Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Evropa opet rekla „ne“ GMO-u

Šesnaest članica se usprotivilo uvođenju dve nove sorte kukuruza, Srbija čeka stav Saveta za bezbednost hrane koji će se izjasniti o odobravanju prometa GM hrane
Evropa opet rekla „ne“ GMO-u
(Фото Пиксабеј)

Šesnaest evropskih zemalja reklo je „ne“ korišćenju dve nove genetski modifikovane sorte kukuruza u poljoprivredi, a glasali su i protiv uvoza više GM sorti ove kulture namenjene za ishranu ljudi i životinja.

Zato će konačnu odluku morati da donese Evropska komisija, ali sudeći po komentarima stručnjaka ni EK neće moći da odobri uzgoj predloženih sorti. Mnoge države članice su već zabranile uzgoj GM kultura na svojim teritorijama, a Evropska agencija za bezbednost hrane još nije završila istraživanja o mnogim predloženim sortama.

Glas protiv dalo je 16 država, među kojima Bugarska, Danska, Irska, Grčka, Francuska, Kipar, Letonija, Luksemburg, Mađarska, Austrija, Poljska, Slovenija, Švedska, Italija, Litvanija i Portugalija. Trećina je ipak za uzgoj ovih kultura, a reč je o zemljama koje na svojim teritorijama već imaju GM useve.

To su Estonija, Španija, Holandija, Rumunija, Finska i Velika Britanija. Isto toliko je i uzdržanih: Belgija, Češka, Nemačka, Hrvatska, Malta i Slovačka.

– Slika se u Evropi nije mnogo promenila, trend rezerve prema GMO-u u EU se nastavlja, a ovo je malo neuobičajena reakcija, tako otvoreno reći ne. Ali to je već godinama politika toplo-hladno koju Evropa vodi kada je reč o transgenim kulturama i GM biljkama u poljoprivredi – kaže prof. dr Miodrag Dimitrijević, genetičar sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

On objašnjava da bi sve ovo trebalo gledati i u sklopu ukupne politike i u svetlu promena u američkom rukovodstvu i najavljenih promena prema Transatlantskom sporazumu.

– Evropska javnost je već izvesno vreme negativno određena prema transgenim kulturama namenjenim za ljudsku ishranu – kaže naš sagovornik i dodaje da je ovo poruka i za Srbiju u kom pravcu bi trebalo ubuduće da gledamo kada je reč o odnosu prema GMO-u.

Evropska javnost je već izvesno vreme negativno određena prema transgenim kulturama namenjenim za ljudsku ishranu, a ovo je poruka i za Srbiju u kom pravcu bi trebalo ubuduće da gledamo kada je reč o odnosu prema GMO-u.

U Evropi ova hrana ima mnogo protivnika. Čak 19 članica EU zabranilo je njen uzgoj, a dozvolilo promet. Oko 44 odsto potrošača u Evropi je protiv genetski modifikovanih proizvoda. Polemika o uvođenju GMO u Srbiji traje već godinama, a oko 130 lokalnih samouprava već se izjasnilo protiv.

Naučnici imaju oprečna mišljenja o pitanju uticaja ovakvih proizvoda na zdravlje, ali većina građana ima negativan stav i radije se odlučuju za lokalne proizvode. Ipak, poznato je, već uvozimo meso, mleko i druge proizvode od životinja koje su hranjene genetski modifikovanom hranom. 

Članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji poslednjih dana je ponovo tema u domaćim medijima. Srbija, poznato je, mora da dozvoli promet genetski modifikovanih proizvoda na svojoj teritoriji ukoliko želi da se upiše na listu članica. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović nedavno je rekao da će poslednju reč dati stručnjaci Saveta za bezbednost hrane koji po najavama počinje sa radom sredinom maja.

