Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Moguća rokada Ivanića i Dodika

Mediji u RS spekulišu da će predsednik RS i član Predsedništva BiH u nastupajućem periodu – zameniti fotelje
Moguća rokada Ivanića i Dodika
Младен Иванић и Милорад Додик (Фото Танјуг/Зоран Жестић)

Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Još se nije pošteno osušilo mastilo na glasačkim listićima sa lokalnih izbora od prošle godine, a već se uveliko puštaju probni baloni i razmatraju mogući kandidati za najvažnije državne poslove i prave varijante stranačkog udruživanja za izbore koji će biti održani dogodine. 

Mediji minulih sedmica plasiraju saznanja o mogućim opcijama te buduće saradnje, poput onih da se razgovara o nekoj vrsti opozicionog udruživanja Partije demokratskog progresa (PDP) u kojoj je počasni predsednik Mladen Ivanić sa NDP-om Dragana Čavića, možda čak i u jedinstvenu partiju.

Kao plod te saradnje nagoveštena je opcija koja je najviše zagolicala političku čaršiju, a koju je zasad otvoreno izneo jedino Zdravko Krsmanović, potpredsednik Čavićevog NDP-a, ustvrdivši, donekle i ultimativno prema SDS-u kao najjačoj opozicionoj stranci, kako bi Mladen Ivanić mogao biti kandidat za predsednika Republike Srpske, ispred dela opozicije, a da se tome priduže „oni koji žele”.  

To što Dodik nakon dva mandata više nema ustavno pravo na kandidaturu za predsednika RS, funkcije sa koje se predlaže mandatar za sastav Vlade RS – najvažniju političku poziciju, a koju po pravilu dobija partija koja osvoji najviše mandata u Skupštini RS – čini zanimljivim i spekulacije o raspodeli kandidatura za naredne izbore, koje mnogi iz niza razloga drže najvažnijim od Dejtona.  

Znajući da će blok oko Dodika i njegovog SNSD-a teško naći adekvatnog kandidata koji bi mogao parirati Ivaniću, posebno jer je viđeniji funkcioner Dodikove partije Igor Radojičić nedavno zaseo u fotelju gradonačelnika Banjaluke odakle se, kako je tvrdio, ne namerava pomerati, cela situacija postaje zamršenija. 

A posebno radi toga što su mediji Dodika nakon naredne godine najčešće viđali u fotelji u Sarajevu, i to na mestu člana Predsedništva BiH iz RS.

Iako je mnogima teško zamisliti Dodika u Predsedništvu BiH, mada je i sam na pitanja o toj mogućnosti odgovarao načelno, bez potvrde ili negiranja, jednom prilikom rekavši da je u politici sve otvoreno i da će novinarku jedne sarajevske televizije koja ga je to upitala „prvu obavestiti ukoliko bude kandidat za Predsedništvo”, gde bi, sa politikom kakvu je dosad zastupao, teško mogao imati iole dostojnog protivkandidata.  

Takvoj mogućnosti „rokade”, a znajući za Dodikov stav prema Sarajevu, u prilog na izvestan način može da ide i nedavno otvorena zgrada institucija RS u Istočnom Sarajevu, koja je namenjena za potrebe srpskih predstavnika u zajedničkim organima BiH, ali ne treba ni zanemariti utisak koji su mnogi mediji i analitičari nebrojeno puta ponovili o tome da se Dodik i Ivanić u svojim politikama postepeno približavaju. Na izvestan način i izjave Zdravka Krsmanovića doprinose takvom uverenju, koji kaže da u grupi bliskih partija sem PDP-a u budućnosti vidi i DNS Marka Pavića (lojalna članica Dodikove koalicije) uveravajući kako bi time bio formiran treći blok partija, kao pandan SDS-u i SNSD-u, rekavši kako čak i u Dodikovom SNSD-u „ima sjajnih ljudi poput Radojičića kom ne možete ništa reći”. 

Spekulacije o tome da bi Ivanić mogao biti zajednički kandidat opozicije za predsednika RS, lider SDS-a Vukota Govedarica nije mogao da potvrdi, rekavši samo da je „još rano pričati o kandidatima” dok Dodik to „ne komentariše nikako”.  

I sam Dodik već je krenuo u svojevrsno pozicioniranje za naredne opšte izbore, rekavši da će svu dosad viđenu politiku dva politička bloka građani oceniti već naredne godine, a da on sam nema nikakvu sumnju kako će to izgledati. 

Znajući da Dodik ne odstupa od „čvrste nacionalne politike”, koju neki vide kao populističku u okviru koje i dalje ne propušta priliku da suparnički politički blok u svakoj prilici naziva „izdajnicima” ili „poslušnicima Bakira Izetbegovića”, svakodnevno nalazeći sve više povoda za takve opaske, analitičari skreću pažnju na to da ni sama opozicija nije formulisala prepoznatljivu nacionalnu i ekonomsku politiku kojom bi privukla birače i na jasan način se oduprla dominantnoj Dodikovoj politici. 

