Lavrov: Drsko i odvratno ponašanje Nađe Savčenko
MOSKVA – Bivšoj pripadnici vazdušnih snaga Ukrajine Nađi Savčenko nije dozvoljeno da je posete ukrajinski lekari zbog njenog neprikladnog ponašanja tokom suđenja, izjavio je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je rekao da je ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin tražio da se omogući poseta lekara Nađi Savčenko pošto je ona stupila u štrajk glađu i da je sudija to dozvolio posle jučerašnjeg suđenja, preneo je Tass.
„Ipak, tokom suđenja Nađa Savečko je jedino imala za cilj da vređa sud”, rekao je Lavrov.
Tass navodi da je Savčenko juče sudiji pokazala srednji prst i pevala ukrajinsku himnu. Ona je optužena da je ukrajinskoj vojsci dala podatke o položaju dvojice ruskih novinara koji su ubijeni u minobacačkoj vatri na istoku Ukrajine u leto 2014. godine.
„Sud je odlučio da nema prava da daje ustupke zbog postupaka koji su vređali sud”, rekao je Lavrov u intervjuu televiziji Ren, prenosi Beta.
Savčenko, kojoj preti 23 godine zatvora zbog ubistva dva novinara na istoku Ukrajine, prekinula je štrajk žeđu, ali nastavlja štrajk glađu do donošenja presude koja se očekuje 21. ili 22. marta, rekao je njen branilac Mark Fejgin.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova juče se izvinio zbog ponašanja Savečnko u telefonskom razgovoru, ali mu je jasno da optužena nije postupala u svom interesu, rekao je Lavrov.
Lavrov je rekao da ruski lekari regularno posećuju Savčeko i da ona nije „smrtno bolesna”. „Dobro se oseća i vežba”, dodao je on.
„Rekao sam Klimkinu da smo uradili sve što su tražili od nas, uzimajući u obzir humanitarne aspekte, da smo napravili izuzetke od naših pravila, ali je zbog njenog drskog i odvratnog ponašanja poseta lekara koju smo dogovorili skoro nemoguća”, rekao je Lavrov.
Lavrov je takođe osudio napade na rusku ambasadu i generalni konzulat u Ukrajini tokom protesta zbog suđenja Nađi Savčenko i tražio reakciju međunarodne zajednice.
„Postupci razbojnika koji su napali ambasadu i generalni konzulat, upadi na teritoriji i cepanje zastave, ti postupci su nečuveni”, rekao je Lavrov.
On je dodao da međunarodna zajednica nije reagovala zbog napada na ruska diplomatska predstavništva.
„Više brinu o zahtevima da se ne završi suđenje već oslobodi Nađa Savčenko. To je zasebno pitanje, ali hipokrizija i dvoličnost su ovde očigledni”, rekao je Lavrov.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


