Utorak, 14.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Molitve za ikonostas Male crkve

Molitve za ikonostas Male crkve
Иконостас у Малој цркви (Фото Д. Драгичевић)

Sremska Mitrovica – Duško Marjanović i Andrija Avakumović, sveštenici Male crkve, kako Mitrovčani nazivaju crkvu Svetog Stefana, počeli su molitve za jedan od najlepših ikonostasa, za koji se molio i prethodni starešina Male crkve Milorad Golijan, a „molili” su se i stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, koji su uradili i projekat neophodnih intervencija na ikonostasu. Sveštenik Marjanović kaže za „Politiku”da su molitve pojačane, jer bi bilo grešno da se propusti leto koje dolazi, a ne uradi ono što je bilo hitno još pre 50 godina.

– Ovaj veličanstveni ikonostas je kao sveti gral za srpski narod, on nadahnjuje svakoga ko mu se primakne. Ubeđen sam da će sanacija ove čudesne svetinje doneti mnogo dobroga i državi i gradu koji je čuva – naglašava Marjanović.

Ali, osim sanacije ikonostasa, neophodno je da se korodirani limeni krov zameni bakarnim, koji će štititi jedan od najvažnijih srpskih ikonostasa. Direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Ljubiša Šulaja kaže za naš list da je ubeđen da će molitve biti uslišene već ove godine, iako Zavodu nije lako da obezbedi novac za sve planirane projekte.

– U saradnji sa konzervatorskom radionicom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, odavno smo izradili elaborat za sanaciju ikonostasa Male crkve, ali do sada nije bilo novca za početak radova. Mi se nadamo da će, po završetku sanacije ikonostasa u crkvi u Martincima, prvi posao da bude sanacija ikonostasa u Maloj crkvi. Za taj posao potrebno nam je 3,3 miliona dinara – kaže Šulaja.

Upravo zbog činjenice da ikonostas u Maloj crkvi spada u najlepše u pravoslavnom svetu, hram je proglašen izuzetnim spomenikom kulture. Sagrađen je u 18. veku, kao odgovor na odbijanje austrijskih vlasti da daju dozvolu za podizanje velikog pravoslavnog hrama u Sremskoj Mitrovici, pa je Srpska pravoslavna crkva angažovala Teodora Kračuna da oslika veliki i raskošni ikonostas u Maloj crkvi. Umetnik je oslikavanje ikonostasa, visokog 5,60 i širokog 7,20 metara završio 1775. i po mišljenju stručnjaka dosegao sam vrh srpskog baroknog slikarstva. Drvorezbarija u visokom reljefu lipovog drveta takođe spada u najraskošnije, ali su izvođači do danas ostali nepoznati, baš kao što se ne zna ko su bili graditelji Male crkve, podignute na kultnom mestu, gde je Savu premošćavao rimski most na kome su pogubljeni sledbenici Hristove vere, među kojima su bili i Sveti Irinej i Sveti Dimitrije.

Posle Drugog svetskog rata, u Malu crkvu su pohranjene slike i knjige iz porušenih i popaljenih sremskih manastira i hramova. Uz odobrenje crkvenih vlasti, Stara srpska crkva, kako je ranije nazivana, proglašena je za Muzej crkvene umetnosti. Od ikonostasa iz prve polovine 18. veka ovde su sačuvane dve prestone ikone Hrista i Bogorodice sa grčkim natpisima.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.