Subota, 06.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Spomen-tabla u čast Bogdana Bogdanovića

Otkriveno obeležje na vračarskoj zgradi gde je nekadašnji gradonačelnik živeo
Spomen-tabla u čast Bogdana Bogdanovića
(Фото Беоинфо)

Čovek koji je za života projektovao brojne spomenike konačno je dobio i sopstveno obeležje u gradu u kome je živeo. Spomen-tabla Bogdanu Bogdanoviću, nekadašnjem arhitekti, profesoru Beogradskog univerziteta i gradonačelniku Beograda otkrivena je na zgradi gde je stanovao i radio, na Vračaru, u Makenzijevoj 78.

– Bogdanović je bio gradonačelnik od 1982. do 1986. godine i ostavio je neizbrisiv trag u Beogradu. Osim toga, ostavio je više od 30 knjiga i 23 spomenika, među kojima su i onaj podignut žrtvama fašizma u Jasenovcu i spomenik „Slobodište” u Kruševcu, učinivši mnogo da naš narod očuva kulturu sećanja na borbu za slobodu – rekao je Goran Vesić, gradski menadžer, a preneo Beoinfo.

Prvi čovek Vračara Milan Nedeljković naglasio je da je njegova opština ponosna na svog nekadašnjeg sugrađanina. Bogdanović je, prema njegovim rečima, bio od velikog značaja i za Mali Popović pored Beograda gde je osnovao seosku školu filozofije arhitekture, ali i za Beč koji mu je dodelio priznanje za životno delo.

Profesor Arhitektonskog fakulteta Zoran Lazović istakao je da je posle 24 godine egzila Bogdana Bogdanovića došao trenutak kada se vraćamo građanskom životu, jer je Bogdanović bio primoran da napusti zemlju.

– Poput njegovih memorijala, i ovo je povratak poštovanja i dostojanstva. Na ovaj način otvorena je nova epoha u životu Beograda – istakao je profesor Lazović, dok je njegov kolega Vladimir Mako zahvalio Društvu za ulepšavanje Vračara na njegovoj „zaista sjajnoj” inicijativi da se otkrije obeležje Bogdanu Bogdanoviću. 

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dragan milovanović
Mala tabla za tako velikog čoveka i umetnika. Pre je da se Vesić i ostali zastiden nego dase hvale.
Milan Petrovic
Imao bi se cega i Bogdanivic postideti pred Beogradom koji ga je postovao.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.