Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Trampova obećanja plaše Nemce

Od svih očekivanih promena u američkoj politici, u Nemačkoj se najavljene američke protekcionističke mere sagledavaju kao prava noćna mora
Trampova obećanja plaše Nemce
Нови ветрови из Беле куће ка Европи: Доналд Трамп (Фото Ројтерс)

Od našeg dopisnika
Frankfurt, Hajdelberg – Novembarski izbor Donalda Trampa za predsednika SAD šokirao je Nemce, ali čini se da su se nemačke političke, ekonomske i medijske elite ipak nadale da njujorški milijarder neće zaista krenuti stazom svojih predizbornih obećanja. Međutim, njegov inauguracioni govor i prva nedelja predsednikovanja učvrstili su njihova strahovanja da Nemačkoj prvi put u posleratnoj istoriji predstoje ozbiljni izazovi u odnosima sa Amerikom.

Zvanični Berlin najviše se pribojava toga kako će Trampova politika uticati na političke odnose sa Evropom, na bezbednosnu saradnju u okviru NATO-a, kao i na međusobne ekonomske odnose. Za Franka Valtera Štajnmajera, koji će 12. februara biti izabran za predsednika Nemačke, ulazak Trampa u Belu kuću predstavlja prekid sa starim poretkom i vreme „novog globalnog nereda”.

„Izborom Donalda Trampa, svet 20. veka je definitivno prevaziđen. O tome koji koncepti svetskog poretka će se nametnuti u 21. veku, kako će izgledati sutrašnji svet, ništa se ne zna, sve je potpuno otvoreno”, napisao je prošle nedelje u komentaru za tabloid „Bild” od danas već bivši šef nemačke diplomatije, koji je prekjuče dodao da između Nemačke i Trampa postoje suštinske razlike u vezi sa mučenjem zatvorenika, upozorivši predsednika SAD da ne poništi nuklearni sporazum sa Iranom, kao i da uvidi važnost transatlantske saradnje.

Trampov govor na inauguraciji izazvao je burne reakcije među nemačkim političarima, ali je kancelarka Angela Merkel staloženo reagovala rekavši da će pokušati da nađe kompromis sa Trampom o problemima, kao i da će raditi na zaštiti važnih odnosa između Evrope i SAD.

„Prvo, verujem da je najbolje za nas ako radimo zajedno poštujući pravila, uobičajene vrednosti i zajedničke akcije u međunarodnom ekonomskom sistemu, međunarodnoj trgovini i damo naš doprinos vojnim savezima”, rekla je Merkelova, dodajući da je druga bitna stvar to da transatlantski odnosi neće biti manje važni u dolazećim godinama nego ranije. „Radiću na tome. Čak i kada bude različitih mišljenja, najbolji kompromisi i rešenja mogu se naći kada razmenjujete ideje i poštujete se”.

Njeni savetnici, pak, u razgovoru za poslovni dnevni list „Handelsblat” kažu da su „odustali” od ideje da će se Tramp ponašati kao predsednik te da će „Amerikanci, ali i svet, dobiti Trampa kojeg su birali”. Što se tiče političkih odnosa, nemačka vladajuća koalicija strahuje od Trampovih najava u vezi sa promenama u međunarodnoj politici, ali i od toga kako će njegova pobeda uticati na populističke i evroskeptične stranke širom EU.

Budući da je Tramp rekao da je NATO „zastarela” organizacija, demohrišćanski funkcioner i poslanik u Evropskom parlamentu Dejvid Mekalister naglašava da će to povećati pritisak na evropske zemlje da ojačaju odbranu. Generalna sekretarka socijaldemokrata Katarina Barli smatra da je Trampova nepredvidljivost veoma problematična i da je „to poslednja stvar koja nam je potrebna od lidera tako moćne zemlje”.

Jedini ko u Merkelinoj koaliciji ne shvata Trampovu pobedu tako tragično je bavarski premijer Horst Zehofer, koji smatra da je pogrešno Trampa unapred osuđivati i da je neophodno dati mu šansu. On je pohvalio Trampov stil „direktnog govora narodu”. Slične pohvale su se čule i od opozicione Alternative za Nemačku, koja je Trampove kritike NATO-a ocenila kao „šansu za reformu”.

Najnovije istraživanje javnog mnenja urađeno uoči Trampove inauguracije pokazalo je da veoma malo Nemaca smatra da će on doneti Evropi išta pozitivno. Samo 5,2 odsto ispitanih je njega nazvalo „osveženjem” a još 11 odsto da je bio „direktno iskren”. Nasuprot tome, većina ispitanih ga vidi u negativnom kontekstu pa je za 32 odsto on „nepredvidljiv”, za više od 27 odsto „opasan”, a za oko 20 odsto „neodgovoran”.

