Kikinda okuplja mlade programere
Kikinda – Dvadesetpetogodišnji Kikinđanin Marko Kažić prošle godine je živeo i radio u desetak zemalja, od Kine do Rusije, kao konsultant za start-ape u IT sektoru, odnosno za mlade firme koje se bave informacionom tehnologijom i posluju širom planete. Sada zajedno sa svojim prijateljima programerima radi na udruživanju mladih koji se bave informacionim tehnologijama. Vratio se u rodnu Kikindu želeći da osnuje svoju start-ap firmu. „Moja ideja je da ovde oformimo digitalnu školu koja će omogućiti ljudima, bez obzira na to da li su u maloj ili velikoj sredini, da putem interneta uče programiranje i dizajn i da se bave IT preduzetništvom. Smatram da Kikinda ima velikih potencijala za to”, kaže za naš list Kažić.
On je inicirao osnivanje Kikindske tehnološke zajednice, želeći da okupi i omogući saradnju mladih koji se bave programiranjem, dizajnom i IT preduzetništvom. „Cilj nam je da kroz grupu razmenjujemo znanja i pomognemo jedni drugima. Zajedničkim snagama uspećemo mnogo više nego sami. Plan nam je da se sastajemo jednom mesečno i organizujemo predavanja, prezentacije radova. Organizovaćemo i radionice namenjene početnicima”, dodaje naš sagovornik, očekujući da se u narednom periodu u tehnološku zajednicu, koja sada broji sedamdesetak mladih, uključe i kolege iz drugih gradova. „Programeri mogu da rade sa bilo kog mesta na svetu. Prednosti Kikinde su blizina Mađarske i Rumunije, dobra infrastruktura, lep ambijent, a troškovi života su neuporedivo manji u odnosu na veće gradove”, objašnjava Kažić.
On je sa svojim prijateljem Srđanom Panićem pokrenuo programerski projekat, koji je za jedan dan dospeo na drugo mesto globalne rang-liste popularnosti, iznad „Fejsbukovih” i „Guglovih” projekata. Programski kod koji je uradio Srđan, i koji je srž njihovog projekta, zapravo je biblioteka podataka koja se koristi za bazičnu tehnologiju u firmama poput „Intela” i „Gugla”.
Kontaktirao ih je i jedan naučnik iz NASA zainteresovan da koristi kod. Panić ističe da je za programiranje važan rad na realnim projektima i međusobno povezivanje stručnjaka. „Nije dovoljno učiti teoriju, jer je praksa veoma važna. Povezivanje sa ljudima koji se bave ovim poslom može puno da pomogne, pa je i to jedan od razloga za osnivanje zajednice”, navodi Panić.
Dvojica mladih Kikinđana studirali su informacione tehnologije, ali su napustili fakultete i samostalno se posvetili usavršavanju u toj oblasti. Marko Kažić kaže da mu to što nema fakultetsku diplomu ne predstavlja poteškoću u poslu. „Želeo sam da na fakultetu učim o tome šta je to što će biti potrebno sutra, a ne šta je trebalo pre deset godina. Hteo sam da saznam da li mogu da napravim neki konkretan projekat, da uvidim šta se to u industriji traži i da idem ka tome”, zaključuje Marko koga rad na novom projektu već iduće nedelje vodi put Estonije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