– Ako želimo u STO moramo da ispunimo neke stvari, ali je pre svega važno šta misli struka, i šta misli država i narod o tome. Veoma je važno da mi ovde ne pogrešimo jer samo jednom imamo pravo na odluku – rekao je Nedimović. Proizvođači organske hrane upozoravaju da bi zeleno svetlo za GM proizvode prouzrokovalo nemerljive gubitke za domaću poljoprivredu.

Komentari22
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Julije Cezar
Probao sam GMO hranu u Americi.Nije ukusna,nema mirisa ne znam šta će nam to. Čak najlošiji proizvodi iz Srbije bi se mogli kotirati u Americi kao najbolji.
Vbeba
Nije tu toliko ni bitna stetnost (iako nama potrosacima jeste) , koliko je bitno pravo na patent gena u zitaricama. Vremenom se gen siri na ostale, zdrave, nepatentirane useve i zagadjuje ih. A vi sadnjom tih zagadjenih zitarica povredjujete patent i autorska prava.Time vlasnik patenta dobija mogucnost da vas tuzi i ucenjuje i odere vam kozu s leda. Cilj je totalni monopol preko tih par sorti. Sve se to vec desilo u SAD.
Petar
Svaka čast na ovom komentaru. Jako je mali broj ljudi informisan kakvu igru igraju velike svetske korporacije.
biljko-životinja
Ne znam da li su štetniji "eksperti" ili Vi laici, koji opravdavate uzgoj i upotrebu GMO?
Za 0rgansku proizvodnju
Umesto da se bavimo organskom proizvodnjom i da totalnu kontra odemo i spremimo se za posledice,ali da istrajemo.Ovim ucenama nema kraja i nije to samo nama.Rekli su:....Bice mnogo hrane,ali ce sva biti otrovana....."Ona je pocela da se dodavanjem vestackog djubreta...na kraju zamisljam kako ce nas ucenjivati da pijemo zivu kiselinu ne bili u neko udruzenju u kome oni vode glavnu rec Mali narodi ce morati da nadju lek protiv ove bolesne indistrulizacije,industriske hrane.Pocecemo ziveti kao nekada sa konjima i volovima obradjivati zemlju i ne priznavati ovaj lazni svetski finansiski sistem i njihove valute,kao njihove vrednosti kao trajne,jer ako je ovo "demokratija",koja zivi samo u uceni i primoravanju to je onda davno preslo u novu fazu koja se zove:"DEMON-KRATIJA"-uvodjenje politike jaceg i pravljenje neizvesnosti i haosa.Na kraju cemo morati da im se zahvalimo na tome,stvarno su se previse zaigrali i preigrali.Vecina naroda to ne zeli,ali vlade su izgleda drugo(npr.Rumunija).
Никола Р.
Па стани ко је луд? Значи није дозвољена генетска промјена живих организама кроз прецизну и строго контролисану генетску модификацију, а већ 100 година је дозвољено изазивање насумичних генетских промјена илити мутација у тим истим живим организмима, кроз примитивно бомбардовање икс-зрацима и иним? Хоће рећи, могу се вјештачки и насилно изазивати насумичне генетске модификације од којих једна од 100.000 ичему вриједи, без икаквог знања о нус-ефектима, а не може се мијењати један по једна ген са тачно познатим карактеристикама и предвидивим посљедицама. Приде, ја се сјећам, кад се умирало од глади у Азији и Африци у милионима. Хвала.
Zoka
Na čemu se zasniva tvoje "ovo nije dozvoljeno, a ovo jeste dozvoljeno"? TRUJU NAS, ČOVJEČE! Kakva kontrolisana modifikacija, to su priče za malu djecu, radi se o profitu jedne grupe ljudi, pa je kontrola modifikacije podređena tome. Da, ljudi u Africi umiru od gladi, moje sjećanje seže 50 i nešto godina unazad, i svake godine, ta ista ekipa koja upravlja ovim sijetom, se sastane i zaključi da oni gladuju. I, gle čuda, svake godine to isto zaključe, a u međuvremenu ulažu milijarde u istraživanja i genetske modifikacije. Kako kaže ekipa iz Hit radia, ko je ovde lud?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.