Ono što, međutim, brine mnoge u Nemačkoj jesu najavljene Trampove protekcionističke mere, koje bi mogle znatno da ugroze zaradu izvozno orijentisane nemačke ekonomije. Iako tek jedva deset odsto nemačkog izvoza odlazi u SAD, a 60 odsto u ostale evropske države, najveće gubitke mogla bi da zabeleži automobilska industrija. I to ne samo jer Tramp kritikuje što „Nemci ne kupuju ’ševrolete’ po istoj stopi po kojoj Amerikanci kupuju nemačke automobile”, već zbog toga što preti da će nametnuti carine do 35 odsto na automobile uvezene iz Meksika a nemački auto-giganti upravo u Meksiku proizvode vozila koja plasiraju na američko tržište.

Vicekancelar i ministar ekonomije Zigmar Gabrijel optimistično kaže da sada Nemci moraju biti konkurentniji i više ulagati u digitalizaciju i obrazovanje, te da bi od protekcionističke politike SAD mogli da profitiraju na tržištima u Južnoj Americi i Aziji. Ipak, prva žrtva Trampovih mera već je pala. To je nemački veliki proizvođač auto-delova „Es-ha-ve”, kojem je američki proizvođač „Tesla” naprasno otkazao dogovoreni posao vredan sto miliona evra. Pojedini nemački komentatori smatraju da bi to mogao da bude „početak noćne more za nemačke izvoznike”.

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перча Контраш
Ипак, прва жртва Трампових мера већ је пала. То је немачки велики произвођач ауто-делова „Ес-ха-ве”, којем је амерички произвођач „Тесла” напрасно отказао договорени посао вредан сто милиона евра. Поједини немачки коментатори сматрају да би то могао да буде „почетак ноћне море за немачке извознике”. Шта је тричавих 100 милиона евра губитка за радне, вредне, предузимљиве, дисциплиноване и паметне немце и богату Немачку, локомотиву европског развоја? Меркелова је спљискала 20 милијарди евра на збрињавање више од милион јадних избеглица финансираних из Сорошеве хуманитарне организације "Уједињена џихадистичка Европа". Нема места секирацији, наштампаће немачке штампарије милијарде евра, макар их штампали на пелир папиру ако им понестане правог папира. Шокирала се Хиларина германска недоношчад, дошао Трамп па у инкубатору за превремено рођене постепено искључује струју, кисеоник... Ту је пропала Русија да вам покупује све што произведете и направи још један гасовод да не цркнете од зиме.
Propalica
Nemci misle da ujedinjene dve Nemacke i navodno rusenje nekakvog zida plati ceo svet.I na Balkanu isto misle da rasturanje Jugoslavije po AVNOjemskim granicama moze doci opet do ujedinjenja po istim.Ovdasnji neokomunisti sem Bihaca i Jajca nemaju drugi grad,Dejton neradi vise.Lepo su nemci sve to dobro napravili samo mora sve da se plati.Svako menjane granica nije politcka odluka najmocnijih vec puka finasijska transakcija.
Данко Б. Марин
Вратиће им за амерски фијаско око Трансатланске уније :)
Nemacka
Zasto Nemacka da se plasi Americkih odluka u NATO. Zajedno sa svojim saveznicima iz EU uvek (valjda) mogu da stave veto na Americke zelje.ilivsu diktatorska organizacija pa nemaju prava veta. Amerika jedino moze da se povuce i izadje iz NATO ali bi izgubili stotine milijardi dolara godisnje. Od toga nema nista. Svakako Nemacka po Ustavu pripadnike Americke armije na svojoj teritoriji smatra okupatorskom armijom . Evo im prilika da ih zamole da napuste Nemacku. Nemacka industrija (kebab je motor Nemacke industrije) i ekonomija je svakako pred totalnim krahom i prezivljava jedino zahvaljujuci bedi u ostalim "samostalnim i ravnopravnim" clanicama EU. Ovakvim izjavama Nemacka steti sama sebi. Javno pokazivanje sopstvene bede i trazenje od ostalih clanica EU da vas slepo prate i slusaju.... u najmanju ruku je smesno.
Nostradamus
Ne treba se niko plasiti, jer Tramp ce sigurno unisttiti USA. Treba mu samo vremena i da ga USA-Kongres ne sprecava u toj nameri. Narcisodni nacionalista i populista, nece doneti nista dobro nikome. Ali sta je sa vracenjem KiM-a?. On je to izgleda zaboravio, he, he, he.
Pele
Trenutak velikog kraha SAD se dogodio pobedonosnim stupanjem ruske armije u rat protiv amerikom podrzanih islamista u Siriji. To je momenat kada su brojne svetske drzave shvatile da moc tiranina nije neogranicena i da ne moraju bas slepo da mu budu pokorne. Bilo ko da je dosao na vlast posle toga ne bi mogao nista konkretno da ucini posto je proces unistenja imperije vec nezaustavljivo otpoceo.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.