Takva politika opozicije, uglavnom su u tome složni posmatrači političkih prilika, sem čvrstih i jasnih stavova u pogledu pozicije Srpske u odnosima sa Sarajevom kao i relacija Banjaluke sa Beogradom, do čega građani veoma drže, morala bi neminovno uobziriti i konkretne ekonomske planove.   

Prvenstveno u pogledu ekonomske klime i uslova poslovanja, kao i planova rešavanja ogromnih problema u javnom sektoru i svim onim društvenim segmentima u kojima to nije uspela da reši aktuelna vlast, koja tone u zaduživanje za tekuće poslovanje, a za čije se rešavanje još uvek ne čuju koncizni i razumljivi predlozi opozicije koja u delovanju samo reaguje na tempo koji diktira Dodik.

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Онуфрије Велики
Мој пријатељ Бориша Бијелић, умировљени пензионер, гунђало и великачки шерет, у друштву би имао обичај да каже: "Како се год окренеш" стражн(њ)ица ти је отпозади"! Са мање-више већом озбиљношћу би тврдио да је то мисао Мао Це Тунга, лично! Дакле, Иванић или Додик - исто је, наравно. Ја тврдим да би Змај од Шипова или моја маленкост био бољи избор, али док то слуђени Срби схвате, прође вријеме, живјет ћемо све горе и горе, и мислити како је "бравар" био анђео и непревазиђени стратег и визионар!
Ranko M.
Samo cvrst savez svih politickih subjekata u Republici Srpskoj (RS) uz snaznu podrsku Srbije, kada su u pitanju nacionalni i entitetski interesi RS, mogu istu sacuvati. Resavanje svih pitanja, koja nisu bitna za opstanak RS ostaviti za period kada se stabilizuju sustinska pitanja. U protivnom, RS nema spasa. Kako vidimo, situacija i u RS i u Srbiji, je krenula veoma nezeljenim tokom, i to iz oba smera. U RS, stanje se destabilizuje, unutar i izmedju politickih subjekata a vrlo verovatno, kako stvari stoje i izmedju Dodika i Vucica, mada se o tome, za sada cuti iz poznatih razloga. Ni strani faktor nije neaktivan. Cini se da ce, pre nego sto se ocekivalo, Srbija u znatnoj meri promeniti stav prema RS. Dodik je, izgleda, Vucicu postao smetnja, za snazniji "prodor" na Zapad. Putin balansiranjem i podrskom Vucicu, pokusava da umanji ove posledice, medjutim, Vucic na "drugoj strani"verovatno ima, bolju ponudu trenutno, koja ce se na kraju veoma lose zavrsiti i za RS ali i za Srbiju.
milan rs
Pokrali su sve sto su mogli,nigdje na svijetu nema bijednije drzave i korumpiranije.Ljude koji su se borili u ratu(na sve tri strane) vode ljudi koji su za to vrijeme svercovali,bili u inostranstvu. To su sad patriote..
Osman Delić
Upravo tako Milane. Mislim da imamo najgore od najgorih. Pa pogledaj ih sve redom. To ne da nema stida, oni se hvale s time ko je više ukrao. Dali smo švercerima sve, još bi i živote. E, pa neće ići.
pa naravno
kao u svakoj totalitarnoj Severnoj Koreji. Ili Rusiji. Vazno je ostati na vlasti na neki, bilo koji nacin. Kakva tragikomika od zemlje kad trpe te i takve na vlasti, koji nista ne cine za narod i ekonomiju kolko vec -- skoro 30 godina, nego stalno izmisljaju i stvaraju krize zbog LICNE koristi. A narod je tako glup da ne vidi kroz tu tako providnu spletku -- doduse kao i ovde u Srbiji. Pa, onda imaju vlast i drzavu kakvu zazluzuju.
Радован.СССС
Везивати жељу за влашћу са "недемократским" системима је инфантилно. На демонкратском западу је то још израженије а та жеља да се влада и другим државама а не самосвојом је за многе СМРТ. У великој си заблуди "па наравно", јер, наравно, највеће зло је демонкратски запад
Лоша политика
За будућност РС Додок под хитно мора да оде, политика му је лоша. Би да Србија буде гарант Дејтона а да не пита Бгд о виталним стварима. Подршка Путина Вучићу га је приземљила, а од Вашинтона већ је добио црвени картон.
Pele
još je jadnija politika koja govori o nekakvim crvenim kartonima od prethodne antisrpske američke administracije. Taj "crveni karton" je dobijen zbog podrške Trampu (da ne bi išao na njegovu inauguraciju), kao i zbog referenduma o danu nezavisnosti RS. Ako je to vama loše, ogromnom broju Srba nije.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.