dovoljno hrabrog i svesnog odgovornosti, a opet spremnog da da i da primi veliku ljubav zauzvrat, društvo iz kraja brinuće o šmekeru iz kraja jer on je jedan od nas. On je Beograđanin!
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


