Da li će „bregzit” biti prvo objavljen na Tviteru
Od našeg specijalnog izveštača
Beč – Mediji koji ne koriste sve prednosti onlajn platformi ne samo da gube tržišnu utakmicu već više neće moći ni da dođu do osnovnih informacija a možda će čak i propustiti da prvi jave rezultate referenduma o „bregzitu” pošto britanska vlada već uveliko prvo objavljuje saopštenja na „Tviteru”.
Ovo je samo jedan od akcenata velike konferencije posvećene novim trendovima u medijima u organizaciji Svetske uredničke mreže, koja povezuje veliki broj novina, televizija i sajtova u svetu, kao i u organizaciji grada Beča. Predstavnici redakcija podvukli su značaj društvenih mreža za promociju novinskog sadržaja i dolaženja do publike, dok je Dejvid Tomček, koji uređuje digitalni sadržaj britanskog premijera, ukazao i na to da na ovaj, digitalni način odavno razmišljaju i sa druge strane, u vladi.
Platforme poput društvenih mreža skoro da su obesmislile saopštenja za javnost i Dauning strit promene u vladi uvek prvo objavi na „Tviteru”, kazao je Tomček, koji predvodi tim od 36 ljudi koji objavljuju informacije o Dejvidu Kameronu na internetu.
O tome koliko se vodi računa o internetu govori i to što Kameron ima dva službena profila samo na „Tviteru” a prisutan je i na drugim platformama.
Sudeći prema glavnim temama konferencije, video sadržaj na informativnim sajtovima postao je nužnost i u tom smislu ne treba da postoji razlika između novinskog ili TV sajta jer konzumenti zahtevaju video. Aranča Sienfuegos iz madridskog „Paisa” istakla je da među posetiocima njihovog sajta raste potražnja za ovim sadržajem.
Sada su hit prenosi uživo poput prenosa utakmica i koncerata i naravno prenosa izbora koji su trenutno aktuelni kod nas u Španiji. Uživo prenosimo događaje ne samo na našem sajtu već i u saradnji sa brojnim platformama, istakla je Sienfuegos.
Zbog velikog broja sajtova, koji se bore za pažnju konzumenata vesti, jedno od glavnih pitanja tradicionalnih medija na ovoj konferenciji je opstanak i prilagođavanje novim uslovima rada. Iako su učesnici potvrdili da prihodi od reklama padaju u tradicionalnim medijima, ipak su istakli i primer kako jedan štampani medij može da se preorijentiše na veb i postane prilično uspešan. Reč je o kanadskom listu na francuskom jeziku „La prese” koji je pre šest godina prestao da radnim danima izlazi u štampanom izdanju i koji je sve informacije počeo da objavljuje onlajn. Njihova besplatna aplikacija za tablične računare sada ima 235.000 redovnih korisnika i čini se da se pokazala kao pametan potez.
Kada smo shvatili da nas ljudi u dvadesetim, tridesetim i četrdesetim godinama života više ne čitaju, morali smo da reagujemo. Oglašivači su želeli da imaju pristup tim generacijama i kako im to nismo pružali, i oni su počeli da nas napuštaju. Osmislili smo aplikaciju koja se dopala i čitaocima i oglašivačima i danas je više od 80 odsto naših prihoda od reklama upravo sa digitalnog sadržaja, odnosno sa aplikacije, kaže Pjer Eliot Levaser iz „La presea”.
Ipak, jednog učesnika skupa internet nije mnogo promenio pošto, kako on kaže, karikature ostaju karikature. Žerar Bijar, glavni urednik „Šarli ebdoa”, nije poput mnogih učesnika govorio o budućnosti medija, koji će uskoro zahvaljujući tehnologiji moći svoju publiku da odvedu na ratišta kao u virtuelnu stvarnost, već je podsetio na ideale novinarstva iz prošlosti poput slobode izražavanja i kritikovanja, a koji su ugroženi pre godinu i po dana kada su teroristi upali u njegov satirični magazin i pobili deo njegovih kolega.
„Šta god da radite uvek ćete nekog šokirati. Ako mi, na primer, pišemo o Vladimiru Putinu, njegova majka bi mogla biti šokirana našim tekstovima, pa ne znam da li bi onda trebalo da prestanemo da pišemo o njemu”, kazao je Bijar odgovarajući na pitanje zašto objavljuje tekstove i karikature koje su za neke ljude uvredljivi.
„Ljudi koji nas kritikuju, napadaju i koji su nasilni prema nama i ne znaju za naš rad, ljudi koji su upali kod nas ili koji su se bunili protiv danskog kolege nisu ljudi koji baš znaju šta radimo”, rekao je urednik „Šarli ebdoa”, dodajući da je neosnovana tvrdnja da njegov magazin ima fiksaciju na islam.
Objasnio je da je urađena analiza naslovnih strana „Šarli eboda” tokom jednog perioda kada je utvrđeno da je samo sedam naslovnih strana bilo posvećeno islamu, 17 je bilo posvećeno hrišćanstvu, 10 drugim religijama, a najveća većina – francuskoj politici.
„Svakodnevno nam prete, ali naša uloga je da kritikujemo. Ne objavljujemo karikature i tekstove da bismo se smejali, već zato što mislimo da su važni”, zaključio je Bijar, koji je napustio konferenciju za novinare i to u pratnji nekolicine pripadnika obezbeđenja koji ga nisu ispuštali iz vidokruga. Bio je jedini novinar u sali kome je trebala policijska pratnja i time je pokazao da novinari čak i u 21. veku i na Zapadu ponekad plaćaju previsoku cenu svog rada. Podsetio je auditorijum, opterećen bežičnim internetom i društvenim mrežama da se novinari na žalost još bore i za fizički opstanak.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


