„Agrokor” naš balkanski
Prostor bivše SFRJ odnedavno se suočio sa još jednom aferom, koja je izazvala vrlo ozbiljne probleme u većem broju preduzeća i država. I to nije prvi, a verovatno neće biti ni poslednji put. Toga je bilo i u bivšoj zajedničkoj državi, kada je Fikret Abdić razvijao Cazinsku krajinu i „Agrokomerc” puštanjem u promet ogromnih količina menica bez pokrića.
Sa izgradnjom tržišne privrede i apliciranjem, odnosno članstvom u EU, mnogi su (naivno) poverovali da se više takve situacije ne mogu ponoviti. Ali primer hrvatskog „Agrokora“ je pokazao da u balkanskim tranzicionim ekonomijama, pa čak i onim koje su u međuvremenu postale članice EU, postoje svemoguće vlade, koje vođene sopstvenom logikom i interesima, malo mare za poštovanje zakona, koje su same donele, institucija koje su osnovale, interesa građana koji su ih izabrali.
Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


