Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POŽARI NA NjIVAMA

Opasnost vreba i one koji pale vatru

Vatrogasci-spasioci dnevno zbog požara na otvorenom imali od 30 do 60 intervencija na poljima od prošle nedelje
Opasnost vreba i one koji pale vatru
Пожар на отвореном простору - чест призор ових дана (Фото Д. Јевремовић)

Poslednjih dana vatrogasci-spasioci su zbog požara na poljima dnevno imali između 30 i 60 intervencija. Kako bi u svakom trenutku bili spremni da izađu na teren, morali su da angažuju i ljude koji su imali slobodan dan.

Paljenje je zabranjeno
Paljenje požara zabranjeno je zakonom, a mnogi poljoprivrednici taj zakon ne poštuju. Što je najgore, ne drže se ni nekih pravila koja su godinama seljaci primenjivali, a to je da pre paljenja njive, traktorom zaoru tri-četiri brazde oko nje, pokose travu u blizini tog polja, pa tek onda potpale strnjiku.

– Najviše intervencija imali smo 22. februara, čak 68. Tog dana teško je povređen i naš kolega Slobodan Kotur. On je u večernjim satima, krećući se po nepristupačnom terenu i kroz gusti dim, pao sa litice visoke desetak metara i teško se povredio. I dalje se nalazi u bolnici zbog višestrukih preloma i očekuje ga komplikovan oporavak – ističe Rade Milošević, načelnik Uprave za vanredne situacije u Beogradu, i napominje da su požari na otvorenom izuzetno opasni i za one koji ih pale, ali i za one koji se nađu u njihovoj blizini.

– Dešava se da se plamen zbog vetra proširi i na prostor od nekoliko hektara, ugrozi objekte koji se nalaze uz polja, ali i one koji zapale vatru, jer je reč uglavnom o starijim ljudima koji ne mogu da reaguju na vreme i izađu iz dimom obavijene njive. Prošle godine je čak zabeležen i jedan smrtni slučaj – objašnjava Milošević i kaže da se dimu nalaze velike koncentracije ugljen-dioksida i ugljen-monoksida, gasova opasnih po ljudsko zdravlje i život.

Osim na njivama, gust dim pravi probleme i na saobraćajnicama.

– Vatra na poljima gde se spaljuju biljni ostaci nije jaka, ali stvara gust dim. To može napraviti problem vozačima koji odjedanput sa preglednog kolovoza uđu u „crn oblak” usled čega mogu da izgube kontrolu nad automobilom – priča Milošević.

Požari na njivama predstavljaju veliku opasnost i nanose materijalnu štetu i vatrogascima.

– Naša kamioni su puni vode i opreme i teško mogu da se kreću po vlažnim poljskim putevima i njivama. Neretko se dese oštećenja na gumama, trapu, ali i da se kamioni zaglave u blatu, pa moramo da angažujemo dodatna vozila da ih izvučemo – kaže Milošević.

Zbog toga vatrogasci ponovo apeluju na sugrađane da ne pale strnjiku.

– Paljenje ostataka na njivama kažnjivo je zakonom. Prekršajna kazna za fizička lica koja pale strnjiku, travu i biljne ostatke na njivama je 10.000 dinara, a za pravna lica od 300.000 do milion dinara. Osim toga, za vreme takvih intervencija naše ekipe moraju da se angažuju na više mesta, a mi moramo biti spremni i za ostale intervencije u gradu. Kako bi predupredili ovu vrstu požara, a očekujemo da će i ih i u narednih mesec dana, sve dok ne počne setva, biti dosta, pojačaće se rad nadležnih organa koji će obilaziti poljane i njive u prestonici – napominje Milošević.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ВНИ
Шта има да обилазе њиве? То је скупо. Пар дронова који снимају из ваздуха, па уплатница за казну директно у руке.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.