Zaposleni u RTV Kragujevac između otpremnine i biroa
Kragujevac – RTV Kragujevac je izbrisan sa spiska živih medija, čeka se još samo formalna odluka Ministarstva privrede, kažu zaposleni u ovoj medijskoj kući koju je dotukla nakaradna privatizacija, poništena krajem januara ove godine, kada je raskinut kupoprodajni ugovor sa kruševačkim biznismenom Radoicom Milosavljevićem.
Prema nezvaničnim informacijama, država će ponovo raspisati javni poziv zainteresovanim kupcima, ali samo zato da bi zaposlenima bile ponuđene otpremnine, a onda će nad najvećim medijskim servisom u centralnoj Srbiji, koji je osnovan 1996, kada je televizija počela sa radom, biti otvoren stečaj.
Prihvatiti socijalni program ili sačekati stečaj i otići na „biro rada”, to je u ovom trenutku jedino o čemu razmišljaju zaposleni u RTV Kragujevac, kaže predsednik sindikata ove medijske kuće Goran Antonijević sa kojim smo razgovarali dok je u ime šezdesetak gladnih kolega ministru rada Aleksandru Vulinu slao pismo sa molbom da iz fonda solidarnosti dobiju kakvu-takvu novčanu pomoć.
– Devet meseci nismo primili platu, nemamo od čega da živimo, a iz ministarstava privrede i informisanja još nismo dobili nikakav zvaničan odgovor šta nameravaju da urade sa nama. Načuli smo da nam se sprema stečaj, kao i da će nova privatizacija biti raspisana samo da bismo mogli da uzmemo otpremnine od 200 evra po godini staža, koliko će nam, najverovatnije, biti ponuđeno. Ili to, ili da zaostala primanja tražimo iz stečajne mase, što je, uz dodatak koji bismo primali kao nezaposleni, možda bolja opcija. Ako bismo se opredelili za tu varijantu, dobili bismo oko 1.000 evra više, ali je pitanje ko od nas može da čeka da se završi stečajni postupak. Mi, bukvalno, nemamo ni za hleb – očajan je Antonijević koji je predvodio višemesečni štrajk zaposlenih.
Deo emisione tehnike RTV Kragujevac otišao je na doboš, po zahtevu zaposlenih koji su tužili preduzeće zbog neisplaćivanja zarada, a iznajmljena oprema morala je da bude vraćena vlasniku – gradskoj firmi „Šumadija sajam”.
Radio-televizija se suočava i sa čestim isključenjima struje zbog neplaćenih računa, a preduzeće je dugo u blokadi zbog duga koji je vremenom narastao na oko 30 miliona dinara. Ne zna se tačno ni kojom imovinom raspolaže ova medijska kuća koja je nedavno, zbog dugova prema REM-u, ostala i bez dozvole za emitovanje programa.
– Jednostavno, više nemamo sa čim da radimo. Grad je izrazio želju da pomogne, ali pitanje je hoće li od toga biti neke fajde. Da političari i država hoće zaista nešto da učine za nas, mi bismo za dva sata mogli da počnemo da radimo – kaže dugogodišnja novinarka RTV-a Katarina Mirović koja zbog neizmirenih doprinosa nema overenu zdravstvenu knjižicu i ne može da se leči, iako joj je medicinska pomoć neophodna.
Ministarstvo privrede je poništilo privatizaciju iz oktobra 2015. pošto kupac nije ispunio ugovorne obaveze koje se, pre svega, tiču ulaganja u novu opremu.
Država je od Milosavljevića naplatila bankarske garancije u iznosu od 150.000 evra, ali u preduzeće koje je preuzela još nije poslala privremenog zastupnika kapitala. Radio-televizija je, u međuvremenu, ostala i bez rukovodstva i bez urednika.
Dok većina zaposlenih gladuje, oni privrženi vladajućoj stranci već su dobili nameštenja u gradskim i republičkim ustanovama, uprkos zabrani zapošljavanja u javnom sektoru.
– Politika je uvek krojila kapu našeg preduzeća. U postprivatizacionom periodu trajali smo samo dok nisu završeni prošlogodišnji aprilski izbori. Od tog trenutka više nismo bili potrebni vlastodršcima. Nadam se samo da se to neće desiti našim kolegama sa Kanala 9, televizije za čiju su privatizaciju, izgleda, zainteresovani isti oni koji su nas upropastili – navodi Antonijević.
U haosu u kome se nalaze zaposleni u RTV Kragujevac gotovo da je zaboravljeno na hiljade i hiljade sati programa koji ova medijska kuća emituje još od 1970, kada se prvi put oglasio Radio Kragujevac.
Šta će biti sa tonskim i video zapisima koji su pravo malo kulturno blago Kragujevca i Šumadije, pita se naša koleginica Mirović, autorka čuvenih emisija „Sugrađani” i „Šumadijski prag”.
Valjda država i grad neće dozvoliti da decenijski rad uglednih novinara završi na deponiji u Jovanovcu.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.