Ršumoviću Povelja „Naisa”
Niš – Prva dva dana ove sedmice Niš je bio stecište danas najboljih i najpopularnijih stvaralaca u domaćoj književnosti za decu i mlade. Okupio ih je festival pisaca za decu i mladih literata i likovnjaka. Domaćin festivala je, već osam godina zaredom, gradska opština „Medijana”.
Središni događaj festivala bilo je uručivanje tek ustanovljenog priznanja za uspešno i dugo trajanje u stvaranju za decu, Povelje „Naisa”, prvom dobitniku Ljubivoju Ršumoviću u Narodnom pozorištu.
Uručio mu ga je domaćin festivala, predsednik opštine „Medijana” Zoran Stojanović. Laureatu su, po njegovom priznanju, nezaboravnih sat i pô, priredila deca, svojim maštovitom igrom, i dvadesetak pesnika, govoreći stihove iz njegovih brojnih zbirki. Ovim su obeležena dva pesnikova jubileja – 60 godina od prve objavljene pesme i 50 godina od prve objavljene zbirke pesama.
U ponedeljak, u Gradskoj biblioteci, održan je performans „Hajduk u Nišu”, prema nagrađivanom i veoma čitanom romanu „Hajduk u Beogradu” Gradimira Stojkovića. Uspelo scensko dočaravanje romana su priredili đaci i nastavnici OŠ „Vuk Karadžića” iz obližnjeg Doljevca.
U dva dana festivala, pesnici su bili gosti u svim niškim osnovnim školama, kao i na odeljenju niške bolnice na kojem se leče mališani. Tradicionalno, festival je pratio i zbornik radova pisaca – učesnika „I posle detinjstva”, koji je sačinila direktorka festivala Violeta Jović. U njemu je svaki pisac svoga kolegu predstavio kraćim esejom i izborom iz stvaralaštva po svome ukusu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


